Пензионирање нема да има повеќе, ќе се работи до смрт

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558

Случајно наидов на насловов и ми забоде очи, ме стави во мисла.....Дали е можно да се работи до смрт, треба ли луѓето да одат во пензија или да се остават додека се способни физички и психички да одат на работа...всушност, што е поентата, дали вакви размислувања се поради лошата состојба на пензиските фондови или на човек да му се вади душа додека може:(:rolleyes:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848

Случајно наидов на насловов и ми забоде очи, ме стави во мисла.....Дали е можно да се работи до смрт, треба ли луѓето да одат во пензија или да се остават додека се способни физички и психички да одат на работа...всушност, што е поентата, дали вакви размислувања се поради лошата состојба на пензиските фондови или на човек да му се вади душа додека може:(:rolleyes:
Сигурно може. Зошто балерина на 90 год да не може да изведе Деми плие? Полицаец на 80 ќе брка дечишта, нема шанси да му избегаат. Медицинска сестра на таа возраст без проблем гаѓа вена... Ќе треба да помине еден период, да се доисплатат пензионериштава, а после, доаѓа живот. И платите ќе бидат повисоки, нема да се двои за ПИОМ
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Абе нездрава работа е ова. За секој сектор треба да има различна старосна граница за пензионирање. Кај може градежен работник да работи до 67 години, како што во цел свет е тренд пензионирање на 67 години, и колку ќе е продуктивен и како ќе оди на работа со бастум или внуците ќе го носат под мишки???

Зошто се укина бенифицираниот стаж на луѓето што работат на лиење, топење железо, алуминиум и црпење на течните метали и клавање во калапи со кутлача?

Се укина и бенифицираниот стаж на шоферите. Како шофер на автобус на 67 години ќе има рефлекси за да закочи??? Колку го служи видот на тие години??? Во прашање е животот на едно 53 патници!!!

Како човек до 67 години ќе работи на нафтена платформа??? Веднаш штом ќе отидеш знаеш дека ќе живееш до 45 година од својот живот...максимум...Па какви се гасови и отрови се испуштаат со вадење на таа нафта..

Ова што нема да има пензионирање најмногу им одговара на пратениците/политичарите. Не само кај нас туку цел свет е така...Што прави политичар пратеник во собрание сакат идат сакат не идат на седница, си спијат ама платата ќе им е иста.

Еве доста од нашиве политичари уште работат како на пример Ѕинго и Стојан Андов...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.678

Случајно наидов на насловов и ми забоде очи, ме стави во мисла.....Дали е можно да се работи до смрт, треба ли луѓето да одат во пензија или да се остават додека се способни физички и психички да одат на работа...всушност, што е поентата, дали вакви размислувања се поради лошата состојба на пензиските фондови или на човек да му се вади душа додека може:(:rolleyes:
Ајде да зборуваме за кој нас. Пензија имало и ке има, никој неможе да работи до смрт. Но не по систем како сегашниов. Сегашниов систем базиран на ,,генерацијска солидарност,, е веке поодамна крахиран и е на постојана инфузија од буетот на државата. Овој пензиски систем е замислен да функционира во некој сооднос на пензионери и вработени 1:5 а сега имеме некои 1:2... едноставно неодржливо а посебно ако се има во предвид и наталитетот неме ниту надеж да се подобри соодносот. Исто така сегашниот систем е и многу неправеден од аспект кога си се пензионирал, односно кој закон бил на сила и по кои коефициенти ти е пресметувана пензијата, па така имаме ситуации да двајца колеги кои цел живот работеле во иста фирма и земале иста плата и исто одвојувале во фондот да земаат многу различни пензии само затоа што едниот отишол во пензија еден месец порано од другиот за кој законот се сменил и наебал со послаби коефициенти... Исто голема слабост на овој систем е тоа што има определено минимум стаж (15Г) да некој оствари право на пензија така што има ситуации да некј има 14г и 11м стаж и неможе да оставри право на пензија, независно од тоа што и тој плаќал придонес во фондот. Уште поголема глупост е што и од луѓе кои нема теорија да оставрат 15 години стаж се бара задолжително да плаќаат придонес во пио (пример некој има 60 години а само 5 години стаж)... се на се овој фонд неможе да функционира. Излезот е секако во приватните пензиски фондови. Ако сакаш пензија си плаќаш а ако не сакаш пензија не плаќаш. Добиваш според тоа што си платил, сакаш во форма на месечна пензија, сакаш во форма на еднократна исплата на уплатените средства зголемени за дрн, дрн,.... колку си платил толку добиваш и никој не ти е крив.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Како се распаливте. Да, официјално е, кај нас утре се гласа закон за работа до СМРТ без право на пензија :pos:

Човекот во статијата дава футуристичка хипотеза дека во иднина човечкиот век ќе се продолжел до 120 години, па одењето во пензија на 65 немало да има смисла. Наместо тоа луѓето ќе можат да си продолжат да заработуваат со хонорарна работа, или работа преку интернет и слично. Всушност дава една прилично оптимистичка и розова верзија за иднината:
“Željećete da radite iz dva razloga. Prvo, bićete dovoljno zdravi da to možete. Bićete kao stogodišnjak zdravi kao što je neko danas s 40 ili 50 godina, a to znači da ćete hteti ostati aktivni, i u privređivanju i u zajednici.“
Колку од вас всушност одвоија 2 минути да прочитаат нешто повеќе, освен кликбејт насовот на темава?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
Како се распаливте. Да, официјално е, кај нас утре се гласа закон за работа до СМРТ без право на пензија :pos:

Човекот во статијата дава футуристичка хипотеза дека во иднина човечкиот век ќе се продолжел до 120 години, па одењето во пензија на 65 немало да има смисла. Наместо тоа луѓето ќе можат да си продолжат да заработуваат со хонорарна работа, или работа преку интернет и слично. Всушност дава една прилично оптимистичка и розова верзија за иднината:


Колку од вас всушност одвоија 2 минути да прочитаат нешто повеќе, освен кликбејт насовот на темава?

Футуристичка или нефутуристичка, судејќи дека и сега до смрт се работи, ретко кој дочекал пензија а да биде здрав и прав, така дојде насловов на темава, уплав добива човек одма и нема нерви да дочита до крај.:(:(
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
е веке поодамна крахиран и е на постојана инфузија од буетот на државата.
Функционираше како така. Во 2008 мислам беше, е намалена стапката за придонес од 21 на 18% без да се размислува за последиците, плус поголем % 25 негде (што е многу над просекот во другите земји 10-15%) се одвојуваше за вториот столб. Додади на тоа т.н. усогласување на пензиите (беспредметно, да не навлегувам во детали). Плус релативно мали плати. Добиваш нешто вакво
10-grafik.jpg

Без разлика што наводно невработеноста била преполовена. Можи има и други фактори за пиомов наш насушен. Затоа сега се најавува мало процентно зголемување на придонесите.
Ваљда затоа сега сите родени до 1967ма ги враќаат од вториот исклучиво во првиот државниот. Па ако си имал на сметка 600 или 800 илјади во вториот, сега тие се папала маца. И ај иди верувај сега у стубови.

А за тоа визијата за можи по 1000 години, Асимов е закон
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397

Случајно наидов на насловов и ми забоде очи, ме стави во мисла.....Дали е можно да се работи до смрт, треба ли луѓето да одат во пензија или да се остават додека се способни физички и психички да одат на работа...всушност, што е поентата, дали вакви размислувања се поради лошата состојба на пензиските фондови или на човек да му се вади душа додека може:(:rolleyes:
Пензискиот фонд е понзи шема. Треба да се реформира пензискиот фонд по заслуга колку ставаш толку земаш, а не одлуката да биде политичка.

Ми се чини такво нешто имаат направено во Шведска. (Кај нас имаш легачи што земаат пензија иако имаат никаков или минимален прилог кон целината)

И секако треба да имаш опција за конкуренција. Способен човек би направил значително поголем поврат на парите отколку она што го дава владата како пензија.

Друга работа е треба да има опција и да немаш пензиско осигурување ако не сакаш, а не владата да те присилува.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.336
Поени од реакции
3.306

Случајно наидов на насловов и ми забоде очи, ме стави во мисла.....Дали е можно да се работи до смрт, треба ли луѓето да одат во пензија или да се остават додека се способни физички и психички да одат на работа...всушност, што е поентата, дали вакви размислувања се поради лошата состојба на пензиските фондови или на човек да му се вади душа додека може:(:rolleyes:
A pa severno makedoncite sto se edni vredni rabotnici toa ti e nesto nevideno covece. Pogotovo tie sto """"rabotele"""" uste vo stariot sistem.
Do smrt ke rabotele hahahaha so kafeto odsabajle, cetiri saati muabet so kolegite/skite rucek pauza do 15:00 i vo 15:30 vekje po doma.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.955
Поени од реакции
17.725
A pa severno makedoncite sto se edni vredni rabotnici toa ti e nesto nevideno covece. Pogotovo tie sto """"rabotele"""" uste vo stariot sistem.
Do smrt ke rabotele hahahaha so kafeto odsabajle, cetiri saati muabet so kolegite/skite rucek pauza do 15:00 i vo 15:30 vekje po doma.
Македонците се многу работливи луѓе,оди во Италија прашај ги жабарите по Пјаченца кај шо рмбаат нашите ќе видиш колку пофални зборови имаат за нив или пак оди по бургерите во Германија и види исто што ќе ти кажат газдите за младите Македонци.
Дури според мене премногу работат за тие ситни пари.

Настрана е муабетот што поради немање слога и почит едни кон други на овие места се кодошат меѓусебе и гледаат да се заебат едни со други но кога станува муабет за колку тоа се работливи тогаш твоето мислење е многу погрешно дека Македонците се мрзлив народ.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Јас сум за проватни фондови. Не се разбирам од економија, но според мене е ок. Најдобро е секој да си добие онолку колку што издвоил.
Тогаш валда и повеќето ќе се свестат да не работат за ситна пара ( на пр. текстилциве)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
svedok sum na desetina kolegi koj ne docekaa penzija za mesec-dva(pocinaa) i na desetina drugi koj ni cela godina ne ja zemaa zasluzenata penzija(pocinaa) ama rabotea vo proizvostvo ne vo adminoistracija,ama svedok sum i na lica sto zemaat penzija poveke godini(decenii),odnosno poveke-podolgo vreme se vo penzija,od vremeto-godinite raboten staz,ama toa se najcesto nekoj zasluzni lica so beneviciran staz i so poveke zvezdi na rammenjata,koj i ne znaat sto e osum casa da si na masina,na pecka ili vo rudnik.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
svedok sum na desetina kolegi koj ne docekaa penzija za mesec-dva(pocinaa) i na desetina drugi koj ni cela godina ne ja zemaa zasluzenata penzija(pocinaa) ama rabotea vo proizvostvo ne vo adminoistracija,ama svedok sum i na lica sto zemaat penzija poveke godini(decenii),odnosno poveke-podolgo vreme se vo penzija,od vremeto-godinite raboten staz,ama toa se najcesto nekoj zasluzni lica so beneviciran staz i so poveke zvezdi na rammenjata,koj i ne znaat sto e osum casa da si na masina,na pecka ili vo rudnik.
Koj za so si ucese :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom