Пензионирање нема да има повеќе, ќе се работи до смрт

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Јас сум за проватни фондови. Не се разбирам од економија, но според мене е ок. Најдобро е секој да си добие онолку колку што издвоил.
Тогаш валда и повеќето ќе се свестат да не работат за ситна пара ( на пр. текстилциве)
Конкуренцијата е во секој случај позитивна работа, не треба да си Ајнштајн за да сфатиш дека државен монопол како и секој друг монопол со тек на време станува апатичен и ги става личните интереси пред интересите на корисниците т.е во дотичниов случај бирократијата гледа прво за себе па после за народот или воошто не и е гајле за народот.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.517
Znaes ti nekoja zena vo istorijata sto umrela od glad?
Безброј Македонки кои можеле да сменат вера и да се омажат за разни аги и бегови но сепак одлучувале да се омажат за овчари или аргати и да умрат од глад :kuracc:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Безброј Македонки кои можеле да сменат вера и да се омажат за разни аги и бегови но сепак одлучувале да се омажат за овчари или аргати и да умрат од глад :kuracc:
Da da sigurno (y).
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас такви ликови и пациенти среќавам во работава што мислам дека треба да имам бенефициран работен стаж и да одам во пензија на 55 години...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Јас си собрав доволно пари за да одам во пензија на 38 години. Ама со оглед дека можам да одам на работа а да не работам уште не сум отишол во пензија. Ама размислувам за одење...плус ако соберам уште би можел да си купам пасош Малтешки или Шпански и да одам таму во пензија за 7-8 години. Се зависи колку ми се работи и дали ќе ми е досадно дома. Например не одев на работа едно месец и пол не беше лошо ама не беше ни многу подобро од одење на работа. Убаво е да имаш и екстра пари за забава ако одиш во пензија. Сега за сега имам само за во МК и малку шетање во близина. Па најверојатно уште ќе работам. Но во секој случај убаво е чуството да не си зависен од работата и да ти е гајле ако те отпуштат. Така да си земам слободи на работа и не му се плашам на директорот зошто можам да имам ист стандард на живот со работа и без. Како и да е треба да размислам што сакам и како да живеам.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас си собрав доволно пари за да одам во пензија на 38 години. Ама со оглед дека можам да одам на работа а да не работам уште не сум отишол во пензија. Ама размислувам за одење...плус ако соберам уште би можел да си купам пасош Малтешки или Шпански и да одам таму во пензија за 7-8 години. Се зависи колку ми се работи и дали ќе ми е досадно дома. Например не одев на работа едно месец и пол не беше лошо ама не беше ни многу подобро од одење на работа. Убаво е да имаш и екстра пари за забава ако одиш во пензија. Сега за сега имам само за во МК и малку шетање во близина. Па најверојатно уште ќе работам. Но во секој случај убаво е чуството да не си зависен од работата и да ти е гајле ако те отпуштат. Така да си земам слободи на работа и не му се плашам на директорот зошто можам да имам ист стандард на живот со работа и без. Како и да е треба да размислам што сакам и како да живеам.
Гледам јас ќе го заинтригираш женскиот дел од популацијата на форумов :pijanco:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Па нормално дека нема да има пензионирање. Младите избегаа од државава, нема кој да работи.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Младите избегаа од државава, нема кој да работи.
Па и тие што работат не се сигурни дека ке добијат пензија, оти во ваква држава, со вакви криминалци и празни каси, се е можно:(
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Od " doverlivi " izvori imam informacii deka nema da postoi povekje drzhavna penzija tuku se kje ide preku privatni penziski fondovi. Drzhavnicite ne lazhat za poeni , vistinata e daleku ..
Shtom bi vlegle vo EU nema da imame penzii , ali toa kopilinjata ne go kazhuvaat..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
,,,shtoooo penzioniranje,,,aj ne se lazhete,,,nema penzii,,,,site penzioneri ke dorabotuvaat vo rudnik i pravac majchica zemja,,,ionaka gore veke e kritichno so slobodni parceli,,,a i nema troshok,,,:popce:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
плус ако соберам уште би можел да си купам пасош Малтешки или Шпански и да одам таму во пензија за 7-8 години.
Знаеш колку е малтешки или го наведуваш како пример?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom