Пет начини за подобро расположение

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Сите понекогаш сме тажни, потиштени или лошо расположени. Понекогаш ја знаеме причината, а понекогаш ни` се чини дека (не)расположението едноставно дошло онака, од никаде, од ништо ...

За волја на вистината поради хормонската луња во пубертетот, честопати сме склони кон лошо расположение. Но, ако му се препуштите на лошото расположение подолго време, на подолги патеки, тоа не е пријатно и не е корисно. Еве 5 совети за подобро расположение.

1. Позитивно размислувајте !

Сите зборуваат за тоа како треба позитивно да се размислува и тоа може веќе да изгледа излитено. Но вистина е и тоа дека сите го знаеме тоа теоретски, а многумина во пракса недоволно размислуваат позитивно. Многумина се склони кон црни мисли, замислуваат лоши сценарија, очекуваат да се случи нешто лошо; со постојаните размислувања од типот: Зарем баш мене мораше да ми се случат сиве овие лоши нешта ?! Познато е дека ако се размислува негативно, по нешто почнувате така и да правите, да дејствувате така, и резултатот е токму таков, како да сте ги привлекле лошите настани. Затоа - мислете позитивно и ќе Ви се случуваат убави нешта. И не заборавајте, не е исто да се каже во себе : „Нема да се случи ништо лошо“ или „ Ќе се случи нешто добро“. Втората варијанта е вистинско позитивно размислување, а првата е само ублажување на негативните очекувања.

2. Бидете со луѓе што умеат да ве насмеат.

Друштвото што разменува црни мисли, не е добро друштво кога сте лошо расположени. Во лоши моменти, Ви треба некој што ќе ве повлече на другата страна на спектарот, во радост и веселба.

3. Размислете зошто лошо се чувствувате.

Имено, кај некои девојки, лошото расположение се совпаѓа со одредени фази во менструалниот циклус. Исто така, честа појава е да ве „нападне“ лошо расположение во одредена доба од денот. Со такви правилности ќе Ви помогне во дневниот ред: ако, на пример, наутро, најдобро се чувствувате, обидете се својот распоред да го приспособите така што во тоа време ќе се соочите со стресните ситуации, а не во периодот на денот кога сте лошо расположени. Ако наутро, веднаш по станувањето од кревет, сте лошо расположени и ви треба време да се расоните, обидете се да станите порано ( но тоа значи дека треба порани да си легните за да можете доволно да се наспиете ) или да избегнувате стресни ситуации веднаш по станувањето.

4. Вежбајте ! Мнооооогу !

Вежбањето има врска со хемијата на мозокот, па кај луѓето што се телесно поактивни во мозокот се ослободуваат повеќе ендорфини, кои имаат врска со среќата и доброто расположение. Дваесетина минути вежбање дневно, може да Ви осигура мир и добро расположение.

5. Слушајте музика !

Истражувањата покажале дека ритамот Ви овозможува со сигурност да ја намалита напнатоста на мускулите, а сето тоа има врска со расположението. Значи, кога сте лошо расположени, навалете на музика со ритам!
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Баш ке го пробам ова :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Oва не се никакви новопронајдени начини за смирување, вака се справува секој човек со своето нерасположение.:)

И нормално дека успеваат.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
За мене, музиче некогаш ми пасува, некогаш си ја сакам тишина.
За да се размисли, тоа нејќам, кога се чувствувам заникаде, мутаво, сакам некое време да ми биде мутаво, нејќам да размислувам зашто ми е мутаво.
И се трудам да ја избегнам кујната, ама се’ ме тера натаму некако...и ќе си речам, шо ќе јадеш, оди купи си нешто, таман убава, ќе се расположиш. И втор момент...абе кај ќе трошам пари, уште повеќе ќе се изнервирам, ај во кујна.
:) Се зезам, шопинг најдобар лек е за женско.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па скоро секогаш кога сум нерасположена ги употребувам овие методи, али во последно време не ми успеваат ни овие методи.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
JeCILaDy напиша:
Сите понекогаш сме тажни, потиштени или лошо расположени. Понекогаш ја знаеме причината, а понекогаш ни` се чини дека (не)расположението едноставно дошло онака, од никаде, од ништо ...

За волја на вистината поради хормонската луња во пубертетот, честопати сме склони кон лошо расположение. Но, ако му се препуштите на лошото расположение подолго време, на подолги патеки, тоа не е пријатно и не е корисно. Еве 5 совети за подобро расположение.

1. Позитивно размислувајте !

Сите зборуваат за тоа како треба позитивно да се размислува и тоа може веќе да изгледа излитено. Но вистина е и тоа дека сите го знаеме тоа теоретски, а многумина во пракса недоволно размислуваат позитивно. Многумина се склони кон црни мисли, замислуваат лоши сценарија, очекуваат да се случи нешто лошо; со постојаните размислувања од типот: Зарем баш мене мораше да ми се случат сиве овие лоши нешта ?! Познато е дека ако се размислува негативно, по нешто почнувате така и да правите, да дејствувате така, и резултатот е токму таков, како да сте ги привлекле лошите настани. Затоа - мислете позитивно и ќе Ви се случуваат убави нешта. И не заборавајте, не е исто да се каже во себе : „Нема да се случи ништо лошо“ или „ Ќе се случи нешто добро“. Втората варијанта е вистинско позитивно размислување, а првата е само ублажување на негативните очекувања.

2. Бидете со луѓе што умеат да ве насмеат.

Друштвото што разменува црни мисли, не е добро друштво кога сте лошо расположени. Во лоши моменти, Ви треба некој што ќе ве повлече на другата страна на спектарот, во радост и веселба.

3. Размислете зошто лошо се чувствувате.

Имено, кај некои девојки, лошото расположение се совпаѓа со одредени фази во менструалниот циклус. Исто така, честа појава е да ве „нападне“ лошо расположение во одредена доба од денот. Со такви правилности ќе Ви помогне во дневниот ред: ако, на пример, наутро, најдобро се чувствувате, обидете се својот распоред да го приспособите така што во тоа време ќе се соочите со стресните ситуации, а не во периодот на денот кога сте лошо расположени. Ако наутро, веднаш по станувањето од кревет, сте лошо расположени и ви треба време да се расоните, обидете се да станите порано ( но тоа значи дека треба порани да си легните за да можете доволно да се наспиете ) или да избегнувате стресни ситуации веднаш по станувањето.

4. Вежбајте ! Мнооооогу !

Вежбањето има врска со хемијата на мозокот, па кај луѓето што се телесно поактивни во мозокот се ослободуваат повеќе ендорфини, кои имаат врска со среќата и доброто расположение. Дваесетина минути вежбање дневно, може да Ви осигура мир и добро расположение.

5. Слушајте музика !

Истражувањата покажале дека ритамот Ви овозможува со сигурност да ја намалита напнатоста на мускулите, а сето тоа има врска со расположението. Значи, кога сте лошо расположени, навалете на музика со ритам!

mi izgleda mnogu interesna terapijava.ce se potrudam da ja primenam !!
 
Член од
24 април 2007
Мислења
251
Поени од реакции
2
па јас цело време музика слусам кога сакам да се располозам или одам во мојата соба и само мислам како да се расположувам
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
plus:
Dobro naspijte se
Meditirajte
Ne brzajte
Dishete dlaboko
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
1. Секс
2. Музика
3. Излегување од дома
4. Дружење
5. Одмор
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Temava e na mesto :) potpolno se soglasuvam so tebe :) definitivno e taka...odamna go primenuvam toa samo so ne vezbam mnogu ama sepak ima rezultati :) sekoas sum :je:
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
па вака
1.една чаша пиво
2.Една чаша вино
3.Еден коњак
и овоа е доволно да бидеш среќен и весел по 24 часа.
 
J

JohnnyMass

Гостин
Ова е све супер.Некои од нив и досега сум ги применувал.И да дејствуваат.После неколку сата слушање музика или вежбање сум како нов.Еднаш ми се деси во автобус цела ноќ да си слушам музика и сабајлето кога се сместив у хотелот одма бев спремен за шетање и супер расположен.:wink:
 
Член од
6 јуни 2007
Мислења
43
Поени од реакции
1
3 ракии од сабајле и Цеца да ја слушам:) цел ден свеж сум и ништо не ме боли.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
За подобро расположение па и не баш, ако си тажен стварно незнам кој сака нека дојде нема да те расположи. А да ја извадам мојата негативна енергија, и да ги преќутам сите работи што ми сметаат, трчам до теретана и се „испукувам„ добри саат-два вежбање, и накај дома идам со чиста глава
 
Г

Гоццццце

Гостин
Кога не сум расположен,од сите овие го практикувам најчесто четвртото и петтото.
А чим сум со друштво нема шанси да бидам тажен или нерасположен, така да..... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom