Пет начини за подобро расположение

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Кога ептен сме под стрес и напор и сме многу нервозни,помага само тишина...да бидеш сам со себе...без музика или било какво навлегување во проблемот зашто уште повеќе ќе се заплеткаме.Едноставно,ќе ги оставиме работите како што се за некое време и откако ќе бидеме смирени е време за средување на мислите.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
ги практикувам сите овие начини за подобро расположение :je:
навистина е многу важно да размислуваме позитивно, мене тоа многу ми помага и ми смета кога гледам некој како си го уништува денот размислувајќи на лоши работи и гледајќи само црно пред себе...а бе не треба така :)
а за музиката да не зборувам....дневна доза околу 5-10 часа :) исто така вежбањето ми помага доста...:)
 

RockIe

Шизик
Член од
10 февруари 2007
Мислења
72
Поени од реакции
0
Tender Girl напиша:
ги практикувам сите овие начини за подобро расположение :je:
навистина е многу важно да размислуваме позитивно, мене тоа многу ми помага и ми смета кога гледам некој како си го уништува денот размислувајќи на лоши работи и гледајќи само црно пред себе...а бе не треба така :)
а за музиката да не зборувам....дневна доза околу 5-10 часа :) исто така вежбањето ми помага доста...:)
Блазе си ти.. :)
Ае да се смениме за едно 2-3 дена
хехехе
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Gi praktikuvam ovie 5 osven 3 (sea ce rzmisljam sakam da se opustim i da ne mislim na nisto)i odma se custvuvam podobro
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
јееееееееееееееее
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
точкест напиша:
За подобро расположение па и не баш, ако си тажен стварно незнам кој сака нека дојде нема да те расположи. А да ја извадам мојата негативна енергија, и да ги преќутам сите работи што ми сметаат, трчам до теретана и се „испукувам„ добри саат-два вежбање, и накај дома идам со чиста глава

:zver:поубаво неможеше да го кажеш, тотално се сложувам со тебе , ајт поздраф.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
ne znam zosto ovaa tema e nekako zanemarena a povejke se pisuva na temata depresija. i depresijata e naruseno raspolozenia pa site trcaat po antidepresivi i takvi stvari namesto sami da se potrudat da si go podobrat raspolozenieto.
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Понекогаш ништо од наведеното не помага, или помага привремено. Луѓе поминуваат низ тешки периоди, да. Бараат стручна помош, да. Значи дека се свесни за проблемот. Антидепресиви..Некој да објасни зошто се имаат толку предрасуди околу нив? Ако веќе си се трудел и ништо не помага и тонеш повеќе?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
  1. ВМРО да победи
  2. СДСМ да победи
  3. ДУИ да победи
  4. ДПА да победи
  5. Да почне нуклеарна војна
За кого како;)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.605
Понекогаш ништо од наведеното не помага, или помага привремено. Луѓе поминуваат низ тешки периоди, да. Бараат стручна помош, да. Значи дека се свесни за проблемот. Антидепресиви..Некој да објасни зошто се имаат толку предрасуди околу нив? Ако веќе си се трудел и ништо не помага и тонеш повеќе?
...ДА, примена антидепресиви за краток период во најмала доза,!! ..но кој ќе го прифати тоа? никој ! продолжуваат со оправданоста на нивната примена во подолг период, години...
еве ти еден пример за штетноста:
....некои антидепресиви го зголемуваат нивото на серотонин во мозокот, други видови на антидепресиви имаат влијание врз нивото на серотинот, а трети имаат влијание и врз норепинефринот - резултат здебелени артерии, серотонинот се складира во тромбоцитите кои предизвикуваат блокирање на крвта,тој може да ги опушти или да ги згрчи крвните садови во зависност од тоа дали крвните садови се оштетени така да не е свеедно примената на антидепресиви ! :несвест:
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
...ДА, примена антидепресиви за краток период во најмала доза,!! ..но кој ќе го прифати тоа? никој ! продолжуваат со оправданоста на нивната примена во подолг период, години...
еве ти еден пример за штетноста:
....некои антидепресиви го зголемуваат нивото на серотонин во мозокот, други видови на антидепресиви имаат влијание врз нивото на серотинот, а трети имаат влијание и врз норепинефринот - резултат здебелени артерии, серотонинот се складира во тромбоцитите кои предизвикуваат блокирање на крвта,тој може да ги опушти или да ги згрчи крвните садови во зависност од тоа дали крвните садови се оштетени така да не е свеедно примената на антидепресиви ! :несвест:
Веројатно треба да се направат испитувања некои на крвта ако се оштетени крвните садови, пред да се почне, а и сигурно зависи од видот на таблетата. Колку што знам треба да се пијат околу 3 до 6 месеци?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.605
Веројатно треба да се направат испитувања некои на крвта ако се оштетени крвните садови, пред да се почне, а и сигурно зависи од видот на таблетата. Колку што знам треба да се пијат околу 3 до 6 месеци?
...зависи, ако се оди школски, лечењето иде до 6 недели односно макс 8 недели за еден антидепресив, ако нема подобрување после тоа дефинитивно треба да се смени тој со сосема друг антидепресив, инаку лично не сум поборник за негова примена, оти според мое верување не постои човек кој не може да се справи сам со себе и со околината, ако бил до моментот на депресија здрав и нема некое ,,фамилијарно наследство,, мора свесно да се соочи со проблемот, затоа што моменталниот ,,мир,, што го дава антидепресивот донесува нови моменти како вртоглавици и главобоки, сува уста, срцебиење, нервоза, несоница, проблеми со столицата, бешика, видот, за да на крај го спомнам најважното нешто што ќе го долточи младиот човек - сексуалните проблеми од антидепресивот! :несвест:
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
...зависи, ако се оди школски, лечењето иде до 6 недели односно макс 8 недели за еден антидепресив, ако нема подобрување после тоа дефинитивно треба да се смени тој со сосема друг антидепресив, инаку лично не сум поборник за негова примена, оти според мое верување не постои човек кој не може да се справи сам со себе и со околината, ако бил до моментот на депресија здрав и нема некое ,,фамилијарно наследство,, мора свесно да се соочи со проблемот, затоа што моменталниот ,,мир,, што го дава антидепресивот донесува нови моменти како вртоглавици и главобоки, сува уста, срцебиење, нервоза, несоница, проблеми со столицата, бешика, видот, за да на крај го спомнам најважното нешто што ќе го долточи младиот човек - сексуалните проблеми од антидепресивот! :несвест:
Дали тие сајд ефекти или нус појави се исти кај сите антидепресиви и кај сите корисници? Познавам луѓе што поминале без тоа и им било добро после тоа. Еден другар ми кажа дека само спиел повеќе и ништо друго. Јас сум пред се за психотерапија и повеќе верувам на тие лица и психолози отколку психијатри, меѓутоа гледам дека они со невидена леснотија ги препишуваат андтидепресивите. Ако се свесни дека се толку штетни како што викате тоа е огромна одговорност..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.605
Дали тие сајд ефекти или нус појави се исти кај сите антидепресиви и кај сите корисници? Познавам луѓе што поминале без тоа и им било добро после тоа. Еден другар ми кажа дека само спиел повеќе и ништо друго. Јас сум пред се за психотерапија и повеќе верувам на тие лица и психолози отколку психијатри, меѓутоа гледам дека они со невидена леснотија ги препишуваат андтидепресивите. Ако се свесни дека се толку штетни како што викате тоа е огромна одговорност..
farmaka... неопходни супстанци за решавање или барем ублажување на проблемите со нашето здравје и тие ако се применува точно според јачина и времетраење за точна дијагноза тогаш тие супстанции се лекови, доколку само еден од овие услови не се спроведени и одозгора неточна дијагноза тогаш тие супстанции се отрови ... не постои лек кои нема несакани дејства, споредни дејства не постои ниту витамини и суплименти кои немаат своја штетна страна, но тоа зависи индивидуално од самиот пациент според пол, возраст, имунитет....итн ... всушност тоа асоцира чашата + змија = лек + отров !

така да никој апослутно никој не може да знае подобро од самиот себе дали лекот е ТОЈ и дали има несакани дејства или не врз себе !
 
Член од
18 август 2018
Мислења
15
Поени од реакции
3
А како да избегнеме некои луѓе кога тие се постојано околу нас? Конкретно кажувам за членови во потесното семејство. Постојано навреди и нормално е дека често се соочувам со лошо расположение поради нив. Како да реагирам во такви ситуации?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom