Паштета

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Дали јадете паштета и каква ви е омилена, од која фирма?

Јас јадам кокошја или јетрена. Гледам тоа да биде Карнекс или Аргета. Не дека нешто битна ми е фирмава која да биде туку се навикнав на нивниот вкус и тие и ги купуваме дома.

Исто така и онаа од Аргета пикантната ми се допаѓа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Мераклија си на мелени кокси, опашки, заби и уште од животни?
Кои опашки, заби во пилешка паштета? Иначе аргетата е најпреценета паштета, за тие пари 4 ќе купам ни малце различни од неа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кои опашки, заби во пилешка паштета? Иначе аргетата е најпреценета паштета, за тие пари 4 ќе купам ни малце различни од неа.
Буквално се ставаат за да добијат на маса, се - ништо не се фрла.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Од кога видов како ги прават паштетите и виршлите... тоа нешто да го ставам во уста никогаш повеќе! Не дека другите конзервирани работи се добри, али овие двете се дно дна!
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Во последно време избегавам недрава храна, но за пилешката паштета со зеленчук на Мик Свети Николе не можам премногу лоши работи да кажам:D, а и за Аргетата исто. Другите освен по состав и по вкус се доста лоши. Имам пробано и Ловечка паштета од Стокомак, на почетокот ми се свиѓаше, затоа што имаше некој лут вкус, но не знам дали и го променија квалитетот или едноставно мене ми се смени вкусот и погледот кон паштетите, па и таа паштета се вброја меѓу оние кои не ми се свиѓаат.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Има една приказна како паштетата го добила своето име.
Имено, имало некој србин си го средувал прасенцето, ги одбрал најдобрите делови, бутче, ребренце, кременадли...ама многу фира му останало. Ушите, опашката, нозе, муцката на прасето...требало сето да се фрла па рекол:
- Па штета е све ово да се баци.
Така зел, све тоа го сомлел, додал троа џигерче за малку вкус и од зборчињата "Па - Штета" се добило и денешното име "паштета" на овој деликатес добро познат кај нас, посебно кај нашите млади мајки кои ги мрзи да готват или немаат време, нашите работници кои си носат леб и паштета на работа, потоа на нашите студенти и.т.н.
За важноста на паштетата во нашиот секојденевен пост-транзиционен живот предлагам споменик за паштетата, кој ќе го симболизира животот на нашиот обичен граѓанин последните 25-6 години, заедно со тегла ајвар :D.

Инаку онтопик: Кога треба нешто да се јаде набрзина јадам паштета, преферирам карнекс или евентуално аргета ама ја избегавам аргетата пошто е скапа а за ваква работа толку пари не се даваат. Порадо ќе јадам туна или сардина :D.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Домашна од сардина ми е најдобра.

- Конзерва сардина (исцедена)
- Маслиново масло
- Бибер
- Сирење/Урда
- Сол по потреба

Цело тоа во блендер или со вилушка убаво истискано, нема поубаво.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Домашна од сардина ми е најдобра.

- Конзерва сардина (исцедена)
- Маслиново масло
- Бибер
- Сирење/Урда
- Сол по потреба

Цело тоа во блендер или со вилушка убаво истискано, нема поубаво.
Јас би додал и малку путер и сецкан кромид.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ја си тепам стандардно Карнекс и не ја мењам за ниту една друга паштета !
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Чат пат знам да земам,кога бев италија на работа по лозјето нон стоп се јадеше или паштета или нарезак,сеа слабо али знам понекогаш да земам.,,,
Имаше ловачка една за 25 денари малку налутнуваше добра беше за тие пари/./
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ловечка паштета од Стокомак, на почетокот ми се свиѓаше, затоа што имаше некој лут вкус, но не знам дали и го променија квалитетот или едноставно мене ми се смени вкусот и погледот кон паштетите
Иста е, тебе ти се смени погледот кон паштети.
Тебе треба многу погледи да ти се сменат, си почнал од најнебитното.
Но, ајде, важно си почнал.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
човек со здрав разум и респект за своето тело и дух никогаш нема да касне паштета!

јас салами, паштети, месни нарезаци, чајни и сл немам у уста ставено сигурно 2-3 години
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Јас ги јадам паштетите на Пекабеско и оние што се викаат Ролник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom