Перверзии кај човекот!

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од еци^^^, 23 мај 2006.

 1. еци^^^

  еци^^^ Walking the line of nature's palm

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  2.945
  Допаѓања:
  56
  Perverziite pretstavuvaat nenoralno zadovoluvanje na seksualniot nagon.Zborot perverzija doaga od latinskiot zbor perverzio-izopacenost ili neprirodno odnesuvanje vo poloviot nagon.Seksualnoto zadovoluvanje moze da bide izopaceno na razlicni nacini.

  Vo pravata grupa perverzii spagaat onie anomaii pri iskazuvanje na poloziot nagon koga e nasocen na neprirodniot partner.Tuka kako merka za nenormalna nasocenost na poloviot nagon e licnosta od drugiot pol,i toa na priblizno ista vozrast.Vo prvata grupa pervarzii spagaat slednite sest:
  1.Homoseksualnosta-seksualna zainteresiranost za lica od istio pol.
  a)kaj mazite pederastija
  b)kaj zenite lezbejstvo
  2.Narcizmot-poloviot nagon kon samiot sebe
  3.Pedofilija-seksualniot nagon kon decata
  4.Gerontofilija-seksualna naklonetost kon starite lica
  5.Zoofilija-seksualna naklonetost kon zivotnite

  Vtora grupa perverzii:Vo ovaa grupa perverzii vleguvaat anomaliite na poloviot nagon sto e tolku zasilen sto dostignuva pataloski pojavi:
  1.Nimfomanijata-postojana zelba kaj zenite za seksualno zadovolubanje
  2.Satirijaza-neodminliva zelba za seksualno zadovoluvanje kaj mazot

  Treta grupa perverzii:Ovaa grupa perverzii ja cinat izopacenosta na poloziot nagon ako covekot moze da se vozbuduva seksualno pri opredeleni uslovi,dokolku se ispolnat:
  1.Sadizam-seksualnoto vozbuduvanje kaj ovie lica se odigruva so zadavanje fizicki i psihicki bolki kaj partnerot
  2.Mazohizam-ovie lica seksualno se vozbuduvaat ako dozivuvaat bolka na sopstvento telo ili so nivno ponizuvanje ili navreduvanje
  3.Eshibicionizam-seksualno zadovoluvanje kade sto se pokzuvaat sopstvenite genitalii na lica od sprotivniot pol
  4.Fetisizam-koga seksualniot nagon kaj liceto go budat samo posebni delovi od teloto na partnerot,negoviot miris,del od negovata obleka ili nekoj predmet od negovata intimna upotreba
  5.Voajerstvo-koga covek se vozbuduva seksualno koga gleda drugi kako vodat ljubov
  6.Ekuterstvo-koga covek seksualno se vozbuduva pri slusanje drugi kako vodat ljubov
  7.Reniflerstvo-seksualno vozbuduvanje od mirisanje na tug izmet ili urina:lud: :lud: :lud: :lud:

  Niedna od nabroenite seksualni perverzii ne e prirodna i normalna za covekot.Za sekoj zdrav i normalen covek,site navedeni izopacenosti predizvikuvaat odvratnost,gadenje i zagrozuvanje i tokmu vo toa se gledaat i se custvuvaat razlikite megu lica koi vodat zdrav i normalen seksualen zivot od onie koi se skloni na izopacen seksualen zivot,a toj, vsuanost, gledano od biogenetski aspekt e normalen za licata skloni ko ovoj VID odnosi.Ottuka, i vo ovjo pogled potrebno e zadlziteno educiranje na mladite kako polovi vo obraznovno-vospitniot proces vo osnovnite i srednite ucilista. I vo ovoj slucaj,koga stanuva zbor i za perverziite se postavuva prasanjeto kakov tretman dobiva vaginata,posebno vo pederastijata,koga taa se izednacuva so anusot,nadvor od zdraviot seksualen zivot.A sto moze da se kaze za onie partneri koi vo isto vreme za zadovoluvanje na svoite strasti gi koristat vaginata,anusot i ustata.Sto vo ovoj slucaj se slucuva so biogenetskite seksualni normi,kolku covekot vo toj slucaj se oddalecil kako mislovno i civilizirano sustestvo od drugite cicaci kaj koi ne postojat nikakvi perverzii,a toa vsusnost e genetska seksualna cistota i zdravo seksualno odnesuvanje sto mladite po sekoja cena treba da go izucuvaat so pojavata na pobertetot i da go znaat za da ne bidat zaveduvani od aseksualni i perverzni licnosti!
   
 2. фио

  фио The Magnificent Seven in One

  Член од:
  19 април 2006
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  1
  Homoseksualnosta e perverzija?
  Narcizmot e perverzija?
  Satirijazata e perverzija?

  Шо има перверзно во тоа да си нарцис или пак да имаш постојан сексуален нагон? :)
   
 3. Caligula

  Caligula Realiziran

  Член од:
  25 јануари 2005
  Мислења:
  984
  Допаѓања:
  95
  2.Satirijaza-neodminliva zelba za seksualno zadovoluvanje kaj mazot

  vechito patam od ova !
   
 4. NICE GIRL

  NICE GIRL

  Член од:
  23 мај 2009
  Мислења:
  789
  Допаѓања:
  21
  не ми е перверзно да бидам нарцис или пак да имам постојана желба за секс ама ова секс со шивотни деф на тие луѓе им фали нешто во мозокот или да педофиличарам на мало детенце :tapp: тоа е не само што е перверзно гневно грдо во ниеден случај не ги оправдувам ваквите ..
   
 5. Toecutter

  Toecutter Biafran Baby

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  5.243
  Допаѓања:
  2.429
  Еве уште некои

  Асексуалност - Одсуство на било каквов сексуален нагон
  Инцест - Секс со членови на потесното семејство
  Објектофилија - Сексуална склоност кон неживи објекти (предмети)
  Капрофагија - Сексуална возбуда при јадење,мирисање или допирање фекалии
  Некрофилија - Сексуална склоност кон лешеви
  Дендрофилија - Сексуална склоност кон дрва
  Формикофилија - Сексуална склоност кон инсекти
  Абасиофилија - Сексуална склоност кон инвалидни лица
  Педовестизам - Сексуална склоност кон лица кои се облекуваат и однесуваат како бебиња.
  Гинандрофилија - Сексуална склоност кон хермафродити
  Мизофилија - Сексуална склоност кон гнасотии,трулеж и распаѓање
   
 6. Magde.

  Magde. Модератор

  Член од:
  13 септември 2007
  Мислења:
  5.649
  Допаѓања:
  3.673
  Одсуство на секс е ова, како може да биде перверзија?
  :nesvest:
  Зар и немањето желба за секс у денешно време се смета за перверзија?
   
 7. Toecutter

  Toecutter Biafran Baby

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  5.243
  Допаѓања:
  2.429
  Не е немање желба во еден даден период туку целосно отсуство на било каков сексуален нагон цел живот... према тоа перверзија.

  Како аутизмот што е психо-болест иако во основа не им штети на други.
   
 8. Филозофка

  Филозофка Amelie Poulain

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  1.619
  Допаѓања:
  465
  Ја заборави Некрофилијата:) тоа е кога сакаат да имаат секс и се попалуваат на човечки трупови:jaj:
   
 9. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  Воопшто ми нема тоа логика. Тие луѓе воопшто немаат сексуален нагон и во автоматизам не може да се брои во група перверзии наброени во темата.:smir:
  Во претходниот пост си ги наброил овие перверзии, заедно со асексуалноста. Значи некрофилијата ја ставаш во ист кош со асексуалноста.

  За да има перверзија, барем онаква наведена на темава, треба да има сексуално возбудување макар и кон теписи и завеси, што кај асексуалците воопшто го нема/
   
 10. Toecutter

  Toecutter Biafran Baby

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  5.243
  Допаѓања:
  2.429
  Добро де, болест некоја... Не е баш и нормално тоа...

  Точно не се споредува на пример со Пирофилија каде некој се пали гледајќи оган или со Скарификација каде има возбуда при сечење човечко месо па дури ни со Амалгатофилија - сексуална возбуда кон кукли (оние од продавница или тие на надувавање).

  Осмолагнија - сексуална возбуда при непријатна смрдеа.
  Ондинизам - Сексуална склоност кон уринирање.
  Вометофилија - Сексуална склоност кон повраќање.
  Бистофилија - Сексуално задоволство при силување.
  Дворфизам - Сексуална склоност кон кепеци (џуџиња)

  И накрај една од најбизарните (имаше случај во Германија пред неколку години)

  Ворарефилија - Сексуална возбуда при јадење на дел од сопственото или друго тело
   
 11. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.593
  Допаѓања:
  38.318
  Оваа поделба на перверзии е направена сигурно пред 50 години.Може ли некоја нова поделба да добиеме?
  Само ве молам,не од македонски книги,ние касниме еден век со секакви поделби.
   
 12. Мишелинка

  Мишелинка расол

  Член од:
  19 мај 2006
  Мислења:
  3.451
  Допаѓања:
  379

  Значи тоа сака да го каже авторот после убивање на комарец кога вели „Го ебав комарецов“:)
   
  На Magde. му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.601
  Поделбата е многу проста:

  Перверзија = сè она што го прави некој друг, а што јас и моите истомисленици не би го направиле и го сметаме за лошо и неприродно.

  Со други зборови: оној кој има маса луѓе зад себе (значи сила) има право да каже што е перверзно, а што не. Така, на пример, во парламентот во Брисел има Партија на уживатели на секс со животни. Но, бидејќи тоа е Европска Унија (значи сила), тоа не е перверзија, туку нормална појава и се практикува законски, до тој степен што е влезена во состав на власта.

  Значи, етикетирањето што е перверзно а што не е премногу индивидуално, како и самиот чин на секс, па сметам дека дури и ако се направат милијарда поделби, сите тие ќе бидат само делумни и нецелосни, зашто она што е перверзно за еден, е сосема нормално и прифатливо за друг.
   
  На PSYtisfaction му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ada

  ada Модератор! ок?

  Член од:
  21 август 2006
  Мислења:
  5.707
  Допаѓања:
  551
  Леле ако го прочита ова Кочо и останатите од МАСО:nesum:


  До скоро бев у 3-ва група, поточно у овие точки. Али не више.
  Болка и фетиши не би требало да се дел од здрав и исполнувачки сексуален однос.
   
 15. BliND

  BliND Raptus regaliter...

  Член од:
  16 јануари 2006
  Мислења:
  3.965
  Допаѓања:
  360
  Фетишизам е болест ?
  Не би рекол , секој од нас би бил болен тогаш.
  Секој има определен дел од телото на партнерот што повеќе го „пали“ од останатите :) . ( и не , немора да биде половиот орган )
   

Сподели преку: