Перпетуум Мобиле во Македонија

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Веќе нее никаков проблем околу производството на секаков вид Енергија со еднаш вложена Енергија , за движење и превоз, за изработка на земјоделски машини но сега за сега го разработувам принципот како да се одвива летањето или го имам и тој принцип со многи голема снага што ја создава машината но со таа снага перките на можам да ги завртам по брзо но има простор за до усовршување и за таа намена.Истата машина може да произведува Енергија и на мирно течение на вода или на Вардар позади Владата може да се направат машини да произведе Е.Енергија за цело Скопје.
Како загрижен македонец би ве замолил да го разработите принципот како да се одвива бомба, појака од било која хидрогенска бомба или досега детонирани бомби од секој вид и под вид бидејќи немаме армија ниту одбрана и заштита. Сепак ќе се работи за поголема моќност, лесна и квалитетна изработка, домашно производство а изгледа и доста интересно. Со таквата бомба (лесна и квалитетна изработка) би ги уценувале големите сили (иако не е етички но сме приморани, во ќош) за други видови на енергија како плин и петролеум а и да го вратиме и името и другите проблеми секако.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Како загрижен македонец би ве замолил да го разработите принципот како да се одвива бомба, појака од било која хидрогенска бомба или досега детонирани бомби од секој вид и под вид бидејќи немаме армија ниту одбрана и заштита. Сепак ќе се работи за поголема моќност, лесна и квалитетна изработка, домашно производство а изгледа и доста интересно. Со таквата бомба (лесна и квалитетна изработка) би ги уценувале големите сили (иако не е етички но сме приморани, во ќош) за други видови на енергија како плин и петролеум а и да го вратиме и името и другите проблеми секако.
Плин и петролеум ќе изумрат откако ќе имаме функционален казан. Така да, смисли нешто друго да им бараме.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Кои ли злобни и завидливи души борават овде. Човекот си истражува нивоа несватливи за нив, а тие како чираци на инквизицијата. Секогаш ги имало. И еден Џордано го запалија, па Галилеј ,Коперник и многу други неспомнати понижија. И и уште многу други.Не па нашиов Војо Ушлевски. ;)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
А јас го чекам саемот. Знае ли некој точен датум? Да не го пропуштам.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Март, Технома, Лето 2020та, уште малку... Тие се датумите.
Поради тоа што не верувате дека ќе работи сама машината на саемот Технома оваа година ќе мора да ставам каса и жиро сметката од мојата фирма која се вика ЕМ ЕНЕРГИЈА ДООЕЛ СКОПЈЕ со тетратка за запишување на донаторите за изработка на по голема машина која ќе биде поставена на едно мосто дали во Скопје или во моето родно село Русиново општина Берово.И колку пари се соберат толкава машина ќе се направи па да видиме тогаш колку сте хумани за иднината за производство на Енергија бес согорливи Енергенси а со тоа и загадувањето од тие согорливи Енергенси ќе биде стопирано и многу други благодети што ќе ги понуди оваа машина.А и плинот што го внесуваат или јужен тек ќе им пропадне.:)
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Поради тоа што не верувате дека ќе работи сама машината на саемот Технома оваа година ќе мора да ставам каса и жиро сметката од мојата фирма која се вика ЕМ ЕНЕРГИЈА ДООЕЛ СКОПЈЕ со тетратка за запишување на донаторите за изработка на по голема машина која ќе биде поставена на едно мосто дали во Скопје или во моето родно село Русиново општина Берово.И колку пари се соберат толкава машина ќе се направи па да видиме тогаш колку сте хумани за иднината за производство на Енергија бес согорливи Енергенси а со тоа и загадувањето од тие согорливи Енергенси ќе биде стопирано и многу други благодети што ќе ги понуди оваа машина.А и плинот што го внесуваат или јужен тек ќе им пропадне.:)
Тоа не оди така, направи ти една презентација асална и ако си убедителен како што тврдиш, лесно ќе продадеш уште на Технома-та1000 удели по 1000 евра секој за 50% од ЕМ ЕНЕРГИЈА ДООЕЛ СКОПЈЕ. А после бргу трансфомација и излегувајте на Берза како АД и продај уште 25% за милијарда. Угледај се бе на Елон Муск, нормално, ако имаш доволно убедителна гачка. Оваа која овде ја раскажуваш не да баш личи на таква. Повеќе е нешто како мобилна скулптура, а за тоа веќе ти треба некој Лондонски или Њујоршки галерист.И да си најдеш добар СтартАп консултант и технички и финансиски.Вака остануваш на шарлатанско ниво. ;)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Тоа не оди така, направи ти една презентација асална и ако си убедителен како што тврдиш, лесно ќе продадеш уште на Технома-та1000 удели по 1000 евра секој за 50% од ЕМ ЕНЕРГИЈА ДООЕЛ СКОПЈЕ. А после бргу трансфомација и излегувајте на Берза како АД и продај уште 25% за милијарда. Угледај се бе на Елон Муск, нормално, ако имаш доволно убедителна гачка. Оваа која овде ја раскажуваш не да баш личи на таква. Повеќе е нешто како мобилна скулптура, а за тоа веќе ти треба некој Лондонски или Њујоршки галерист.И да си најдеш добар СтартАп консултант и технички и финансиски.Вака остануваш на шарлатанско ниво. ;)
Да размислував и јас така како тебе немаше да се вложам во толку голем проект и немаше ни да го направам.Со такво размислување пробале многу луѓе во светот да ја конструираат таа машина но сигурно затоа и не успеале во проектот.Се работи за машина што ќе направи пресврт во сите области.:(
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
По се изгледа МАКИНОВА што беше во склопот на ТЕХНОМА нема да учествува оваа годинаСе предлага МАКИНОВА што ги презентира иновациите да се одржи на друго место до крајот на овој месец.Јас со машината сум при крај а сега ги правам гравитациските ланчаници или два имам комплет завршено а ми остануваат уште два и планирам да ги направам во следните два дена.После тоа требе да ги врзувам сајлите а потоа да ги закачам и два гравитациски синџири или еднаш вложениот енергенс а тоа ќе трае околу три/четири дена или се вкупно за околу десет дена со средување на други финеси.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
По се изгледа МАКИНОВА што беше во склопот на ТЕХНОМА нема да учествува оваа годинаСе предлага МАКИНОВА што ги презентира иновациите да се одржи на друго место до крајот на овој месец.Јас со машината сум при крај а сега ги правам гравитациските ланчаници или два имам комплет завршено а ми остануваат уште два и планирам да ги направам во следните два дена.После тоа требе да ги врзувам сајлите а потоа да ги закачам и два гравитациски синџири или еднаш вложениот енергенс а тоа ќе трае околу три/четири дена или се вкупно за околу десет дена со средување на други финеси.
Го изгледав вашето видео со машината. Според моето мислење е тоа што теговите треба да бидаат различна тежина , односно секој 2-ор тег да биде за 30% поголема тежина и со поголема ударна снага за надоле. Со самото тоа се ствара обртен момент. Кај вас теговите се балансирани. Исто така потребен ви е одреден механизам што кога тркалото се врте одреден тег да биде на средната оска со цел да не ствара противтежа.А кога ке се заврте тркалото еден тег да се извише за 10цм повеќе од другите и самата гравитација го повлекува надоле , па потоа друг па трет и така натаму. Screenshot_63.png
Screenshot_64.png
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
natanjahu.png
А замислете Натанјаху да имаше две јајца под мишка.....колкав ќе му беше. Така и флексибилни елементи во скаламеријата на Војо.Така и сите механички,магнетни,електрични перпетум мобилиња. Но механичките пред се . И другите , ама кај овие апла се гледа. А проблемот има само едно име...ЗАГУБИ.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Кога е саемот?
Да не сум го пропуштил?
По се изгледа МАКИНОВА што беше во склопот на ТЕХНОМА нема да учествува оваа годинаСе предлага МАКИНОВА што ги презентира иновациите да се одржи на друго место до крајот на овој месец.Јас со машината сум при крај а сега ги правам гравитациските ланчаници или два имам комплет завршено а ми остануваат уште два и планирам да ги направам во следните два дена.После тоа требе да ги врзувам сајлите а потоа да ги закачам и два гравитациски синџири или еднаш вложениот енергенс а тоа ќе трае околу три/четири дена или се вкупно за околу десет дена со средување на други финеси.
Каде си @Vojo Ushevski ?
Те има ли на Макинова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom