Пивофест 2015

Статус
Затворена за нови мислења.

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Шшшшшшшшш!
Додуша Саша испеа ко шо чув од страна од Мерлин до Прљаво и Црвена Јабука :D
Не му ја пратам кариерата на чоекон дали има негови песни да пополни сат и половина, ама она беше маафака во секој случај.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Додуша Саша испеа ко шо чув од страна од Мерлин до Прљаво и Црвена Јабука :D
Не му ја пратам кариерата на чоекон дали има негови песни да пополни сат и половина, ама она беше маафака во секој случај.
Па моментално е најактуелниот пејач на Балканот, со право. Песни има и те како, али ко што глеав од преносот ги испеа сите хитови кои знае дека публиката со сигурност ги има слушнато и ги сака, а наместо да ги пее помалку познатите негови, ги замени со хитови од други изведувачи :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Па моментално е најактуелниот пејач на Балканот, со право. Песни има и те како, али ко што глеав од преносот ги испеа сите хитови кои знае дека публиката со сигурност ги има слушнато и ги сака, а наместо да ги пее помалку познатите негови, ги замени со хитови од други изведувачи :)
И ок е таа постапка да си пример актуелен пеач а да ги др(н)каш песните на други? :D
Мислам мене ми е крајно ретардирано. Ајде една песна две можеби ќе сфатам, ама па се живо и диво да измешаш и израфалиш шо знам. Барем јаст така мислам.

А оваа година се согласувам дека програмата беше целосно тапа. Единствените шо ги гледав беа Прљаво, ради то шо се бенд кој сме го слушале ко помали на касети па да видам шо како иако скурчена ми е музиката нивна максимално и назад.

Ама батали програмата кога кајгана дечките си беа супер и за муабети и дружба (Y)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
И ок е таа постапка да си пример актуелен пеач а да ги др(н)каш песните на други? :D
Мислам мене ми е крајно ретардирано. Ајде една песна две можеби ќе сфатам, ама па се живо и диво да измешаш и израфалиш шо знам. Барем јаст така мислам.

А оваа година се согласувам дека програмата беше целосно тапа. Единствените шо ги гледав беа Прљаво, ради то шо се бенд кој сме го слушале ко помали на касети па да видам шо како иако скурчена ми е музиката нивна максимално и назад.

Ама батали програмата кога кајгана дечките си беа супер и за муабети и дружба (Y)
Па реално ја не би имал проблем со тоа што пее туѓи песни, сепак не е негов концерт нели? Целта му е да ја забавува публиката (за тоа е донесен), а да бидеме реални, луѓето повеќе идат за дружба отколку за музика. Не се дојдени стриктно за него да го слушаат. Такада според мене топ одлука му е што наместо да ризикува со пеење понепознати песни и да го буљаат ко теле у шарена врата само, он го направи тоа. Башка еве ми текнува пред две години, Даниела Мартиновиќ речиси ниедна нејзина песна не испеа, све некои такви стари хитови пееше и никој не се бунеше, баш напротив многу ја фалеа дека топ атмосфера направила.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Па реално ја не би имал проблем со тоа што пее туѓи песни, сепак не е негов концерт нели? Целта му е да ја забавува публиката (за тоа е донесен), а да бидеме реални, луѓето повеќе идат за дружба отколку за музика. Не се дојдени стриктно за него да го слушаат. Такада според мене топ одлука му е што наместо да ризикува со пеење понепознати песни и да го буљаат ко теле у шарена врата само, он го направи тоа. Башка еве ми текнува пред две години, Даниела Мартиновиќ речиси ниедна нејзина песна не испеа, све некои такви стари хитови пееше и никој не се бунеше, баш напротив многу ја фалеа дека топ атмосфера направила.
Али муабетов ми е актуелен пејач е актуелен пејач, така да по дифолт секоја негова песна е позната и добра, ја сака публиката и запознаена е и не постои со тоа основа за ризик да си испее тоа што си го создал. Нештово го поставив како замерка пошто во сите овие години кога седам в парк и потслушувам шо се дешава, ваков случај ко да немало :) Онака си иди пејачот (пошто е викнат да тера за одредена таргет група фанови) и си цепи авторска музика.
Општата реакција од страна беше wtf со братов, уште од Продиџи фалеше Смек мај бич ап да ја стегни и комплетно да е.

Како и да е се израдуваа некои деца помали барем :D

Јас=небитен пошто и онака ми беше ок.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Како да не, не испеала нејзини песни,сигурно попа пола беше.а дека направи јака забава направи.Инаку стварно која е сврхата да викнеш човек кој има 3,4 хита и уште пар песни,човекот испеаа едно 7,8 песни од Мерлин,ако не ич нека не иде Мерлин што има веза,тука е Сашко(n).Нема све е веќе некако испукано,Слатакр ,Наум кој на секој настап е мртов пијан,кур се тресе,а врвот оваа година им беше Неда факинг Украден:tapp:.Дај бе нека избацат,еден два дена од програмава,нека има два дена,еден ден нека рока турбофолк и по некој наш.Другиот ден донеси некое светско име,и плус некој диџеј и бркај работа,вака веќе нема да им пројде.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
за некој шо не е од пп можи му изгледа дека можи пиво фест да функционира со квалитетен дј, али то теоретски шанси нема да помини барем кај нас, прво едно со друго нема допирна точка , значи скари и штандој ,на секој втор штанд има по некоја певалка и ти носиш дј, едноставно не се поклопува , друго вејче 12 13 години со ред ти да тераш ваква музика и наеднаш сеа дј , то се праеше со тек на време сеа заминат е возо џабе е. сеа да му понуди некој тиесто или цеца без размислување се носи цеца . то е то
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
за некој шо не е од пп можи му изгледа дека можи пиво фест да функционира со квалитетен дј, али то теоретски шанси нема да помини барем кај нас, прво едно со друго нема допирна точка , значи скари и штандој ,на секој втор штанд има по некоја певалка и ти носиш дј, едноставно не се поклопува , друго вејче 12 13 години со ред ти да тераш ваква музика и наеднаш сеа дј , то се праеше со тек на време сеа заминат е возо џабе е. сеа да му понуди некој тиесто или цеца без размислување се носи цеца . то е то
Јасно да,не викам не и ја слушам турбофолк,ама реално веќе е досадно,еве да речеме догодина ќе го донесат уште Аца Лукас,и после што?сигурно нема да се носат пак истиве.Ете рече некој понзад,ко ќе има неко звучно странско има ќе привлече гости од надвор,не знам како,али секако мора промени.И да малку да слезат од облаци со цениве нема да им биде лошо.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Прашањето е баш на место , шо од вгодина? Се помина се се донесе, или можи одново пак истите :)))

Во петоко вечерта за никифор , шо искрено да си кажиме број еден во мк 300 души народ немаше, а на штанд со пеачка 2x300 , прајме муабет после 2 сато вечерта од ко заврши на главна бина главното,

Мислам дека на пиво фестов не му е местото за во центар, би требало негде настрана од градов и 4 дена распоредени за секој по нешто а не во една вечер гоце саф и дино мерлин ,прљаво казалиште па никифор,значи попара невидена,

можи да се напрај распиред за секој ден за секого да има по нешто

И со цените очај , значи јасно дека на сите му треба пари али се оди со x3 , квалитет нула.








Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Аца нема да го викнат, бар не дур е Марјанчо градоначалник... Инаку го зафрканаа чевртокот, тоа бил ден за Ван Гог, Дубиоза/Сарс, Кирил и лани за пеперруткана ДЈ. Годинава женскана беше некни во Calypso а Саша на пред комерцијална.... Како и да е народ има, може не како кога беше Цеца/Чола/Брена ама ќе видиме утре за Мерлин. Мислам Мерлин никогаш не бил последниве 20 години на отворено во Македонија така да можно е да биде топ а и ако гледате неговите песни повеќето се брзи а не кого од Оливер за стискавац што се вика кој и баш не е стил за пивофест туку за нова година да речеме... Инаку мислам дека за да живни пиво фест треба да има забрана за работа на дуќаните и сите околу кои во други денови не работата ноќе (алкохол до 21.00), да се концентрира цел промет од штандови и да е ниска цената а не да повеќе ти се исплати од продавница од колку од штанд. Кога штандот нема промет, крева цена и автоматски народот не оди таму, затоа се мисли дека штандовите се празни односно народот избегава да оди натака туку си земаат литариполки од продавница и седнуваат околу на раат да си пиуцкаат а не да бидат во центар на случувањата.

Друго нешто за овие што викаат кој вгодина. Е па другари, пиво фест овој е 13-ти по 4 дена тоа се 52 по 3-5 изведувачи од вечер тоа се преку 200 термини. Што мислите вие лесно е да се најде некој кој уште не бил на пиво фест. Македонско мислам дека се живо поминало, Балканско скоро се освен тоа што нема ни да викнат. Имаше и французи, романци, бугари, грци од годините. Остануваат само екстра странски имиња кои да бидеме реални не се за на манифестација од типот каде се седи, се јаде, се пие... ПивоФест не е Егзит исто така не е со карта и каде целта на забавата е тресења глава, шутки, дрога... Пивофест е комерцијала, да народот потроши пари на пиво и скара а тие што продаваат пиво и скара има тешко платен квадрат низ Прилеп на општината која со тие пари плаќа на изведувачите на бина и нешто и останува профит. не е ова со карта по посетител па плати изведувачи и не ти требаат штандови и скари.

Карта за егзит беше 2500+, карта за мерлин по една недела во сараево е 1000-3000, овде за 1000 денари имате 30 чаши од скопсконо или 10 по литар и пол. кој ќе испие толку во една вечер па ете да потроши исто како на концерт или настан со платена карта. Или Д фестивал колку беше 500? Колку од тие што дојдоа беа потрошија од вечер деновиве по 500 во Прилеп само лично а плус со картата немаш ништо значи + ќе се напиеш/јадеш и слично. Превозот и немањето место за сместување што го дава прилеп и прилепшани е неспоредливо различно со големината и бројот на луѓе во Дојран... Тука е разликата...
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мене лично ептен ми се свиѓа програмата, има повеќе балкански изведувачи отколку странски, што навистина ми е мило.

Вчера малце фатив на телевизија кога пееше Неда Украден. Алал да и е на жената што на тие години се уште пее добро и прави атмосфера.

:)
 
C

cige

Гостин
Мене лично ептен ми се свиѓа програмата, има повеќе балкански изведувачи отколку странски, што навистина ми е мило.

Вчера малце фатив на телевизија кога пееше Неда Украден. Алал да и е на жената што на тие години се уште пее добро и прави атмосфера.

:)
Кои странски бе?
 
E

Epsilon

Гостин
Мене лично ептен ми се свиѓа програмата, има повеќе балкански изведувачи отколку странски, што навистина ми е мило.

Вчера малце фатив на телевизија кога пееше Неда Украден. Алал да и е на жената што на тие години се уште пее добро и прави атмосфера.

:)
Да ти ибам странскио, остај тоа, дојди барем денеска да се запознајме.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Вечерва фали уште Јашар за да биде комплетна вечер.
Замисли го репертоарот:

-Ален Хасановиќ
-Јашар Ахмедовски
-Дино Мерлин

Со оглед дека рамазанскиот пост заврши, поубаво нешто за жителите на Лажани, Дебриште, Житоше, Црнилиште, Пласница не би можел ниту Саша Поповиќ да им организира.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom