Патување и одмор во Дубаи

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
788
Поени од реакции
523
Ок, не секоја недела еве нека биде една во две недели но сепак има песочни бури.
Метро немаше во близината кај што бев јас, а мислам дека воопшто и нема метро во дубаи али сепак ќе прашам некој од колегите и колешките за сигурност.
Хаха, кој е хотелот може името да ми го кажеш, 35 долари тоа кај што си бил ти сигурно неможе да се нарече хотел тоа е сигурно некој прчварник во какви Дубаи Гранд Хотел, слободно прашај колку кошта а можеѓ да видиш и на нет, мислам дека го има.
Пиво е 7 долари и тоа само во ноќните барови, во продавница ти како странец неможеш да купиш пошто во дубаи треба да имаш дозвола издадена од властите која мора да се приложи ако сакаш да купиш алхохол,а таква издаваат само на жителите, странците неможе да извадат таква дозвола, иначе со дозвола шише водка кошта некаде измеѓу 80 и 120 долари, зависи од марката на водката и пак да те потсетам тоа шише водка може да го купи само жител во дубаи, алхохол нема во секоја продавнива како во македонија туку има само продавници кои продаваат само алхохол и ги има 3,4 све на све.
А ти седиш во центарот каде што ги има вестерн унион на купче и плаќаш 35 долари за ноќ, хаххаха
Се плаќа на сите плажи, пошто на сите плажи има спасувачи, плажите се обележани со зелена мрежа наоколу и има луѓе вработени само за да ја оджуваат чиста.

Други забелешки околу постот или околу ова што го пишав .
Метро немаше кај што беше ти бидејќи можи не си бил во дубаи.
Секоја вечер купував по цена од 5 долари шише виски
И да не се контраме поминав доста време таму и не е убаво да се даваат лажни информации на форумов за дубаи,форумов е да послужи на секој со реални информации и да се помогне !
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Метро немаше кај што беше ти бидејќи можи не си бил во дубаи.
Секоја вечер купував по цена од 5 долари шише виски
И да не се контраме поминав доста време таму и не е убаво да се даваат лажни информации на форумов за дубаи,форумов е да послужи на секој со реални информации и да се помогне !
Искрено преку к***в ми е да докажувам нешто на форум, најискрено ме заболе дали веруваш или не, на крај краева не те терам со сила да веруваш во ова.
Иначе 5 долари шише или 3,5 евра, нема ни во македонија а камоли во дубаи.
 
M

macgowan

Гостин
A да се јави некој што има живеено и работено таму(и општо во Емиратите или останатите земји на GCC), да ни каже околу тоа некоја добрамисла? Такво искуство? Можеби е за друга тема, но барем некој абер!?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
25
Поени од реакции
25
A да се јави некој што има живеено и работено таму(и општо во Емиратите или останатите земји на GCC), да ни каже околу тоа некоја добрамисла? Такво искуство? Можеби е за друга тема, но барем некој абер!?
Кажи што те интересира за Дубаи? Овде сум скоро 10 години.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Eве мене ме интересира кое е најубаво време за ОДМОР во Дубаи, кој месец _!?? Поконкретно кога е пријатно/топло.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Пријатно,онака како што ти сакаш е од мај па до септември, тогаш е најдобро време за фаќање боја на плажа и шетање по градот зашто врие од туристи.

Иначе за топло, топло е и сега преку ден, навечер е свежо ќе ти треба дуксер али преку ден е 30+ степени .
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
мм вика многу е спарно во Дубаи преку лето,, за одмор само ДЕКЕМВРИ
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
мм вика многу е спарно во Дубаи преку лето,, за одмор само ДЕКЕМВРИ
Сакаш да фатиш боја оди преку лето, сакаш да шеташ и да биде пријатно оди од половината од септември па натака.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
sakam da ziveam vo dubao ne samo da patuvam
Ако си добра со англискиот може да успееш, и онака таму секаде работат само странци дури и во нивните авиокомпани, стујардесите се странкињи, па ако си добра со англискиот може многу да постигнеш и заработиш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Дали има приватни сместувања во Дубаи?
И доколку има од колко до колку се движат цените?
 
На врв Bottom