Пет години затвор за учество во странска паравојска

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.167
Moжеби моментално имаме потреба од законов.
Добра бројка албанци идат низ светот да војуваат за исламската кауза.
Од една страна е добра да се исчистат тие пореметени радикални умови али па од друга страна Македонија им дава регрути на тие терористички редови.
Така да, дискутабилно...
а шо прајме со тие кои ќе се вратат од таму здивени од верски фанатизам и со големо воено искуство?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.629
Поени од реакции
3.104
демек тие шо војувале пукале и убивале во туѓи паравојски - и во идризово ќе му дадат калашњикови
Ич не мислите шо одговарате
Ma nee ....bre usno ke pukaat....pinjauu pinjauuu...! Ti sedis i ke pravis zapisnik za potroseni kursumi .. ti teknuee ?
:D
 
А

Атомската мравка

Гостин
А кај нас рамковниве не беа во паравојска па сеа министри во влада ?

А легија странска француска шо дава нови имиња иидентитети после нејзе? И за нив затвор?
Тие од легија на странци стануваат и државјани на Франција - добиваат државјанство што не е случај со другите доброволци.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.666
Поени од реакции
4.195
а шо прајме со тие кои ќе се вратат од таму здивени од верски фанатизам и со големо воено искуство?
Па ќе одат во затвор нели?
А можеби попаметно е да не им се дозволи влез назад :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.167
Па ќе одат во затвор нели?
А можеби попаметно е да не им се дозволи влез назад :D
многу си неодлучен.... таквите ги искористуваат после ко ќе пораснат[DOUBLEPOST=1408722038][/DOUBLEPOST]
Ma nee ....bre usno ke pukaat....pinjauu pinjauuu...! Ti sedis i ke pravis zapisnik za potroseni kursumi .. ti teknuee ?
:D
не ми текнуе, значи ако на готвачи на паравојски им даваат кутлачи и тенџериња овде, дали на војниците им даваат пушки и бомби?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.295
Поени од реакции
8.183
Zakasnija nasite, a i Evropa vo paket so nas bidejki i ne bese premnogu tesko da se pretpostavi deka eden den seta taa radikalizirana masa na verski fanatici koja se bori na Bliskiot Istok ke se vrati doma vo uste poradikalizirana verzija plus sobrano voeno iskustvo i vospostaveni kontakti na edno povisoko nivo. Odbivam da veruvam deka tie sto sedat i sto se plateni da mu ja mislat za nasata bezbednost, tuka mislam i na nasata drzava, i na Balkanot i ostanatite evropski drzavi, potfrlija i ne bea vo moznost da go predvidat ova, deka eden den ke se soocat so primitivnosta i brutalnosta na ovie fanatici. Duri i ova ne e edinstvena opcija, mnogu poucinkovito ke bese da se deluvase preventivno vo ovaa nasoka i da se otkrijat i suzbijat site somnitelni kelii na mrezata koja se siri od Saudiska Arabija voglavno, no i ostanatiot arapski svet (Katar na primer). Ova e seriozen problem koj ne bara samo lecenje koe e prasanje dali ke bide efikasno, tuku pred se sprecuvanje.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.666
Поени од реакции
4.195
многу си неодлучен.... таквите ги искористуваат после ко ќе пораснат
Ахам, само што забораваш дека не сум ја некој фактор кој би требало да даде одлука за ова, и ние само дискутираме на ова дискутабилно прашање.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
3.491
Не гледам баш некаква корист од законов како што кажа некој веќе они се спремни да умрат па гајле им е за 5 години затвор.

П.С Ако го спроведат законов тогаш и АРМ нека се повлечат од странски држави каде што војуваат пошто не гледам зошто они да имаат привилегии над „обичниот граѓанин“ кој се решил да војува без разлика дали неговите причини се во ред или не.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.167
Ахам, само што забораваш дека не сум ја некој фактор кој би требало да даде одлука за ова, и ние само дискутираме на ова дискутабилно прашање.
попосле уше еднаш ќе го прочитам одговоро сега ништо не ми е јасно
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.146
Реално гледано, и нашите мировници се борат за туѓа војна во Авганистан. Колку што знам Македонија нема причина да војува со Авганистан. Македонската држава успешно се справи со домашните терористи, па сега таму ги чисти светските. Ова е апсурден предлог закон на држава. Држава чии државјани се борат во Сирија.
Да видиме дали ќе ги уапсат поборниците на ИСИЛ од Македонија кога ќе се вратат од таму. Ова е само фарса да се спречат евентуалните борци од Македонија во редовите на Новоросија.
Гледам сличен закон ќе има и во соседна Србија.
Ваши мислења?
Реално гледано, нашите мировници не се терористичка организација. Тие се официјална професионална војска на држава која се стреми да биде членка на НАТО и ЕУ. Иако никогаш не сум го поддржувал тоа што испраќаме војници во странски мисии на НАТО а они не тупат у мозок за името и други разно разни отворени прашања, неможеш од ракав да си вадиш и да споредуваш терористички организации кои вршат сечење глави и геноциди со професионална војска и војници на држава. Тоа се два различни поими и мораш уште од старт да ги разликуваш.

Според мене овој закон може да биде во корист на државата бидејќи со него ќе може да се спречат оние кои отишле да бидат дел од терористичките организации да се вратат назад во Македонија и овде да се обидат да направат некоја беља. Но може да биде од корист само ако стварно во целост се спроведува законот без исклучок. Искрено, јас лично не би сакал да знам дека на пример мојот комшија бил во Сирија и учествувал во војната а сега се вратил тука пак да живее до мене и моето семејство.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
И што? Ќе се врати некој Муџа од Маqедонија или Косовё овде ќе го акнат у затвор 5 години. Таму за тие 5 години ќе станува уште погневен ќе излезе ќе крене автобус у воздух со "Каури" или ново Смилковци. Шо фајде од законот? Треба трајна забрана за влез, ако проба да влезе на илегален начин пуф, паф на граница и чао.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.055
Поени од реакции
3.117
Ова се однесува за тие кои одат во Сирија. Не верувам дека има некој македонец што би одел во Украина да војува.

Тие што одат во Сирија веќе го ископале гробот, пошто отишле за таа цел, да умрат таму, некои се гледа како ги кинат пасошите.
Не очекував дека толкава бројка би отишле таму, веќе се бројат 37 загинати албанци.

Но не е лесно да се докажува дека некој војува надвор од државата.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Но не е лесно да се докажува дека некој војува надвор од државата.
Не е лесно да се докаже? Прво од Јахја Паша Џамија и Тутуназ Џамија има фанатици кој регрутираат. Исто така гарант има и други џамии кој не се под контрола на ИВЗ. А со сигурност неколку од нив се во Сарај, Студеничане, Арачиново, Бојане, Бродец, Мала Речица итн.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
23.678
Поени од реакции
32.528
Дали може некој правник на форумов да објасни дали овој закон ќе може да се применува за оние кои веќе се заминати да војуваат, или само за оние кои ќе заминат после евентуалното донесување на ваков закон? Со оглед на тоа што кога се пријавиле да служат во странска паравојска, истото не било кривично дело.
 
На врв Bottom