Перпетуум Мобиле во Македонија

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Apokalipto, 18 февруари 2011.

 1. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  37
  Go napraviv PERPPETUUMMOBILETO samo ushte nekoj den rabota i da go pushtam i konechno no na prolet. Ima vistina vo zakonite no trebe i dobro da se razrabotuvaat zakonite za toa i se pojavuvaat inovaciite .Ne moze da se reche za neshto deka e toa kraj.
   
 2. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  824
  Добро сега малце се нашалив одма креваш паника. Војо, не те кудам што сакаш да си иноватор, те поддржувам во тоа што си нашол хоби и уживаш. Твојата генерација се турка во вторник за бесплатно возење со градски, наутро ѕвони во утрински емисии да и кажи на водителката колку била убава и дека ја испустија државата политичарите, кратко кажано скоро 80 % се де-жа-ву луѓето. Ти си се насочил кон хоби, не само со перпетум мобилето т.е неподвижното тркало, смисли принцип на филтер за вода што ти беше признат еве и јас ти симнувам капа на тоа што си се потрудил нешто да придонесиш за подобро утре и себеизградување. Е сега тоа што ти си тврдоглав покрај се со перпетум мобилето не ти е никаков проблем и 23.000 евра да фрлиш но најпросто ти кажувам - ако е можеш мала макета да ја направиш што ќе функционира џабе фрлаш пари по синџири и глупости затоа што пак на истиот принцип ќе биди - рачно ќе ја вртиш.Затоа во претходните клипови ти постирав машинчиња што многу повеќе кругови вртат од твоето ајронмен тркало, и коштале помалку пари. Иноваторството вистина бара желба труд посветеност но не се потребни толку пари за макета. Моментално главна тема е загадувањето на воздухот кај што главен проблем е греењето на дрва. Смисли некој принцип за филтер на оџаците да се намалат емисиите на штетни гасови,верувам поголем успех ќе имаш.
   
  На Dimitar171 и Bafra им се допаѓа ова.
 3. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.246
  Допаѓања:
  2.567
  А што се случи со Ванчо и неговите пронајдоци и тврдења :

  http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=D06E0BACB284C745928D7B718AC0D683

  Зашто луѓето се трошат на патенти и заштита на пронајдокот, кога не сите земји почитуваат тоа. :toe:
  На пример Кина гајле им е за патенти и интелектуална сопственост. Доволно е да видат нешто и махери се за копирање.
   
 4. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  37
  Trkaloto mie glavna preokupacija i so nego sum zavrshil ili veke rabotna raka ushte nekoj den bidejki naj golema efikasnost protiv zagaduvanjeto e proizvodstvo na E.E. BEZ SOGORLIVI ENERGENSI ILI za vreme od dve godini da se izgradi golem kapacitet na proizvodstvo na E.E.i da se povrzat domakinstvata a fabrikite neka si porachaat posebno za nivnata potroshuvachka i za toa vreme da se prekine so investiranjeto vo casot juzen tek.A vo vrska so filtrite - jas imam mnogu dobar filter za prochistuvanje na vozduh i doma vo mojatasoba e non stop vkluchen i se chuvstvuvam dobro od toj aspekt.E sega jas ke apliciram vo FONDOT ZA INOVACII so poveke filtri za prochistuvanje na vozduhot i toa MODULAREN PROCHISTUVACH NA VOZDUH vo zatvoreni prostorii ili se misli na domovite i rabotnite prostorii MODULAREN PROCHISTUVACH NA VOZDUH so voda kaj site motorni vozila - se stava voda vo loncite ili vo dvata auspuha koi predhoidno se izraboteni so potrebnite pregradi vo samiot lonec koj trebe istovremeno da go prigushuva i zvukot na voziloto i se obezbeduva stalen dotur na voda bidejki ke ima isparuvanje pri zagrevanjeto MODULAREN PROCHISTUVACH NA VOZDUH SO POMOSH NA VODA na shporetite ili domashnite grejni tela shto vrshat zagrevanje so sogoruvanje na drva ili drug energens ili filterot se vrzuva so kunec od shporeto a za flterot se vrzuva drugiot kunec shto odi vo odzakot. i MODULAREN PROCHISTUVACH NA VOZDUH SO POMOSH NA VODA za industriskite zagaduvachi kako JUGO HROM , ZELEZARA, CIMENTARA , KOTLARI , DEPONII I DR.I toa mnogu po ednostavno i mnogu po eftino a sega filtrite gi koshtaat po 10 - 12 milioni evra i plus godishno odrzavanje po 1 - 2 milioni evra ili toa se golemi pari.
   
  Последно уредено: 4 декември 2018
 5. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  824

  Па затоа ти велам насочи се кон она што можеш да го направиш - филтерот ти беше признат “пронајдок“. Тоа што погоре се расфрлаш со голем број поими и само општа теорија даваш не значи и дека имаш смислено пронајдок. Принципот за колите што го спомна денес има посебен Adblue резервар кој работи на истиот принцип за да постигне Еуро6 норми за дизел возилата.
  Според ова што ти го опиша за филтерот за на ауспух испаѓа дека ќе направиш еден БОНГ на возилото.

  Туку ај за тркалцево да помуабетиме - моментално го вртиш со рака,и прави скоро половина круг.
  И што е проблемот зошто не го прави целосниот круг?
   
 6. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  37
  Trkalceto e zakon ili e vrzano planetarno no po mehanishki pat ili od ednash site trkala se vrtat a od centarot izleguva naj golemata sila shto ke bide za proizvodstvo na EE.
   
 7. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  824
  Искрено не те разбрав. Која е силата која го движи тркалото? Еден тег паѓа и го продолжува вртењето незначително, но прави целосен круг заради што претходно го имаш завртено со рака. Понатаму едноставно е - ќе почни да се намалува силата а теговите што си ги ставил се со иста тежина и на лева и на десна, и гравитацијата ќе ги влече надолу и престанува со вртење.
   
 8. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  37
  Tuka si nekade so razmisluvanjeto no jas vo ovaa faza ostavam na tebe da razmisluvash .Mislam deka beshe dovolno prezentirano od moja strana.
   
 9. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  824
  Па и не е доволно презентирано. Eве со прост цртеж во пеинт: Untitled.jpg

  Ова синото е тркалото твое. Десно имаме еден ТЕГ лево имаме друг тег, двата со иста тежина од 1кг. Кога ќе се врти како во правец на стрелките, зависно од силата со која се завртило тркалото ќе направи неколку круга, но со тек на време енергијата ќе се изгуби, и двата тегови ќе застанат рамно како сината линија напречно што е нацртана - ќе најдат тежиште. А знаеш зошто? Затоа што гравитацијата подеднакво влијае и на двата тегови. Доколку можеш да ја ИСКЛУЧИШ гравитацијата од лева страна, а да работи само на десната страна,тогаш имаш бесконечно вртење.
   
 10. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.226
  Допаѓања:
  6.210
  Ovaa naprava zamislena e da funkcionira samo kaj vernici a ne kaj ateisti, posto za niv gravitacijata ne postoi ili taka nesto. Se e toa bozja volja. Ako saka toj ke se vrti ako ne togas Vojo nekade napravil gref.
   
  На kicodarker му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  37
  Tokmu toa go imam napraveno -
  Доколку можеш да ја ИСКЛУЧИШ гравитацијата од лева страна, а да работи само на десната страна,тогаш имаш бесконечно вртење.No misli malku kako sum go obezbedil toa, ili po gore tie objasneto KAKO. A ovoj crtesh shto si go pretstavil kako princip ne vazi kaj mene.
   
 12. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  824
  Дај ако не ти е мака сними друго видео колку круга самостојно може да направи тркалото?
  Претходно ти пуштив видеа и ги нарече ИГРАЧКИ макетите за перпетум мобиле. Финтата е да направиш прво “играчка“ што ја нарекуваш која ќе функционира и по нејзин принцип правиш тркало со железа синџири и тегови и после се инвестира во поголемо.
   
 13. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  37
  Ti kazav deka na prolet trebe da go napravam i toa da vrti non stop i toa ke proizveduva 100w struja A jas pravam odma da imam 22ow a moze dae i greshka no polesno mie taka i se chuvstvuvam poveke odgovoren kon proektot a ako e malo ili igrachka i me izneveri kako predhodnite prototipovi mozno e da se otkazam.
   

Сподели преку: