Петиција: Пиво после 19/21 ч.

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.017
Поени од реакции
20.759
Едноставно, нема потреба од многу објаснување. Да потпишеме петиција и да влијаеме Собранието на РМ да донесе измени во Законот за трговија, за да можеме да купуваме алкохолни пијалоци после 19 часот, односно после 21 часот во лето. Потпишете на линкот подолу.
https://www.change.org/p/собрание-на-република-македонија-пиво-после-7ч-9ч?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не сфаќате дека откажувањето на новогодишните прослави не е ради петицијата и не сфаќате...
Значи прославите беа откажани зошто беше супер можност градоначалниците да добијат поени ко демек они се грижат за граѓаните.
Ниедна петиција не успеа, ама затоа уште се прават вакви глупи петиции...

Башка која кредибилност ја има ваквата петиција ?
Никаква.
Си има правила како се потпишува петиција.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Не сфаќате дека откажувањето на новогодишните прослави не е ради петицијата и не сфаќате...
Значи прославите беа откажани зошто беше супер можност градоначалниците да добијат поени ко демек они се грижат за граѓаните.
Ниедна петиција не успеа, ама затоа уште се прават вакви глупи петиции...

Башка која кредибилност ја има ваквата петиција ?
Никаква.
Си има правила како се потпишува петиција.
Дали можеш да ни ги кажеш правилата, ме интересира за петицијата за царинските стапки, иако и оваа е интересна петиција.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Јас сум против продавање на алкохол после 21 часот, иако и јас понекогаш купвам (дали се познавам со продавачите, дали го плаќам дупло). Единствено би го ставил пивото во целодневна продажба, ама жесток алкохол во никој случај.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Јас сум против продавање на алкохол после 21 часот, иако и јас понекогаш купвам (дали се познавам со продавачите, дали го плаќам дупло). Единствено би го ставил пивото во целодневна продажба, ама жесток алкохол во никој случај.
Ако се зафатиме така...имаш алкохолни пијалоци со процент на алкохол сличен на пивото...па ајде направи ограничување.

Како викаше Џака: „Алкохол до 7, дрога 24.“ Никогаш не сум гледал поента во ова законско ограничување. Тоа само поттикна одредени продавници да продаваат алкохол на црно, без фискална сметка, т.е. без платен ддв. Знаете каде води муабетов.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Наместо да се форсира овој закон, подобро би било да се форсира законот за задолжително барање на лична карта при купување на алкохол.

А, според мене пиво и вино треба да бидат достапни цело време, додека пак жесток алкохол само до одредено време.

Иначе петицијава не верувам дека некој ќе ја чита.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Епа тоа е друга приказна и уште една причина плус зошто треба да се измени законот.
А, ќе прекинат маалските продавници да даваат жестоки после 9 ако се измени како што предлагаш ти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom