Перспективни факултети (кој и зошто)

Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Здраво на сите.
Учам во електро училиште смер Електротехничар за компјутерска техника и автоматика. Незнам на кој факултет да се запишам, според смеров планирам на ФИНКИ, а ме колебаат и Машински и Градежен. Кој се најперспективни факултети (и смерови), во Македонија, Европа, Америка.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Друже терај некој технички факултет (електро,машински...)
правници и економисти,лингвисти и логистичари има со лопата да ги риеш.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
ти стварно си глуп или се правиш глуп КОЈ ФАКУЛТЕТ Е ПЕРПЕКТИВЕН ВО ДРЖАВАТА ај да бевме во друга држава па да се дискутира да прашаше КОЈА ПАРТИЈА Е ПЕРСПЕКТИВНА ке те разберев ама факултет еее Бог да чува и да брани
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ти стварно си глуп или се правиш глуп КОЈ ФАКУЛТЕТ Е ПЕРПЕКТИВЕН ВО ДРЖАВАТА ај да бевме во друга држава па да се дискутира да прашаше КОЈА ПАРТИЈА Е ПЕРСПЕКТИВНА ке те разберев ама факултет еее Бог да чува и да брани
Не се пали. Со електро имаш работа ама треба да ти фаќа црпката а не само да учиш напамет и небитни работи.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Не се пали. Со електро имаш работа ама треба да ти фаќа црпката а не само да учиш напамет и небитни работи.
извини паметњаковиќу имаш работа за 300 евра и по 12 сата да работиш ако ти тоа го рачунаш за работа
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
ти стварно си глуп или се правиш глуп КОЈ ФАКУЛТЕТ Е ПЕРПЕКТИВЕН ВО ДРЖАВАТА ај да бевме во друга држава па да се дискутира да прашаше КОЈА ПАРТИЈА Е ПЕРСПЕКТИВНА ке те разберев ама факултет еее Бог да чува и да брани
Прочитај убо пред да коментираш (и немора да коментираш), објаснив добро Македонија, Европа, Америка. А ако имаш некој проблеми форумов не ти е за да ја истуриш негаривната енергија.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Ок, во право си.(y)
знаев, знаев дека секогаш сум во право сите ми велат чудо право чудо
--- надополнето: 21 март 2013 во 21:43 ---
Прочитај убо пред да коментираш (и немора да коментираш), објаснив добро Македонија, Европа, Америка. А ако имаш некој проблеми форумов не ти е за да ја истуриш негаривната енергија.
молим ти се прво пред да се запишеш научи да пишуваш.Разграничи негативна енергија со реалност
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Ако мислиш сам да се пробиваш во животот , тогаш технички факултети , кај да се запишеш нема да згрешиш.Мој совет ти е да одиш таму каде мислиш дека највеке ке ти биде интересно и најповеке ти е блиска материјата за учење. Нека не те обесхрабруваат овие кои не пробале ниедна работа во животот . Добар инженер нема под 500 евра месечно а за надпросечните нема лимит .
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Ало бе му го рушите филмот па тој е сеуште средно,добро штом сака да се запише на технички факултет,а не општествен
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Технички факултет ама паралелно со факултетот стекнувај и пријатели на добри функции, кои ке можат да те упикаат да работиш во асална фирма. Фаќај ги професорите за пријатели, они имаат секаде врски. Јас тоа не го знаев и сега година дена откако дипломирав на Машински, се шеткам од фирма во фирма по интервјуа. Повеќето ми кажуваат, фала дечко што дојде на интервју ке ти се јавиме,и после никаде ги нема, а кога ке идам за некоја обична работа за со основно што може да се работи, ми викаат дечко ти си преквалификуван не ни треба некој што за 2-3 месеци ке си отиде. И така секоја втора недела по некоја "шанса" имам, ама никако да ја уловам, али идам без никаква врска во фирмата, сам.
Најпаметно, ако имаат твоите некој денар повеќе, запиши се во Германија на некој фак. што те влече, и таму ке си најдеш после и пракса и работа. Скапо е, ама ако се може, тоа е најдобра варијанта.
По мене за кај нас во моментов, поголема потреба има од градежни и електро инжинери него машински. Ако бираш Машински бирај ги најтешките смерови, како автоматика или хидраулика.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.139
Поени од реакции
1.078
Искрено, барем според мене, ако планираш да студираш технички факултет тогаш треба да одбереш да го студираш тоа што го сакаш. Одбери го тоа што те влече, тоа што те интересира, нешто што ќе го учиш со задоволство, а не нешто што ти изгледа најперспективно, затоа што професијата која ќе ја избереш е таа со која ќе се занимавамш цел живот. Иначе за сите професии кои произлегуваат од техничките факултети има работа, само што треба да ти работи мозокот, затоа што во овие професии не се цени дипломата, туку знаењето.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Студирај тоа шо сакаш, ако ме питаш мене, на твое место би отишол ФИНКИ или градежен (бидејќи мене лично тие нај ми лежат), а за плата секаде имаат високи примања. Едино предност со финки е што и да немаш константна работа на интернет можеш да се снајдеш, програмер не може да е без работа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom