Патување до Бангладеш

Член од
24 декември 2008
Мислења
247
Поени од реакции
98
Здраво, дали некој има инфо за патување во оваа земја, и дали треба виза и од каде се вади ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.078
Поени од реакции
3.294
Zatoa sto sekoja drzava vo opkruzjeto na banglades e kade kade podobra opcija a ne pak ostatokot na regionot. Osven ako ne ides po rabota ili biznis nema bog znae sto da vidis. Indija ima i hrana i istorija podobra i poveke da vidis od bangalades, napal i butan ima podobra priroda ako ides za priroda, burma i thailand imaat i hrana i priroda i opijati i sekakov vid turizam podobar od banglades.

Vo banglades nedaj boze da se razbolis si naebal. Pred nekoja nedela imase epidemija na dengue fever, 20 000 slucaevi samo u daka i 50tina mrtvi nesto sto NEMA SANSI da se sluci u druga drzava u regionot. Dhaka e prcvarnica i prenatrupana, imas cel kup podobri gradovi vo indija da posetis ako veke toa si otisol da vidis. Ako ti e do plaza i evtin odomor burma i thailand ti se podobri opcii. Ako ti e za poevtino momentalno u sri lanka ti e dzabe i e pak podobro nego banglades...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.538
Поени од реакции
42.342
Глупости. Се акнал у Аустралија и иде по тоа ѓубрињата (Филипини, Тајланд, Индонезија, Индија и слични Шутки).
Ја да сум таму би ги поминал сите тие полинезии, микронезии, меланезии, тахити, нови ирски и слично и со нога не би стапнал у Шуто Оризари-земјите за кои збориш.
Али тоа сум ја. Немаат сите генетска предодреденост за софитицираност.
Автоматски споено мислење:

 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.758
Поени од реакции
5.433
Zatoa sto sekoja drzava vo opkruzjeto na banglades e kade kade podobra opcija a ne pak ostatokot na regionot. Osven ako ne ides po rabota ili biznis nema bog znae sto da vidis. Indija ima i hrana i istorija podobra i poveke da vidis od bangalades, napal i butan ima podobra priroda ako ides za priroda, burma i thailand imaat i hrana i priroda i opijati i sekakov vid turizam podobar od banglades.

Vo banglades nedaj boze da se razbolis si naebal. Pred nekoja nedela imase epidemija na dengue fever, 20 000 slucaevi samo u daka i 50tina mrtvi nesto sto NEMA SANSI da se sluci u druga drzava u regionot. Dhaka e prcvarnica i prenatrupana, imas cel kup podobri gradovi vo indija da posetis ako veke toa si otisol da vidis. Ako ti e do plaza i evtin odomor burma i thailand ti se podobri opcii. Ako ti e za poevtino momentalno u sri lanka ti e dzabe i e pak podobro nego banglades...
Глупости. Се акнал у Аустралија и иде по тоа ѓубрињата (Филипини, Тајланд, Индонезија, Индија и слични Шутки).
Ја да сум таму би ги поминал сите тие полинезии, микронезии, меланезии, тахити, нови ирски и слично и со нога не би стапнал у Шуто Оризари-земјите за кои збориш.
Али тоа сум ја. Немаат сите генетска предодреденост за софитицираност.
Автоматски споено мислење:
Кано е таму,бил,видел се што е и како е,но Берик не бил ....Тоа е прашањето
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.538
Поени од реакции
42.342
Кано е таму,бил,видел се што е и како е,но Берик не бил ....Тоа е прашањето
Точно. Нема збор.
Али сеа збориме за претпоставена ситуација кога Берик со својата плава крв од Тафталиџе би бил на тоа место наместо Кано со својата крв помешана со природен лек против настинки, крвен притисок и све (по кој е позната неговата населба), е тогаш би виделе еден многу пософистицарн избор на дестинации за одмор. Па наместо изветаи од цигански дестинации, би читале овде за тоа дали водата е поазурна на Тахити или на Нови Хебриди.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.078
Поени од реакции
3.294
Глупости. Се акнал у Аустралија и иде по тоа ѓубрињата (Филипини, Тајланд, Индонезија, Индија и слични Шутки).
Ја да сум таму би ги поминал сите тие полинезии, микронезии, меланезии, тахити, нови ирски и слично и со нога не би стапнал у Шуто Оризари-земјите за кои збориш.
Али тоа сум ја. Немаат сите генетска предодреденост за софитицираност.
Автоматски споено мислење:

Sum gi prosol i niv beric. Od american samoa, vanuatu, tahiti do guam i marsalskite ostrovi. Hobi mi e gnjurenje, taka da cesto sum na ostrovite na pacifikot. Sutkite sto gi spomnuvas se poveke za pari i zabava mada ne se site sutki. Banglades MORAV da go iskomentiram posto e BETER OD SUTKA 99% od drzavata. Sum bil 3 pati po rabota, posleden pat pred 2 meseci i zazaliv sto ostanav 3 dena. Trebase uste istiot den da si se vratam u Bangkok.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.538
Поени од реакции
42.342
Ако си бил по Океанија, тогаш ОК.
(мада генерално се зафркаваф со постот погоре)

Патем, имам роднина кој работи за ООН и кој беше низ цел свет, а од тој дел во Нова Гвинеја, Самоа, Бангладеш, Пакистан, Лаос, Фиџи и од него исто така од прва рака дознавам за тие земји.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.078
Поени од реакции
3.294
Ако си бил по Океанија, тогаш ОК.
(мада генерално се зафркаваф со постот погоре)

Патем, имам роднина кој работи за ООН и кој беше низ цел свет, а од тој дел во Нова Гвинеја, Самоа, Бангладеш, Пакистан, Лаос, Фиџи и од него исто така од прва рака дознавам за тие земји.

Da, da obicno dva pati godisno tepam po edna nedela niz okeanija. Posledno bese Fiji. Forava e sto okeanija ti se uglavno mali ostrovi, nema nekoja zabava osven mir i gnurenje sto e OK ama nemozam toa mnogu dolgo... Sledna destinacija ke bide mikronezija sakam da go posetam nan madol sto e misija da se stigne od kaj mene. Mora prvo do havai pa mikronezija pa do ponpei ostrvot kaj sto sakam da idam.

Mislam deka gi potcenuvas malku drzavite u azija. Indonezija ti se 17000 + ostrovi a filipite 7000+. Dvete drzavi imaat odlicni mesta za nurkanje i super mesta za odmor samo treba malku da se trgnes od turistite i popularnite destinacii. Proguglaj na primer za Raja Ampat, Komodo, Bunaken, Malapascua, Apo Island... Ovde imas i zurka vo gradovite i rabotata mi e tamu i evtini letovi do destanaciite sto ti gi pisav pogore, pa koga imam 2-3 slobodni dena mesto u jakarta ili manila obicno sum nekade na plaza.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.538
Поени од реакции
42.342
Da, da obicno dva pati godisno tepam po edna nedela niz okeanija. Posledno bese Fiji. Forava e sto okeanija ti se uglavno mali ostrovi, nema nekoja zabava osven mir i gnurenje sto e OK ama nemozam toa mnogu dolgo... Sledna destinacija ke bide mikronezija sakam da go posetam nan madol sto e misija da se stigne od kaj mene. Mora prvo do havai pa mikronezija pa do ponpei ostrvot kaj sto sakam da idam.
Ако стварно идеш до Нан Мадол тоа би било супер екстра ствар. Стварно (без заебанции и сарказам this time). Да се отиде на тоа место, да се качиш на тие вештачки острови у сред нигде. Никад не сум видел ништо освен од надвор како изгледаат. И не сум знаел дека се достапни за туристи. Има ли некакви градби на копното? Достапно ли е копното или само од надвор? И ред други ствари
Друго IMO интересно место (од тој аспект) за гњурење у тој дел од светот ти е Јонугани (испод Јапан). и тоа вреди од блиску да се види и ваљда да се увери човек дека не може никако да е дело на природата.

deka gi potcenuvas malku drzavite u azija. Indonezija ti se 17000 + ostrovi a filipite 7000+. Dvete drzavi imaat odlicni mesta za nurkanje i super mesta za odmor samo treba malku da se trgnes od turistite i popularnite destinacii. Proguglaj na primer za Raja Ampat, Komodo, Bunaken, Malapascua, Apo Island... Ovde imas i zurka vo gradovite i rabotata mi e tamu i evtini letovi do destanaciite sto ti gi pisav pogore, pa koga imam 2-3 slobodni dena mesto u jakarta ili manila obicno sum nekade na plaza.
Не ги потценувам бре, јасно ми е све. Само онака јадам гомна, колку да се изеде гомна.


И да, апсолутно ме боли кур за тоа дали има журка. Сум отишол у пичке матрине и да ми крши филм тоа што нема журка?
Али ОК, секој со своите приоритети.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.078
Поени од реакции
3.294
Ако стварно идеш до Нан Мадол тоа би било супер екстра ствар. Стварно (без заебанции и сарказам this time). Да се отиде на тоа место, да се качиш на тие вештачки острови у сред нигде. Никад не сум видел ништо освен од надвор како изгледаат. И не сум знаел дека се достапни за туристи. Има ли некакви градби на копното? Достапно ли е копното или само од надвор? И ред други ствари
Друго IMO интересно место (од тој аспект) за гњурење у тој дел од светот ти е Јонугани (испод Јапан). и тоа вреди од блиску да се види и ваљда да се увери човек дека не може никако да е дело на природата.


Не ги потценувам бре, јасно ми е све. Само онака јадам гомна, колку да се изеде гомна.

Na jonaguni sum gnurel i da ima piramida dole. Toa dole ne e prirodno 100%. Japonija ima dosta interesni raboti ako te interesira istorija i praistorska gradba (neznam kako da go narecam na makedonski megaliths)

Nan Madol e dostapno za turisti AMA e misija da stignes do tamu i e mnogu skapo. Letot od Havai do Pohnpei ti e nekoj 2-3000 dolari plus treba da letam melburn - honolulu ili ke mi dojde kolku 2 karti do evropa ili 4 do LA... Smestaj na ostrovot e isto skap, ima gradce se vika Kolonia pa od tamu rentas kola i ides do Nan Madal. Napraveno e da nemoze sekoj da go poseti i zaedno so marsalskite ostrovi e edno od najteskite mesta da stignes vo regionot osven ako ne si americki vojnik normalno... Guam e polesno, ima letovi od manila i to dosta eftini, ovie se apla odseceni... Zatoa i ti vikam ima mnogu dobri mesta ednakvi na se sto ke vidis u okeania ama vo jugoistocna azija koj se dosta polesni da stignes.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.538
Поени од реакции
42.342
Зашто побогу преку Хаваи да идеш? Ако не иди преку Скопје. Скоро исто ти се фаќа. На пола пат до Хаваи ти е Нан Мадол.
Автоматски споено мислење:

Ах ОК, све се тоа американски територии и Маршали и Хаваи и све тоа. Ваљда комникација само преку таму има.
Автоматски споено мислење:

Ако си гњурел на Јонагуни, свака част. Не сум ни сонувал дека некој од Македонија (или од Драчево уште пошокантно) бил на тој подводен локалитет.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.078
Поени од реакции
3.294
Edina konekcija so svetot im e preku havai... Druga opcija chartiranje jahta hahaha

Okinava ti e edna od najdobrite destinacii za nurkanje posto imas se prilicno blisku. Porkaj jonaguni, miyako i ishigaki ti se poznati mesta za gnurenje tamu plus ima dosta potonati brodovi i podmornici od vtora svetska kade mozes da gnuris.

E sega ne e ova za sekoj, jonaguni ne e bas za pocetnici, sepak ides dole 15-20m ako sakas da vidis poubavo.

Ne sum jas od kromid city, u mojoj ulici ne prodaju se kifle, ne tece saobracajni dim...
 
На врв Bottom