Пентаграм - што значи?

Член од
9 ноември 2009
Мислења
109
Поени од реакции
24
Imam pro4itano deka ovoj simbol se pojavil vo mnogu kulturi...i so razli4no zna4enje.Objasnete sto zana4i pentagramot

Mnogu lujge Pentagramot go smetaat za simbol na Satanuzam, ama se lazat.
Eve edno tvrdenje:

Pentagramot e prethristijanski simbol povrzan so obozavanjata na prirodata.
Vo damnina lujgeto veruvale deka svetot e podelen na 2 polovini - mashka i zenska. Nivnite bozici i bogovi ja odrzuvale ramnotezata na mojkta "Jing i Jang". Koga mazot i zenata bile vo ramnoteza, vo svetot vladeela harmonija.
Koga ne bile vo ramnoteza vladeel haos. Vo svojata najspecifi4na interpretacija Pentagramot ja simbolizira Venera - bozicata na zenskata polova ljubov i ubavina. Venera na sekoi 8 godini ostava zad sebe silueta na Pentagram vo mrakot na neboto. Vo damnesnoto vreme toj fenomen tolku gi iznenadil lujgeto shto Venera i neziniot Pentagram stanale simbol na sovrshenstvoto, ubavinata i cikli4nite kvaliteti na polovata ljubov.

 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Да, многу го поврзуваат овој симбол со Сатаната

Lucifer = Light-Bringer = Morning Star = Венера = Пентаграм :toe:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Интересна тема
Во праисториско време, пентаграмот бил нацртан во пештерите, како еден вид обожување кон одредено божество.
Во "поново" време, кај многумина има мислење дека овај знак е поврзан само со Сатаната.Но има и нешто друго.Ги означува 5-те елементи од животот (дух, вода, воздух, земја, оган)

pent_elements.jpg



Втората теорија.
Доколку пентаграмот со едниот крак е свртен нагоре го означува Господ Бог и петте краци ги означуваат раните при неговото распнување( 2-те раце, 2-те нозе и убодот при неговото усмртување)

up.jpg




Трета теорија.
Доколку пентаграмот со едниот крак е свртен надолу, означува исмејување над Исус од страна на Ѓаволот, при неговото распнување.

down.jpg



Пентаграмот често бил користен при разни ритуали, сесии и сл за повикување зли односно добри духови
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Мора ли сите теории да содржат религиозни елементи!?

Не може некој да најде објаснување, без да се повикува на религиите, верувањата и стравувањата на човекот!?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Без религиозно објаснување би бил обично парче метал ,дрво, пластика...што и да е, каде што никој не би му обрнал внимание
Барем така мислам, радо би сакал да ме демантира некој
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Без религиозно објаснување би бил обично парче метал ,дрво, пластика...што и да е, каде што никој не би му обрнал внимание
Да...комунистите поради нивната религија го поставија како симбол. И јас не знам што зборам....
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Да...комунистите поради нивната религија го поставија како симбол. И јас не знам што зборам....
Повели со "веродостојни" докази за неговото значење.Според твојата иронија, можам да проценам чии интереси застапуваш :)
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Интересна тема
Во праисториско време, пентаграмот бил нацртан во пештерите, како еден вид обожување кон одредено божество.
Во "поново" време, кај многумина има мислење дека овај знак е поврзан само со Сатаната.Но има и нешто друго.Ги означува 5-те елементи од животот (дух, вода, воздух, земја, верба)
Fire = Оган?
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Па спореде мене не толку религиозен симбол колку што е филозовски .
Означва баланс со природата кој придонесува до внатрешен - духовен баланс
Нели и питагора во некои негови теории за објаснување на светот го користи петоаголникот ( центарот на пентаграмот ) .
Краците на елементите како што се претставени горе ( Вода земја воздух оган и душа - дух ) се шират кон петоаголникот внатре ( уште наречен и внатрешен санктум ) што би претдставувало поголемо запознавање , ширење на познавањата за секој од елементите .

Е сега во однос на ова со сатанизмот ... Луге ... ВО неолитско време , значи од самиот почеток на неговото користење пентаграмот никогаш не се користел превртен , нити ритуално нити на цртежи ...
Превртениот пентаграм се појавува многу касно - кон среден век дури ...
И е според мене не толку позитивен бидејки кај исправениот секогаш човечкиот елемент е извишен и над другите . А кај превртениот гледаме еден елемент кој е сумбмисивен ...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Повели со "веродостојни" докази за неговото значење.Според твојата иронија, можам да проценам чии интереси застапуваш :)
На Маркс. Од под брадата негова сега ќе извадам веродостојни докази. :baeh:


Зборев дека сите симболи се плод од нешто што старите народи го гледале или на небото(астрологија), или на земјата(математика)

Видете кај Питагора.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Да, многу го поврзуваат овој симбол со Сатаната

Lucifer = Light-Bringer = Morning Star = Венера = Пентаграм :toe:

Што тресеш глупости кога се знае дека луцифер или сатана или било кој од другата страна, поточно од темната страна е само копи пасте или имитатор и се она како петокрака од партизаните сака да го претвори во нешто негативно а тоа е токму и улогата на лажгото сатана да ги лаже луѓето.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Но има и нешто друго.Ги означува 5-те елементи од животот (дух, вода, воздух, земја, оган)
Ziti se kade procita deka duhot e pettiot element od zivotot???????Daj molim te kazi nekoe logicno mislejne koe ne e povrzano so babinite devetini na crkvata.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ziti se kade procita deka duhot e pettiot element od zivotot???????Daj molim te kazi nekoe logicno mislejne koe ne e povrzano so babinite devetini na crkvata.
Биди помудар од мене и изјасни се со твоја теорија за значењето на овај знак.


иначе; Читаш наслов на тема ти, или треба посебно за таквите како тебе да се цитира насловот. :tapp:
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
109
Поени од реакции
24
Eve neshto sto najdov od Wikipedia, pa prevediv nesho.

Ovaj simbol bil na kralot Solomon (arhiepiski mudar car na Evrejsko, Hristijansko i Muslimansko ucenje)
Zna4i ovaj misteriozen simbol go ima bukvalno vo site religii
Dali znaete deka pentagramot se spomuva i vo Hristijanstvoto?! No ne mi e jasno zosho ne se spomnuva vo biblija i takvi raboti. No ne bi sakal da begam od temava.
Site religii ovaj znak go tolkuvale skoro isto: Duh,voda, vozduh, zemja, ogan.
Da bidam pokonkreten - site znaeme deka bez ovie 5 stvari ne moze 4ove4anstvoto da zivee.
---------Zna4i Pentagramot e simbol na ZIVOTOT-------------
Ete sto zna4i PENTAGRAMOT

A..., i ova zaboraviv da go kazam.
Da, vistina e deka PENTAGRAMOT se spomuva i vo SATANIZAM i toa e nekoja kako podreligija (neshto sho e protiv)
Zna4i ako PENTAGRAMOT e obrateno svrten ima zna4enje deka e protiv zivot!!!

Zna4i ushe ednash ke kazam: -lujge PENTAGRAMOT mu pripajga na sekoe zivo sushtestvo na planetata, toj zna4i ZIVOT!!!
A ako e svrten obratno e protiv zivot na planetata!!!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom