Пивофест 2016

Член од
1 март 2010
Мислења
6.079
Поени од реакции
10.118
Следно што очекувам од пивофест е да одат на малку повисоко ниво и да излезат од овие балкански граници, па да не се сведува сè на цеца, лукас, брена, рада... и слично. Во секој случај позитивни импресии од моја страна.
Аха, ќе биде, како што Продиџи дојдоа пред 2-3 години, така и други светски ѕвезди ќе дојдат...И да сакаат од општина да донесат нешто светско, пример Роби Вилијамс, прво посакуваната фестивалска публика(онаа која троши многу на алкохол и си праи мерак на екс-ју) нема да го прифати и нема да застане пред бина и второ сигурно Роби тешко ќе прифати да дојде да пее во нашава државичка на некој си пивофест на кој претходно пеел Аца Лукас металецот.

Од година во година, се покатастрофа е фестивалов, не е ни фестивал веќе, туку обичен вашар. Во четвртокот пример имаше блуз бенд, реге, ТРОПИКО БЕНД и тие романците со денс-поп нешто. Комбинација пичку матер.

Пример за летен фестивал кај нас е Д фестивал во Дојран.Точка.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.006
Поени од реакции
7.059
ти ибам спечалот, че ом.[DOUBLEPOST=1468780259][/DOUBLEPOST]оти Сунѓеро курназ се прај?
Оти не мами дек бил на пивофест?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.197
Да те прашам околу организацијава шо ја пофали и ти и тој погоре , кај се мочавте за пиво фестов ? Незнам колку си запознат за предходни години тој проблем го немаше. Во сред центар на прилеп 2 тони мочки има нема кај да поминиш, плива цел град во мочки! РЕЗИЛ!

Околу музиката вкус е во прашање немам ништо против ама искрено толку батал народ на едно место тешко да се најди! Не зборувам конкретно за тебе , не зборувам конкретно за оваа година,зборувам за еден голем дел 70% од тие шо се таму излегуваат буквално од пиво фест на пиво фест или 2 пати годишно. Излегува пија 2 пива и бега се околу него! се преобразува во ДИВЈАК! Се му смета , едноставно излегува со цел да се ИСТЕПА СО НЕКОЈ!
дури ти сметаш дека народњаците и турбофолкерите се батал народ, додека тие сметаат дека рокерите и металците се дрогаши, додека овие сметаат дека тие се пијаници... ќе има вакви поделби.
јас убаво кажав дека таму видов народ кој се забавува и тоа е братче СУПЕР. не да е супер, не знам како да ти кажам... секој ден не делат, политички не убиваат, не трујат со што ќе стигнат... трчаме сите по пари, по преживување по не знам ти кој курац... и сега имало некој си пивофест таму... и се собрале сељачишта? ајде те молам.
ете јас од лукас вчера што ги испеа песните дали третина ги знаев, али сериозно. не го слушам бе брат, но БЕВ на пивофест и до вгодина пак ќе одам ради дружењето, ради тоа што секогаш ми е океј.
е сега таквите што излегуваат 2 пати годишно и што прават проблеми, пријателе и јас ги осудувам... верувај, ама не можам да ставам знак равенство со цел тој фестивал на пивото и со цела таа забава и 50 - 60 илјади народ, заради 10 пијани будали што си ги мереле на кој му е подолг. таквите глупаци не ги оправдувам ни под разно. дури и наведив пример дека и во овие со кои бев вчера се погоди едно девојче кое ќе направеше проблем, но ја смиривме ситуацијата - стварно немаше потреба.
така и со сите останати, ако одиш со позитивна намера, добро се расположиш таму и не гледаш дали те испрскал некој со пиво или дали случајно те стапнал, ако на провокација вратиш со насмевка и цела вечер си го гледаш гајлето и друштвото... верувај добро ќе си поминиш ;) пробај... ете дури вечерва, па пиши ми утре ...

од друга страна, апсолутно се согласувам со тебе дека треба повеќе да се работи на тоа каде сето тоа пиво кое е внесено треба да се изнесе :D јас лично и тие од друштвото мое се снаоѓавме по кафичи во близина.. али тоа треба да се реши на подруг начин (иако имаше поставени wc-a зад бина т.е. од страна (тука кај VIP)


Пивофест е еден од најтапа настани во Македонија. Веќе 2-3 години престанав да одам а пред тоа одев на 1 ден онака. Гужви,сељачишта,хаос,валкано итн ...
Одлично брат, оди на охридско лето... eве да те прашам дали беше на гостувањето на еден од најдобрите светски мецосопрани (Елина Гаранча)? беше на 12 јули, во Охрид. Ако не си бил случајно, сакам да ти потенцирам дека има за секого по нешто... ете пред тоа имаше Шекспир фестивал во Битола, во иднина ќе имаш скопско културно лето.... значи се може да се најде и секој да си ги задоволи своите афинитети кон уметноста (во било кој облик). Не мора на се негативно да гледаме.

Не знам јас шо се навредувате одма и си земате се при срце. Не знам дали на оваа тема или на другана за Цеца и Аца пишав, дека не се сите слушачи на турбо нискоинтелектуални битија. Но сакале или не, генералната слика е таа што е. Како фудбалски тим во кој се наоѓаат ок поединци, но генерално од страна гледано нештото изгледа тиња на ниво на тим.

Си земам за право да пишувам во таа насока оти секоја година ако не друго барем поминувам пред бината (иако најчесто седам во паркот скроз настрана со другарчињата) али баш на вакви изведувачи се дешаваат најголемите срањенца од таков тип. Особено би ги потенцирал Босанците кои ги има во огромна бројка на вакви изведувачи и истите некако зрачат со потребата да покажуваат малограѓанска доминација. И на крај јесте да можиме да го сведиме нештото на поединечно однесување, но поединечно по поединечно ја дава генералната слика. Јас пишав дека џабе анализирав вчера какви се испади имаше кога непобитен факт е дека таму имаше и доста весел и среќен народ, колку год мене музиката и таквиов вид уметност ми е тиња (ова валјда во другата тема го пишав).
како тебе сум другар, слушам одреден тип на музика (лукас не спаѓа во неа), но си поминав убаво и не дозволувам вакви испади на лудаци поединци да ми нарушат слика за цел фестивал. сакам во иднина да се издигне на повисоко ниво и да видиме и странци, не само балканциве и верувам дека ќе изгураат и во тој правец.

Најсељачко нешто со пиво кога прскаа. Многу сељачишта имаше вчера...
на пивофест сигурно нема да фрлаат со бајадери или баклави. на здравје :D :ајнапиво:


Аха, ќе биде, како што Продиџи дојдоа пред 2-3 години, така и други светски ѕвезди ќе дојдат...И да сакаат од општина да донесат нешто светско, пример Роби Вилијамс, прво посакуваната фестивалска публика(онаа која троши многу на алкохол и си праи мерак на екс-ју) нема да го прифати и нема да застане пред бина и второ сигурно Роби тешко ќе прифати да дојде да пее во нашава државичка на некој си пивофест на кој претходно пеел Аца Лукас металецот.

Од година во година, се покатастрофа е фестивалов, не е ни фестивал веќе, туку обичен вашар. Во четвртокот пример имаше блуз бенд, реге, ТРОПИКО БЕНД и тие романците со денс-поп нешто. Комбинација пичку матер.

Пример за летен фестивал кај нас е Д фестивал во Дојран.Точка.
повторно генерализираме и преудицираме или така ми се чини?
на Вилијамс ако не дојде оваа публика (која троши на алкохол и прави мерак на екс-ју - како што потенцираш) тогаш СИТУРНО ќе одиш ти, ќе одам јас и ЕДЕН КУП ДРУГИ што не слушаат екс-ју, нели?
Или сакаш да ми кажеш дека тогаш нема да оди публика или пак тогаш нема да се најде некоја пијана и неизживеана будала која излегва од дома 2 пати годишно па да направи некоја глупост?

Д - фестивал во Дојран годинава имаше програма за пофалба, се согласувам. Сакам вгодина и тој фестивал и пивофест и целокупната летна понуда во цела мкд да се подобри, да оди напред... на народот му е скурчено од политики, шарени револуции, патриоти и што ти ја знам.... ни треба маку забава, малку култура и за секого по нешто.... лукас, шекспир фестивал, вилијамс, ману чао, продиџи, лени кравиц и слично.... а сепак различно ;)
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.201
Поени од реакции
14.582
Ako pocnam da zboram deka na Saf na saem se pusese trava na mrtvo. Pa do toa deka imase jaki sutki i uste edno desetina tepacki.Ali seto ova nema veza so rapot ko muzika. Ednostavno e ako ne vi cini, imate izbor u Dojran. A ako mrzite guzvi i nesakate nikoj da ve gurne, isto imate opcija, sedite doma i ne go potete bes veza.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.994
Поени од реакции
184.512
Како е на Ваљак?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.929
Поени од реакции
29.484
Како е на Ваљак?
Има некоја енергија, али јас си заминав :D

За мене изненадување беа тие пред Ваљак. Абер немав кои се, пиевме дома, ај рековме ќе слезиме и гледам таму со труби и слични дувачки инструменти истпукаа интересни рок и поп песничиња. За мене можи и најинтересното нешто од овој годинешен пивофест.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.880
Поени од реакции
43.945
Има некоја енергија, али јас си заминав :D

За мене изненадување беа тие пред Ваљак. Абер немав кои се, пиевме дома, ај рековме ќе слезиме и гледам таму со труби и слични дувачки инструменти истпукаа интересни рок и поп песничиња. За мене можи и најинтересното нешто од овој годинешен пивофест.
Дејaн Петрoвиќ Биг Бенд?

Рaстурaaт. Прејaкo звучaт, пoштo пoкрaј трубите имaaт и други инструменти вo сoстaв (гитaрa, бaс гитaрa...).
Ги oбoжaвaм, зa мaлку и темa не им oтвoрив нa фoрумoв :D

Рaзгледaј пo јутјуб, имaaт интересни прерaбoтки нa стрaнски песни.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.669
Поени од реакции
4.156
дури ти сметаш дека народњаците и турбофолкерите се батал народ, додека тие сметаат дека рокерите и металците се дрогаши, додека овие сметаат дека тие се пијаници... ќе има вакви поделби.
јас убаво кажав дека таму видов народ кој се забавува и тоа е братче СУПЕР. не да е супер, не знам како да ти кажам... секој ден не делат, политички не убиваат, не трујат со што ќе стигнат... трчаме сите по пари, по преживување по не знам ти кој курац... и сега имало некој си пивофест таму... и се собрале сељачишта? ајде те молам.
ете јас од лукас вчера што ги испеа песните дали третина ги знаев, али сериозно. не го слушам бе брат, но БЕВ на пивофест и до вгодина пак ќе одам ради дружењето, ради тоа што секогаш ми е океј.
е сега таквите што излегуваат 2 пати годишно и што прават проблеми, пријателе и јас ги осудувам... верувај, ама не можам да ставам знак равенство со цел тој фестивал на пивото и со цела таа забава и 50 - 60 илјади народ, заради 10 пијани будали што си ги мереле на кој му е подолг. таквите глупаци не ги оправдувам ни под разно. дури и наведив пример дека и во овие со кои бев вчера се погоди едно девојче кое ќе направеше проблем, но ја смиривме ситуацијата - стварно немаше потреба.
така и со сите останати, ако одиш со позитивна намера, добро се расположиш таму и не гледаш дали те испрскал некој со пиво или дали случајно те стапнал, ако на провокација вратиш со насмевка и цела вечер си го гледаш гајлето и друштвото... верувај добро ќе си поминиш ;) пробај... ете дури вечерва, па пиши ми утре ...

од друга страна, апсолутно се согласувам со тебе дека треба повеќе да се работи на тоа каде сето тоа пиво кое е внесено треба да се изнесе :D јас лично и тие од друштвото мое се снаоѓавме по кафичи во близина.. али тоа треба да се реши на подруг начин (иако имаше поставени wc-a зад бина т.е. од страна (тука кај VIP)

Каде прочита дека јас го делам народот на ваков или таков ? Ти пишав дека немам против никој кој и шо сака можи да слуша, никаде потенцирав турбофолкери или народњаци, само кажав дека толку батал народ на едно место НЕМА! значи секој нормален чоек можи да ти го кажи истото. Пиво фест е интересен за некој шо не е од прилеп и иди еднаш годишно ЕДНА ВЕЧЕР стој на едно место , пија 5,6,10 пива и ако има срејча да не јади чотек и да си појди здрав дома за него е ТОП НАСТАН.

Ти кажав дека едно 70% од тие таму се дивјаци слезени од планина кои во нормални и цивилизирани услови ги НЕМА НИГДЕ,НЕАНДЕРТАЛЦИ во буквална смисла на зборо, а ти ако се пронајде во нив то е друго. Низ сите овие 13-14 години какви се глупости се случувале на тој пиво фест ако земам да пишувам овде 2 дена ми се малце,

Значи ова не е КОНЦЕРТ ,на концерт има многу поцивилизиран народ кој си купил КАРТА за таму да присуствува. Овде е бесплатно и имаш еден куп багра која е тотално без контрола со испијани 2 пива!

Ти колку сакаш оди со позитивна намера ,насмевка и гледај си го друштвото, гледај да не налеташ на некој од тие горенаведените па да се чудиш кој пат да го фатиш за назад, пошто во таја гужва дури да дојди полиција и да ти го спаси газот потребни се 2-3 минути (ШО Е МНОГУ ВРЕМЕ)

Така да , чисто најдобронамерно ова ти го кажувам

За вц ти спомнав пошто кажа дека имало голема организација. СРЕД центар на ПРИЛЕП е ПИВО ФЕСТ, на 100к народ има 30 вц-а ,уствари дали и 30 се.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.669
Поени од реакции
4.156
Ае соросоид, ај магла од темава. И оваа ли ке ја засереш? Ајт гит.
Океј е , пиша се олесна, утре пак , и не заборавај скриншот да напрајш да се оправдаш кај илче ти ебам то гнидата штабска
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.201
Поени од реакции
14.582
Ае соросоид, ај магла од темава. И оваа ли ке ја засереш? Ајт гит.[DOUBLEPOST=1468800650][/DOUBLEPOST]
Штрумфче, ова не е на татко ти чатот па да се препичаваш тука по темите. Каков пример ти како админ им даваш на членовите? Кења ко фока па послем цмизри ко пизда некоја. Којзнае и дали си машко ти.
Iscezni
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
36
Поени од реакции
26
Бев во четвртокот, ама се разочарав. Многу рано заврши, а и некако не ми се свиѓаше програмата. Сакав да одам највеќе на Bang La Decks и на Парни Ваљак, ама немав друштво, а и не сакав да се малтретирам два дена по возови. ОД македонски железници ни го спопикаа. Пишуваше на страната на пивофест дека возовите се бесплатни за сите до 26 години, ама ние карта си плативме. Ај што плативме, па и дупло ни ја наплатија картата... 400 денари мањак во пиво. Тоа се 8 кригли, алоооу.... Другата година не верувам дека ќе одам. Отидов да се олабавам малце, а јас уште толку се напнав од гужвата и неписмените родители што си ги носеа 3-4 месечните бебиња, па со количките мислеа терористот од франција дека се. Другата година, мали се шансите да отидам повторно, а и фестивалов во дојран од лани ми е некако влезен во око, другата година мора да се проба.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.197
Каде прочита дека јас го делам народот на ваков или таков ? Ти пишав дека немам против никој кој и шо сака можи да слуша, никаде потенцирав турбофолкери или народњаци, само кажав дека толку батал народ на едно место НЕМА! значи секој нормален чоек можи да ти го кажи истото. Пиво фест е интересен за некој шо не е од прилеп и иди еднаш годишно ЕДНА ВЕЧЕР стој на едно место , пија 5,6,10 пива и ако има срејча да не јади чотек и да си појди здрав дома за него е ТОП НАСТАН.

Ти кажав дека едно 70% од тие таму се дивјаци слезени од планина кои во нормални и цивилизирани услови ги НЕМА НИГДЕ,НЕАНДЕРТАЛЦИ во буквална смисла на зборо, а ти ако се пронајде во нив то е друго. Низ сите овие 13-14 години какви се глупости се случувале на тој пиво фест ако земам да пишувам овде 2 дена ми се малце,

Значи ова не е КОНЦЕРТ ,на концерт има многу поцивилизиран народ кој си купил КАРТА за таму да присуствува. Овде е бесплатно и имаш еден куп багра која е тотално без контрола со испијани 2 пива!

Ти колку сакаш оди со позитивна намера ,насмевка и гледај си го друштвото, гледај да не налеташ на некој од тие горенаведените па да се чудиш кој пат да го фатиш за назад, пошто во таја гужва дури да дојди полиција и да ти го спаси газот потребни се 2-3 минути (ШО Е МНОГУ ВРЕМЕ)

Така да , чисто најдобронамерно ова ти го кажувам

За вц ти спомнав пошто кажа дека имало голема организација. СРЕД центар на ПРИЛЕП е ПИВО ФЕСТ, на 100к народ има 30 вц-а ,уствари дали и 30 се.
брат, плаќај карти и оди на концерти од сега... што да ти кажам, не е пивофест за такви како тебе. како што кажав погоре... има културна понуда и разно разни дешавки... одете бе луѓе на театар, не мора на пивофест да одите и после да мрчите како не било океј.

и да, мака ми е да се препуцаваме, имаш право на свое мислење кое ти се темели на 10 будали кои се тепале и на тоа дека 70% од народот се наендреталци... (мада во тие 70% сигурно има и твои роднини кои одат, па сеа ти види), али океј, пак ќе ти речам, твое мислење, поштуем.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.004
Поени од реакции
1.979
Додека ги има Цеца, Северина, Лукас и ред слични.. ќе си остане „паланечка“ забава. Панаѓур.
 
На врв Bottom