Петиции

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Што мислите, дали петициите ја постигнуваат својата основна цел или сепак не?
Служат само за дигање прашина околу некоја работа или навистина со нив може да се смени нешто?

На пример, кај мене во школо ако се направи или потпише петиција исто ко да не постои, ништо не вредат тие петиции.

Што мислите вие?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.112
Поени од реакции
824
Кутрата Crazy in Love, темава отворена 1 година и никој не реплицирал :pos: Арно што ми текна да пробуричкам по стариве теми :)

Мислам дека не вредат, барем на оние на кои што сум се потпишувал јас, а верувајте и од други што сум слушал. На факултет потпишуваме секакви петиции, и на крај всушност не ни дознаваме што бидна со неа.

Често ми стига на mail да потпишувам какви ти не петиции и еден период ги потпишував ама се уморив. Поготово кога се случи смртта на Тоше Проески (да не грешам душа), се полнеше inbox-от со секакви баналности поврзани со настанот и искрено од тогаш, ми станаа одбивни.

Може да служат за дигање прашина, да, да се подзамисли тој кој е директно засегнат од исходот ама често завршуваат без таков ефект.
Повеќе се потребни дела отколку потписи, мислам.
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Тоше ова е втор пат да прочитам како за некој викаш кутар/ра и прскам од смеење :pos:
Инаку за темава, не да немаат влијание, баш сега пред една недела, на факултет потпишувавме и тоа не една две, сите се потпишаа до еден и кога им ги однесоа на дотичните особи за да ги разгледаат, им се изнасмеале во фаца уште кога слушнале и ги вратиле без да ги погледнат :uvo:
Резултс-не служат ама баш за ништо, барем не оние во кои сум учевствувала, кои можеби и не биле екстремни.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Што мислите дали петициите ја постигнуваат својата основна цел или сепак не?слижат само за дигање прашина околу некоја работа или навистина со нив може да се смени нешто?

на пример кај мене во школо ако се направи или потпише петиција исто ко да не постои,ништо не вредат тие петиции..ова беше само пример..што мислите вие?
Само за она.....за ништо друго!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Некако петицициите во последно време толку многу се зачестија, па искрено се прашувам дали ја имаат таа “вредност„ која ја заслужуваат.

Не е лесно да добиеш подршка за некоја идеа или заложба од 10,000, 20,000 па и 50,000 луѓе-поради тоа петициите мора малку посериозно да бидат сфатени.

Во овој момент имам впечаток (особено оние он-лајн) дека служат само за истурање револт и искрено не сме виделе некоја голема промена на високо ниво која настанала како резултат на некоја иницијата поткрепена со петиција.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Па од досегашните примери што ги знам, не успеале многу петиции. Минимален е бројот на тие што знам дека успееја.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Мислам дека 99,9% од петициите не успеваат... Типичен пример имавме и во скоро време поврзан за градоначалникот на Скопје.. не само за тоа, мислам дека воопшто не успеваат во било која област...
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Петиции, слабо успеваат, се правиме демократска држава ама ништо, еве пример у школо кај нас, оваа година на ниво на цела генерација падна петиција за една професорка за да ја сменат.И на крај, листовите завршија кај психологот и после у канта, а ние уше повеќе ја наебавме..:toe:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Ма џабе се тие петиции, само бетер креваат прашина. Ништо не се постигнува со нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom