Перверзии кај човекот!

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Фетишизам е болест ?
Не би рекол , секој од нас би бил болен тогаш.
Секој има определен дел од телото на партнерот што повеќе го „пали“ од останатите :) . ( и не , немора да биде половиот орган )
Ама фетишизам не е као омилен дел од нечие тело (секој си има таков кај партнерот)..Него малце нездрава фиксација на некое делче, а почесто на предмети.
Е сеа, ако ти треба партнерката да носи Викторија Сикрет прслук, тој и тој модел, од таа и таа година за да ти се дигне, односно без него не можеш да имаш секс, онда се слагаш ваљда дека е малку претеруење и не е баш нормална, уобичаена ствар.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Ама фетишизам не е као омилен дел од нечие тело (секој си има таков кај партнерот)..Него малце нездрава фиксација на некое делче, а почесто на предмети.
Е сеа, ако ти треба партнерката да носи Викторија Сикрет прслук, тој и тој модел, од таа и таа година за да ти се дигне, односно без него не можеш да имаш секс, онда се слагаш ваљда дека е малку претеруење и не е баш нормална, уобичаена ствар.
Во ред . :smir:
Лошо беше напишано . :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Не е немање желба во еден даден период туку целосно отсуство на било каков сексуален нагон цел живот... према тоа перверзија.

Како аутизмот што е психо-болест иако во основа не им штети на други.
Асексуалноста не е вродена, туку се добива ако се повреди кората на големиот мозок или ако се отстрани целосно,(kaj мажите ако се отстрани половина од мозочната кора, сексуалноста целосно се елиминира.)
Не сум сретнала ова да биде карактеризирано како болест,дури и да се вбризгуваат хормони, ќе биде залудно, сексуална желба нема да има.
Со тоа, ова не може да се карактеризира како перверзија зашто не е нешто природно, како што е мазохизмот, садизмот итн. туку е нешто што е резултат на повреда.
:)


Перверзија = сè она што го прави некој друг, а што јас и моите истомисленици не би го направиле и го сметаме за лошо и неприродно.
Баш па и не.
Многу работи што не ги сметам за перверзни не би ги направила, ама не ми е страшно ако некој друг ги прави.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Асексуалноста не е вродена, туку се добива ако се повреди кората на големиот мозок или ако се отстрани целосно,(kaj мажите ако се отстрани половина од мозочната кора, сексуалноста целосно се елиминира.)
Тоа е веќе лоботомија...

Има чаре и за асексуалците.

ама не ми е страшно ако некој друг ги прави.
http://i713.photobucket.com/albums/ww133/jimbocyberdoc/233170_main.jpg



 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Се сложувам со коментарите на некои дека работите кои се прават додека се води љубов се сосема индивидуални (она што за мене е нормално, за друг не е) .... сепак фактите зборуваат дека повеќето луѓе (95% од човечката популација) се однесуваат во сексот на еден единствен начин (општат со живо лице од спротивен пол-човечки род, водат љубов кој се состои во споделување нежности, почит кон партнерот и не-нанесување болка).

Како медицинско лице ве уверувам дека се останато (5%) се смета за перверзија и патологија и секогаш има тешка/ определена/ некаква психолошка позадина (траума, искуство) или генетски дефект

Дечко кој на својата девојка и нанесува болка во сексот - а таа му вели престани - не е нормално - тоа е перверзија и тоа зборува за патолошки женомрзец од една страна како и маж кој не е сигурен во себе па единствено во кревет се прави силен (физички ја совладува жената) ... тоа е исто како домашното насилство ... ако не и полошо

Но верувајте, перверзните луѓе, најчесто ќе ги препознаете .... тоа не се луѓе со весел темперамент или комуникативни или пак што се фалат - ваму таму .... тоа се најчесто луѓе кои се мирни, со посебен поглед, дури диви и чудни/ зтворени, мислите на мравка не би згазнале а дома ... во кревет се вистински лудаци

Толку од мене .... ако некој се пронајде во ова што го напишав или го навредува .... жалам ... ама е перверзен до коска и можам слободно да му препорачам да оди да се лечи на психијатар
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Како тргнала темава ќе дојди дека се освен мисионерска поза е перверзија
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Но верувајте, перверзните луѓе, најчесто ќе ги препознаете .... тоа не се луѓе со весел темперамент или комуникативни или пак што се фалат - ваму таму .... тоа се најчесто луѓе кои се мирни, со посебен поглед, дури диви и чудни/ зтворени, мислите на мравка не би згазнале а дома ... во кревет се вистински лудаци
Остана некој неспомнат?

Малку сте параноична госпоѓо или мене ми се чини така?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Како тргнала темава ќе дојди дека се освен мисионерска поза е перверзија
Хаха, па и таму ќе се најде некоја рчка...кај ти е усмерен погледот, што има над креветот (гоблен или завеса), дали со една или две раце :)
Дечко кој на својата девојка и нанесува болка во сексот - а таа му вели престани - не е нормално - тоа е перверзија и тоа зборува за патолошки женомрзец од една страна како и маж кој не е сигурен во себе па единствено во кревет се прави силен (физички ја совладува жената) ... тоа е исто како домашното насилство ... ако не и полошо
Ммм, секогаш постои опција прекин на врска.
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
232
Поени од реакции
41
перверзија е нешто што за другите или поединец е чудно. За фетишистот сигурно е чудно што некој на пример традиционално се секса, па тоа е за него перверзно!
е сега има и друга дефиниција на перверзија:)
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Сикидик,

Самиот кажа - фетишист - па тоа е ... тој не е здрав тој е психолошки пореметена личност ... па затоа се што е нормално за него не е ....
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Сквиртофилија - возбуда кога гледаш додека партнерот/партнерката доживува оргазам xD
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сквиртофилија - возбуда кога гледаш додека партнерот/партнерката доживува оргазам xD
50% од авторските права се мои, се прашувам дали може да го патентираме некако :pos:
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Апокалипто,

Воопшто не сум параноична .... само реална ... 1. како медицинско лице, 2. како жена која имала искуство со таков маж

Јас сум тотално кул .... кој што сака нека прави во кревет ... но јас перверзии како погоре наведените не признавам и не оправдувам ... тоа е мој став ... подобро да сум сама отколку со некој кој ќе ме малтретира во кревет

Образована сум, убава и паметна девојка, имам свој стан, кола, работа од чесно семејство сум - нејќам со будали да си имам работа

Сега разбираш????
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Апокалипто,

Воопшто не сум параноична .... само реална ... 1. како медицинско лице, 2. како жена која имала искуство со таков маж

Јас сум тотално кул .... кој што сака нека прави во кревет ... но јас перверзии како погоре наведените не признавам и не оправдувам ... тоа е мој став ... подобро да сум сама отколку со некој кој ќе ме малтретира во кревет

Образована сум, убава и паметна девојка, имам свој стан, кола, работа од чесно семејство сум - нејќам со будали да си имам работа

Сега разбираш????
Мило ми е што за себе имаш толку високо мислење и јака самодоверба, само уште шифра и пропорции ти фалат :icon_lol:

Е сеа, back to business, значи реално земено ти ги опфати сите групи на луѓе и оние мирните и оние... немирните, така да како што јас сфатив од тебе сите се сексуални первезњаци, дијагнозата искрено незнам во кое својство ја даде ама ти е многу конфузна.

А первезиите напишани погоре, хмм па гледаме дека ги има и такви благо речено... релативно нормални се до некои чудни и навистина одвратни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom