Перикард-Воспаление на срцева обвивка

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Cencebee, 30 мај 2019.

 1. Cencebee

  Cencebee

  Член од:
  30 мај 2019
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Здраво имам 25 години и пред 5 дена при Ехо ми најдоа назначен перикард.Осекав притисок во градите, немање воздух, малаксаност, вртоглавица.Ми рекоа дека не е хроничен , а во дијагноза пишано дека не е ни акутен.Докторката ми објасни многу опширно дека е настанато од пролада или грип кој не сум го осетил и не сум пиел антибиотици.Моето прашање е бидејки прв пат во мојот живот одам на доктор и се плашам дали ова е ризично заболување, дали се врака, дали има опасност од поголемо заболување на срцето? Иначе ми дадоа 10 дневна терапија со ибупрофен,панцеф, Б-комплекс,аспирин и ми рекоа дека за 10 дена ке помине и дека и без апчиња за месец само ке поминало.Ве молам за мислење бидејки сум преплашен а и некако немам многу доверба во нашите доктори.Фала однапред
   
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Ако имаш причина да не им веруваш, оди на второ мислење - макар и приватно. Секако ќе биде постручно од било што и да добиеш како одговор на форум или да изгуглаш сам. Тоа што ти го кажале има логика според мене. И не биди преплашен беспотребно, само повеќе ќе придонесеш да немаш воздух :)

  https://publicitet.mk/ubavina-i-zdravje/item/6032-perikarditis-ili-vospalenie-na-srcevata-obvivka
   
  На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cencebee

  Cencebee

  Член од:
  30 мај 2019
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Од кога почнав со терапијата немам веке болка , само малаксаност и слаба вртоглавица, само прашањето ми е дали е ризично по живот, бидејки од читање по гугл и од пиење вода може да умре човек
   
 4. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Јас како што разбрав, твојата состојба (воспаление) се должела на вирусна/бактериска инфекција. Како што разбрав, иако не сум експерт, перикардитот е уствари некој вид „заштитен механизам“ на срцето кој може да се јави при вакви ситуации. Затоа и ти ги дале аповите, да се оправи малку организмот од шокот и да се намали воспалението (анти-инфламаторски лекови се претежно). Ваљда ти рекле да дојдеш на контрола по терапијата. Ако не ти рекле, ваљда не е сериозно. Ако ти е шубе - секако можеш да отидеш сам на контрола :)
   
 5. Cencebee

  Cencebee

  Член од:
  30 мај 2019
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Ми рече ако сакаш можеш после 2 месеци да направиме ехо и екг пак,али кажа дека не е ништо страшно и дека видела многу поголеми воспаленија од моето.Пишав овде можеби има некој што го поминал ова, па да ми каже што како поминало да сс смирам малку на психа.Сепак фала многу за одвоеното време
   
  На Acid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  2.062
  Допаѓања:
  1.493
  Бате, со самото раѓање ние сме изложени константно на ризици по живот. На гугл прочитал дека пиењето вода може да биде рижично по живот! Дај молим те, се слушаш ли сам себе? Прибери се малце, не паничи толку.
  Ако стањето ти било ризично ке те прателе во болница да лежеш. Убаво ти кажала докторката и нема потреба да сумњаш. Значи опушти се. Не е ама ич страшно :)
   
  На Cencebee му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cencebee

  Cencebee

  Член од:
  30 мај 2019
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Грешка си разбрал за водата се шегував. Пишав овде со цел можеби некој поминал низ истото.Се надевам и јас дека не е страшно, имај пријатен ден и секое добро.
   
 8. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.526
  Допаѓања:
  2.399
  Тоа е тоа. Што друго сакаш да чуеш?

  Мавни си ги бубачките од глава и не се замарај!
   
  На Cencebee му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  147
  Само едно ќе кажам. ЕКГ не мажува ама баш ништо. Со добро ЕКГ се добива миокарден инфаркт.
  Инаку, во конкретниов случај... Не би требало да има проблеми. Без гајле!
   
  На Cencebee му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cencebee

  Cencebee

  Член од:
  30 мај 2019
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  На мене ми беше откриено на Ехо.Планирам после терапијата да направам детален преглед на срце во систина или жан митрев ама освен ехо и екг друго што преглед постои не сум запознаен.
   
 11. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  147
  Кај мене двапати правеа ЕКГ и дозволија да добијам инфаркт. Дури подоцна дознав дека кај многумина се случува тоа.
  Ехо ми правеа после инфарктот.
   
 12. Cencebee

  Cencebee

  Член од:
  30 мај 2019
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Која беше причината за инфаркт?
   
 13. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  147
  Причина за инфаркт? Не знам која е. Факт е дека лева срцева артерија беше зачепена 100%. А зошто? Не сум мераклија на мрсна храна, шеќерот не беше изнад нормала, притисокот најчесто под 120, а знае да падне и под 100. 2-3 недели пред инфарктот холестеролот и триглицеридите беа малку над нормала. Претпоставувам дека е стрес, макаршто во последно време не би требало и тоа да постои. Кога ги решив животните обврски и требаше да уживам, јас стасав по кратка постапка на операциона маса.
   
 14. Cencebee

  Cencebee

  Член од:
  30 мај 2019
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Нека иде у пуста гора.Се надевам дека потполно си закрепнал и дај боже никогаш да не се врати.На мене ми направија ехо ми земаа крв за анализа и ми рекоа дека се е во ред срцето е одлично , само од настинка се дешава да се воспали надворешната обвивка.Ама симптомите не ги посакувам на никој, буквално пецкање во градите,енергија 0, вртоглавица де ке паднеш де нема ... Страв у коски на 25 години не е убаво...
   
 15. Cencebee

  Cencebee

  Член од:
  30 мај 2019
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Да ми каже некој што се разбира за резултатите од крвта добри ли се ? Од денес се. 20190602_213151.jpg
   

Сподели преку: