Пивофест 2016

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Има некоја енергија, али јас си заминав :D

За мене изненадување беа тие пред Ваљак. Абер немав кои се, пиевме дома, ај рековме ќе слезиме и гледам таму со труби и слични дувачки инструменти истпукаа интересни рок и поп песничиња. За мене можи и најинтересното нешто од овој годинешен пивофест.

Еве го мајчиниот пред Ваљак :icon_lol:.

 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Сум бил на секаков тип забави ама според мене, најмногу агресија, алкохол и дрога сум видел на журка кај овие металикиве, тешки металики. Ракија и амфос, лоша комбинација :)
Не генерализирајте, сегде има секакви пациенти.
Шутка нешто ау бау, не знам кој курац е то, валда некој ритуал.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Годинава најтапа ќе биде Пиво фест . Никогаш не сум бил на Пиво фест иако имам дел од фамилија во Прилеп.

Некако тапа ми е Пиво фест што во медиумиве и на самиот настан премногу му се дава значење на музиката а не толку на пивото и ред другите работи.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Како бе тапа луѓе, фестивалот има по нешто за сечиј вкус, еве пример мене ми се допаѓа што доаѓаат Ван Гог, Црвена Јабука, а и Дарио и Нект Тајм ми се супер. За љубители ете на поселко има Шабан, Милица гледам, еве и други жанрови опфатиле по некој изведувач. Сигурно е вака подобро отколку сите 4 дена да е турбофолк, или сите 4 дена да се некој алтернативни имиња па да нема жив човек. Еве пример пред 2 години во Штип на Пастрамајлијада беа Ју Група, јас си поминав предобро, ама ептен жално беше тоа што на концертот беа вкупно 50 души, следниот ден дојде Чорбата и се собраа 5000 тутма беше. Така да јасно ми е дека ако носат многу квалитетни имиња а помалку познати нема да добијат на народ, вака е подобро некој баланс, да има и квалитетно музиче некој ден, а да има и кога да се напуни и да се попали селската раја со Милици Шабани итн
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
И мене ми се допаѓаат Ван Гог, Црвена Јабука, Некст Тајм, на Дарио некој песни исто и на Шабан иако се фолкерски. Убаво се тоа да има и музика но треба да се посвети повеќе и на другите попратни работи, штандовите за пива, да има некој игри со награди да речеме соодветни за со пиво како што е beer pong.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Значи луѓе ќе се потрудат да ви ги донесат Аца Лукас, Рада, Тропико бенд и уште многу други квалитетни изведувачи, за џабе и пак не ви се свиѓа и мрчите...Тоа е тој македонски синдром на самоуништување. Се ќе направите да уништите нешто добро што трае години и години и станува препознатлив знак за Македонија и македонскиот културен живот...Ја би ваквото мрчење на форуми да се смета исто како да сте фрлиле боја на нашето културно наследство - Триумфалната порта и кривично да ве гонат !
:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
...шо си во право - си! :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
инаку, ќе виш годинава коментари во етерот од истите што им беше во минатите години ПИВО ФЕСТ „вашар“ со „сељачаана“, со праќање вонредна инспекција од УЈП по дуќаните токму навечер за време на веселба кога се купуваше пиво дали дуќанџиите и штандовите издаваат фискална и им правеа попис на лице место :facepalm:
е сега, годинава за истиот ПИВО ФЕСТ, во исто време, во ист град, со ист терк, со исти штандови, со исти тралалајки бендови и турбо вау вау групи, со исти ексЈУ пеачи и сегашни кафански певаљки и увезени размрдани голи газиња и силиконски цицки, еееееее годинава ќе биде „туристичка атракција за градот“ „невидена музичка манифестација“ „културна“ „етно обележие“ „со присутни граѓани и ВИП гости “ со присутна хигиена и чистота на градо со целосна еколошка свест, намалена цена за паркинго од 100 на 50 ден итн, а посебно некои членови на форумо кои мрчеле пред две години ќе виш сеа шо убајни ќе пишет :aplauz:
само се прашвам дали годинава ќе имет вонредна инспекција од УЈП? :toe:
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Кога сме кај музиката београдскиот пиво фест само со рок и електро поп музика.
http://belgradebeerfest.com/muzicki_program

Разликата голема.
Не дека е нешто страшна програмава и Белград, Чорба, Ју...сето се тоа издишани балони, АЛИ организацијата е милиони нивоа повисока. Бев лани и нашиов во споредба со тој не е ни селски вашар.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
Не дека е нешто страшна програмава и Белград, Чорба, Ју...сето се тоа издишани балони, АЛИ организацијата е милиони нивоа повисока. Бев лани и нашиов во споредба со тој не е ни селски вашар.
Ама па од друга страна ги имаш Роизин Марфи и Стренглерс од странците, И-Плеј од домашните и Лолобриџида од соседните изведувачи.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Dajte be nesto programa ima?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
K

kicodarker

Гостин
Најголем проблем на ова “фестивалченце“ е организацијата.Поточно воопшто не постои организација, а на чело организатори како да се ставени долгогодишни сопственици на затуцани биртии со певаљки. И во тоа се претвори фестивалот.
Иако “пивофест“ воопшто не постојат пивари кои го најавуваат присуството,промовираат пиво по промотивни цени, не постои никаква “пивска“ атмосвера. Целата организација е сведена на тоа кој да изнајми простор, да направи импровизирана кафана со пластични столици, да нареди скари и еден обичен штанд со 2 фрижидери топло пиво,и да го продава по цена повисока од стандардната. Штанд до штанд наредени,секој како знае и умее со своја организација, како шатор кафана во вршац само без стриптизерки, просечни масни певаљки, и главната бина на која изборот за изведувачи се паѓа на тоа што имало моментално на програмата на DM SAT.
Сведено е на тоа со што помалку пари вложување, да се направат многу повеќе пари. Што повеќе да заработи општината од паркинг местата, од штандовите кои ги изнајмува, штандовите да направат што повеќе пари со “скара“ според која стандардот за хигиена е добар само за во некој средновековен англиски затвор. Самите пивари,наместо на промоција на нивните производи, прават мини четири дневна шатор кафана, каде работат по принципот колку ќе се испие и изеди да заработат некоја сума на пари од ништо. Фестивалот кој го очекуваат луѓето желни за забава и малку да се исклучат од секојдневието,воопшто не постои. Налик, селска забава по повод слава на манастирот со музика,прасечко и оро играње.

https://www.facebook.com/zare.stevanoski/posts/2279954272015030
 
Последно уредено од модератор:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Пред неколку недели на вести дадоа од прес за фестивалов, годинешна организација е ЕNFINITY за кој прв пат слушам. Видов тука беше раперов Желе (Токсикологија)


Чекајте малце другари овој Желе не беше дел од таа INOVATIVA GRUP со Слаткар, Сања Николиќ.. ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom