Патување и одмор во Дубаи

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Дубаи, изгледа поинаку на телевизија одколку во живо, реално градот и не е баш цвеќе за мирисање како што го увеличуваат на телевизија.
Зашто, па скоро еднаш неделно има песочни бури, све е скапо а градот е направен така да неможеш да шеташ како низ скопје туку за секоја дестинација мора да земеш такси, таксито за дестинација која е одалечена само 3 километри ќе ви земе 10 дирхами, 3,5 дирхами е еднакво на 1 долар.
Сите се онака многу услужливи, кога ќе влезеш во некоја продавница сите онака добар ден, повелете, како може да ви помогнам и слично, но тоа е така бидејќи сите тие се филипинци, филипинки, индијци, индијки, африканци и африканки и сите се трудат да си ја задржат работата бидејќи заработуваат многу повеќе одколку дома и ако некој се пожали ќе летнат од работа, нема втора шанса.
За да преспиете една ноќ во хотел со три ѕвездици ќе ви требаат 115 долари а ако сакате доручек, ручек и вечера ќе треба да доплатите уште 100 долари, сите хотели имаат приватен базен кој е сопственост на хотелот и сончањето по купаќи онакво на кое ние сме навикнати е дозволено за разлика од Кувајт каде што ако се сончате по купаќи ќе ве уапси полицијата за непочитување на законот.
За да спиете со вашата жена во истата соба ќе треба да си го понесете изводот од венчани оригиналот како и нотарски превод на англиски јазик, доколку го немате ќе спиете во одвоени соби, јас не сум женет но пробав да внесам една африканка и за малце ќе ме затвореа среќа што 5 долари имаат голема улога кај персоналот во хотелите кој ме извади од ситуацијата пред да биде прекасно, доколку ве затвори полицијата во дубаи простете се од повторна посета зашто веќе никогаш нема да ви дадат виза.
Малецко хајнекен може да се најде само во ноќните барови и кошта 7 долари флаша, 1кг пиво на точење кошта 22 долари, може да плаќате во долари и евра но кусур добивате дирхами.
Ако сакате да ги раситните еврата или доларите во помали банкноти од по долар, пет долари и слично не може, банките може да ви ги променат само во дирхами, менувачните и western uniun раситнуваат но ги нема многу низ градот.
Плажи имате различни, за европјани и американци, плажа само за мажи, плажа само за жени и плажа само за деца, оние што се само за мажи и само за жени тие се наменети за туристите од муслиманските земји, влезот на плажата се плаќа 5 дирхами или долар и половина.

Сега засега толку, ако некој го интересира повеќе околу ова нека праша слободно .
 
Д

Данлош Чехонте

Гостин
Дубаи, изгледа поинаку на телевизија одколку во живо, реално градот и не е баш цвеќе за мирисање како што го увеличуваат на телевизија.
Зашто, па скоро еднаш неделно има песочни бури, све е скапо а градот е направен така да неможеш да шеташ како низ скопје туку за секоја дестинација мора да земеш такси, таксито за дестинација која е одалечена само 3 километри ќе ви земе 10 дирхами, 3,5 дирхами е еднакво на 1 долар.
Сите се онака многу услужливи, кога ќе влезеш во некоја продавница сите онака добар ден, повелете, како може да ви помогнам и слично, но тоа е така бидејќи сите тие се филипинци, филипинки, индијци, индијки, африканци и африканки и сите се трудат да си ја задржат работата бидејќи заработуваат многу повеќе одколку дома и ако некој се пожали ќе летнат од работа, нема втора шанса.
За да преспиете една ноќ во хотел со три ѕвездици ќе ви требаат 115 долари а ако сакате доручек, ручек и вечера ќе треба да доплатите уште 100 долари, сите хотели имаат приватен базен кој е сопственост на хотелот и сончањето по купаќи онакво на кое ние сме навикнати е дозволено за разлика од Кувајт каде што ако се сончате по купаќи ќе ве уапси полицијата за непочитување на законот.
За да спиете со вашата жена во истата соба ќе треба да си го понесете изводот од венчани оригиналот како и нотарски превод на англиски јазик, доколку го немате ќе спиете во одвоени соби, јас не сум женет но пробав да внесам една африканка и за малце ќе ме затвореа среќа што 5 долари имаат голема улога кај персоналот во хотелите кој ме извади од ситуацијата пред да биде прекасно, доколку ве затвори полицијата во дубаи простете се од повторна посета зашто веќе никогаш нема да ви дадат виза.
Малецко хајнекен може да се најде само во ноќните барови и кошта 7 долари флаша, 1кг пиво на точење кошта 22 долари, може да плаќате во долари и евра но кусур добивате дирхами.
Ако сакате да ги раситните еврата или доларите во помали банкноти од по долар, пет долари и слично не може, банките може да ви ги променат само во дирхами, менувачните и western uniun раситнуваат но ги нема многу низ градот.
Плажи имате различни, за европјани и американци, плажа само за мажи, плажа само за жени и плажа само за деца, оние што се само за мажи и само за жени тие се наменети за туристите од муслиманските земји, влезот на плажата се плаќа 5 дирхами или долар и половина.

Сега засега толку, ако некој го интересира повеќе околу ова нека праша слободно .
А за да се клецаме што треба?

И патем ти сигурно си бил таму или па си бил и плус во тие харемите тамо ама тамн да фатиш цицката те разбудиле за на школо?
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.853
А за да се клецаме колку треба?

И патем ти сигурно си бил таму или па си бил и плус во тие харемите тамо ама тамн да фатиш цицката те разбудиле за на школо?
а зошто не му веруваш,зошто мислиш дека лаже,м?
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
А за да се клецаме што треба?
Клецкаме, јас и ти, Sorry bro јас сакам само жени .

Иначе да е*беш во дубаи имаш доста ноќни барови во кои гостинките се од најразлични земји, Русија, Украина, Кина, Филипини, Африканските земји, цена како ќе се договориш, иако они на почетокот кажуваат 200 долари, истата та цена паѓа, јас спиев со една еѓипјанка за 50 долари.
И патем ти сигурно си бил таму или па си бил и плус во тие харемите тамо ама тамн да фатиш цицката те разбудиле за на школо?
Да јас бев таму, али јас бев службено преку фирма, па немав многу трошкови пошто доручекот, ручекот и вечерата а и спиењето во хотелот го плаќаше фирмата, мои трошкови беа цигарите, шетањата низ градот и останато.
И уште нешто, јас со школото завршив пред петнаесетина години.
 
П

Пепси_

Гостин
Значи за да го посетиш Дубаи треба да си милионер или некој од родителите треба да е министер па да одиш таму. WOW

Сеа ми се сруши сонот да одам во дубаи на тоа островите и плажите.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Значи за да го посетиш Дубаи треба да си милионер или некој од родителите треба да е министер па да одиш таму. WOW

Сеа ми се сруши сонот да одам во дубаи на тоа островите и плажите.
Не треба да значи да си милионер, за десет дена во дубаи би ти требале околу 1500, 2000 евра само за да ги покриеш трошоците за спиење и јадење, 700 долари кошта картата во два правца одење и враќање, и плус ти требаат пари за шетање по градот едно 1000, 1500 евра.
Значи све на све би имал одмор од соништата, онаков за што си сонувал со 4000 евра.
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Не треба да значи да си милионер, за десет дена во дубаи би ти требале околу 1500, 2000 евра само за да ги покриеш трошоците за спиење и јадење, 700 долари кошта картата во два правца одење и враќање, и плус ти требаат пари за шетање по градот едно 1000, 1500 евра.
Значи све на све би имал одмор од соништата, онаков за што си сонувал со 4000 евра.
Преку која компанија одеше па што е 700 евра?
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Првиот пат одев преку турска, истанбул, сега одам само преку Аустриа, поефтини се а и плус кафе на аеродром во виена е евро ипол за разлика од истанбул каде кафето на аеродромот е огин скапо пет евра.
Иначе не е секогаш 700 долари, некогаш може се најде и за поефтино зависи кој период идеш, еве ако идеш во туристичка сезона картата може да кошта и 1000 долари ама ако идеш во време кога не е сезона за туристи може да најдеш повратна карта и за 550 долари, се зависи кога идеш.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Сите се онака многу услужливи, кога ќе влезеш во некоја продавница сите онака добар ден, повелете, како може да ви помогнам и слично, но тоа е така бидејќи сите тие се филипинци, филипинки, индијци, индијки, африканци и африканки и сите се трудат да си ја задржат работата бидејќи заработуваат многу повеќе одколку дома и ако некој се пожали ќе летнат од работа, нема втора шанса.
И ова тебе ти смета?

За да преспиете една ноќ во хотел со три ѕвездици ќе ви требаат 115 долари а ако сакате доручек, ручек и вечера ќе треба да доплатите уште 100 долари, сите хотели имаат приватен базен кој е сопственост на хотелот и сончањето по купаќи онакво на кое ние сме навикнати е дозволено за разлика од Кувајт каде што ако се сончате по купаќи ќе ве уапси полицијата за непочитување на законот.
Малецко хајнекен може да се најде само во ноќните барови и кошта 7 долари флаша, 1кг пиво на точење кошта 22 долари, може да плаќате во долари и евра но кусур добивате дирхами.
Ако сакате да ги раситните еврата или доларите во помали банкноти од по долар, пет долари и слично не може, банките може да ви ги променат само во дирхами, менувачните и western uniun раситнуваат но ги нема многу низ градот.
Не знам што се буниш. Секој кај може да си дозволи, нека си иде. Јас сигурно ако планирам у Дубаи да идам нема да идам со 300 долари у џеб.
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Првиот пат одев преку турска, истанбул, сега одам само преку Аустриа, поефтини се а и плус кафе на аеродром во виена е евро ипол за разлика од истанбул каде кафето на аеродромот е огин скапо пет евра.
Иначе не е секогаш 700 долари, некогаш може се најде и за поефтино зависи кој период идеш, еве ако идеш во туристичка сезона картата може да кошта и 1000 долари ама ако идеш во време кога не е сезона за туристи може да најдеш повратна карта и за 550 долари, се зависи кога идеш.
Разбирам тоа , имам летано јас со туркиш натаму
 
На врв Bottom