Пеколот од Данте Алигиери

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Баш е интересна книгата според мене, за разлика од овие нашиве драми кои се обработуваат оваа е многу поинтересна.
Keyword: според мене
Него, целта на книгата е топ, стилот му е тапа.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Имам впечаток дека доста пропуштив што не сум ја прочитала книгава кога требало:) така да сакам да ја прочитам, а у осталом класиците се незаменливи кога станува збор за квалитет, овие бестселери што го преплавуваат пазаров се обичен шит и немаат никаква креативност и уметнички дух во нив, прикаските им се лити веќе видени, чуени и сценографско уредени, сите се надаат ваљда да постане филм од таа книга па да се ускреќат како писателката на хари потер :icon_lol: ама ретки се таквите
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.671
Поени од реакции
21.764
Сега ја читам цела Боженствена Комедија, многу многу многу споро. Се согласувам со тие што кажаа дека само така може да се разбере, ако ја прочитате како весник многу грешите и во многу поголема збунетост ќе бидете. Иако не сум ја прочитал на италијански во оригинал можам да претпоставам дека Георги Сталев направил баш препев каков што и доликувa на делото сосе вокабулар, рима и сите стилски фигури што треба да се опфатени, наместо прост и јасен превод што би бил полесен за читање ама се губи на автентичност. Ако ја имате за тест најдобар хинт би бил да уште од одма да пишувате од страна поделеноста на круговите, во кој круг кои грешници се, и која е казната. Седмиот, осмиот и деветиот круг се поделени на подкругови и често човек може да се збрка ако не води евиденција. За подобро разбирање не е лошо да прочитате кратка биографија за Данте како и историските прилики во тоа време затоа што се спомнуваат конкретни имиња и настани од тоа време кои не ви значат ништо иако професионално самиот препев си има фусноти со објаснување на истите. Инаку книгата е крајно субјективна, Данте сам одредувал кој каде припаѓа почнувајќи од идеалот и платонската љубов на Данте-Беатриче која што може била и најрасипана as far as we know, па се до останатите. Личните ставови на Данте, неговата политичка припадност, и неговите симпатии и несимпатии спрема предметите, појавите и процесите од тоа време се рефлектирани и во самата книга. Ако ја земете како литературно дело тогаш е ремек-дело, ако се земе како историско (што не ретко се случувало кај литературните дела пр. Балзак, Толстој и многу други) тогаш е не баш меродавно. Дефинитивно вреди да се прочита, сепак Данте е првиот фотон на литературна светлина после темната доба на средновековието од 10+ векови каде што литературата била исклучиво религиозна.
Демит 2 години ја читав (во меѓувреме проаѓав и други книги). Ја завршиш пред едно 2-3 недели. Овој Георги Сталев сериозно е на печурки со препевот. Мастерпис.
 
Член од
1 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
јас ја прочитав убаво до 100 страна и пола сватив а пола не затоа понатаму пола читам пола скокав

убава е содржината на книгата но ако се разбере убаво
сепак мислам дека книга со толку метафори и алегории не е погодна за деца на 15-16 години:toe:

ако на некој му треба есеј за пеколот нека ми пише:smir:
Мене ми треба есеј за Пеколот,ако можеш прати ми.:)
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pa ako ima nekoj zoshto da ne mi pomogne..koga ne si sposobna da pomognesh...podobro ne se meshaj !
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Баш е интересна книгата според мене, за разлика од овие нашиве драми кои се обработуваат оваа е многу поинтересна.
Verojatno da beshe vo proza, kje beshe interesna do nekoj stepen. A koga chitam poezija, pogotovo tolku nejasna i koga nekogash mi treba povekje pati da se navratam na neshto za da sfatam shto sakal da kaze pisatelot, toa go smetam za ne interesno :)
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
јас ја прочитав убаво до 100 страна и пола сватив а пола не затоа понатаму пола читам пола скокав

убава е содржината на книгата но ако се разбере убаво
сепак мислам дека книга со толку метафори и алегории не е погодна за деца на 15-16 години:toe:


ако на некој му треба есеј за пеколот нека ми пише:smir:
Морав да се цитирам!
Кој ќе ми прати порака за есејов ќе гори во пеколот:icon_lol:
Гледајте малце датуми кога е објавено, 20 души годинава ми пишаа, а 4 години есеј не чувам

Фала на разбирање.
 
W

Werther

Гостин
Лелеле книгава грмеше кога ја читав сега ме потсеќа на убавите времиња од средно...Само многу се изнервирав тогаш што не беа во програмата и Чистилиштето и Рајот и некако како не довршена ми стоеше работата. Данте Цар !
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако може да ми напишете накусо состав на тема(Визијата на Данте за задгробниот живот претставена преку Пеколот ) :) Фала ви однапред :)
 
Член од
25 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Може да замолам некој да напише есеј за значењетона воведната песна?
 
K

Kacar

Гостин
Ако може да ми напишете накусо состав на тема(Визијата на Данте за задгробниот живот претставена преку Пеколот ) :) Фала ви однапред :)
Ќе ти дадам сметка, уплати 500 че и ќе добиеш. Што е ова бе, интелектуална самопослуга за кретенски физикалци ? Да не се знае еден состав да се сврзе. ПИХ
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Според Данте ја сум у осмиот круг у првата полјана кај што ги маваат со камшици, за некого пекол за некого рај #longlivemasochism
:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom