Патување во шенген зоната

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
После неколку поставени прашања на не-делумно соодветни теми не наидов на никаков одговор. И сега после гуглањето во случај да не има слична тема на форумов не ми се усреќи па решив да отворам тема.

Значи ме интересираат кои се условите за патување во државите во шенген зоната.
Секој одговор ке ми биде од значење а предност имаат оние кои биле, виделе и наебале на патувањето :)

Прашањата односно објавата која вчера ја постирав и не добив одговор е следнава:

Што ми треба за да патувам во земја на шенген зоната?
-Дали ми требаат пари (пари во смисла како гаранција дека не одам да работам) и по колку на ден?
-Дали ми треба гарантно писмо од тие кај што ке одам?


Во врска со авионската карта:
Дали е пожелно да се осигура багажот и трошоци за поништување лет?
Дали е пожелно да се плати Медицинска помош (вкл.џет-амбуланта) и приватно медицинско осигурување?

Ако ги платам претходниве работи ми иде дупло картата.
Вие што сте патувале како сте постапиле?

Искуства, предлози, препораки и мислења ке ми се многу добредојдени.
Фала

Ќе причекав уште малце за можен одговор ама по нетов сретнав нешто со сличен “проблем“ на мојот и решив да ја убрзам работава. Цитирам:
sakam da patuvam na gosti vo Minhen KAJ MOJATA SESTRA,OSVEN BIOMETRISKI PASOS STO MI TREBA ZA NA GRANICA DA POMINAM

Почитувана, ќе ви биде потребно гарантно писмо каде ќе престојувате или може да Ви бараат по 100 Евра од ден (значи тое е право на секоја земја од шенген зоната да го бара тоа без никакво образложение), повратен билет ако не патувате со автомобил (автобус, авион), биометриски пасош, како и патничко осигурување.
Одговорот е даден на сајтот на www.uslugi.gov.mk

Она кое малце ме сецна е повратниот билет.
Колку има вистина во тоа? Зарем мора однапред да кажам кога ке се враќам и со што?
Дали ова е еден од најретардираните услови што мора да го исполнам за да патувам во странство?

Па повелете за помош :)
 
Член од
11 август 2011
Мислења
45
Поени од реакции
2
se si zavisi od zemja do zemja, primer jas se vrativ pred 1 nedela od polska, pari takvi raboti garancii nisto ne barat, patnicko osiguruvanje isto imav, ama i toa ne go baraja i si imav i povraten avionski bilet, e sea dali mora ne znam :) Inace i od tie kaj so ke odis neka napisat ako im si rodnina i neka napisat mesto na ziveenje i deka ti odis na gosti kaj niv i to treba kako alibi da ti sluzi slucajno ako nekoj ti pravi problemi i ne bi trebalo da imas so biletot problemi :)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
После неколку поставени прашања на не-делумно соодветни теми не наидов на никаков одговор. И сега после гуглањето во случај да не има слична тема на форумов не ми се усреќи па решив да отворам тема.

Значи ме интересираат кои се условите за патување во државите во шенген зоната.
Секој одговор ке ми биде од значење а предност имаат оние кои биле, виделе и наебале на патувањето :)

Прашањата односно објавата која вчера ја постирав и не добив одговор е следнава:




Ќе причекав уште малце за можен одговор ама по нетов сретнав нешто со сличен “проблем“ на мојот и решив да ја убрзам работава. Цитирам:

Одговорот е даден на сајтот на www.uslugi.gov.mk

Она кое малце ме сецна е повратниот билет.
Колку има вистина во тоа? Зарем мора однапред да кажам кога ке се враќам и со што?
Дали ова е еден од најретардираните услови што мора да го исполнам за да патувам во странство?

Па повелете за помош :)
Има различни правила на земјите во Шенген зоната кон - други земји во/надвор од Шенген зоната.
Но бидејќи наведен е Минхен, ево вака:

Ако планот ти е чисто туристички (без скриени "црни" намери).. предуслов за да влезиш во земјата е САМО биометриски пасош. Значи не бараш работа, подолг претстој, фирма, свадба.. итн итн.
Тука подразбирам,
да не си ставен на црна листа од земјата каде сакаш да претстојуваш,
да нема меѓународна потерница по тебе,
да не си под судска постапка за кривично дело, и
да не си потенцијален член од организирана група за шверц и криминал.
За тоа нема да си прашан, одговорот лежи во биометриката.

Друго,
Во Шенген зоната можеш да претстојуваш ВКУПНО 3 месеци во период од 6 месеци. Односно, вкупно 6 месеци во период од 1 година.
Под година не подразбирам тековна година од јануари до декември, туку тајмерот стартува од твојот прв влез во зоната.

Трето,
Не ти требаат никакви гаранции, документи, повратни билети, или било какви други постапки. Тие предуслови се со поминат рок. Немаш никаква потреба од нив ни ТИ, ни тој што ќе те пречека. Во секој случај, ти мора да ги знаеш тие податоци, кај кого одиш, каква е намерата на твојата посета, кога планираш да се вратиш.. итн итн.. (мн.ретко има случај каде гранична/миграциска полиција може да ги побара од тебе тие информации). Но сето тоа е усмено, без никаква пишана документација.

Единствено што е задолжително е патничкото осигурување. Не дека го бараат заедно со пасошот, но доколку го побараат - а да го немаш, тогаш ќе мора да го ваѓаш на лице место (доколку земјата е нуди таа опција) и тоа по друга процедура и цена. Без патничко осигурување ќе си приморан да се вратиш назад.
Моја препорака е, освен патничко да земиш и здравствено. Има разлика. Едното е за по пат, другото додека претстојуваш.
Една обична посета на доктор може да те чини и до 100 еур. Што и да се случи, ќе чуваш извештај (дијагноза,фискална.итн)
Кога ќе се вратиш во МК, трошоците за лекувањето во зависност од договорот со осигурителната компанија ќе ти бидат вратени.

Ако имаш поголема сума на пари, мора да ги пријавиш. Ризикот е голем доколку те фатат.

Осигурување на багажот, или таа џет-амбуланта се индивидуални потреби. Јас не сум го практикувал никогаш а многу често патувам.
Сум немал никакви проблеми, а бидејќи се работи за 2-3 часа лет (мк-гер).. не би требало да имаш никаков проблем.

Поздрав
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Ништо не Ти треба. Само пасош и точка. Миљон пати минаФ граница од 2009-та наваму, во многу шенгенски држави, ниту еднаш ништо не ми побараа ниту ме прашуваа или малтретираа.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Трето,
Не ти требаат никакви гаранции, документи, повратни билети, или било какви други постапки. Тие предуслови се со поминат рок. Немаш никаква потреба од нив ни ТИ, ни тој што ќе те пречека. Во секој случај, ти мора да ги знаеш тие податоци, кај кого одиш, каква е намерата на твојата посета, кога планираш да се вратиш.. итн итн.. (мн.ретко има случај каде гранична/миграциска полиција може да ги побара од тебе тие информации). Но сето тоа е усмено, без никаква пишана документација.

Единствено што е задолжително е патничкото осигурување.

Моја препорака е, освен патничко да земиш и здравствено. Има разлика. Едното е за по пат

Поздрав
Друже, фала многу на одговорот. Поубаво сервирано немаше нигде да добијам.
Главните прашања ми беа за болдираното оти тоа со повратниот билет денес го прочитав и ептен глупо беше па затоа се решив да прашам.
Гаранцијата ке ми одземаше доста време ама добро е што не треба, можам порано да одам. :)

Сеа за осигурувањето да прашам уште нешто: Дали двете може да се издадат во ист документ/хартија?
Ова не е толку битно ама смртно ме интересира вечерва-Колку е цената за двете? -Прееска прашав и ми рекоа 10 евра е ама не знам за какво осигурување прашав па да споредам. :oops:

Фала уште еднаш.
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Не е точно дека осигурувањето е задолжително.Слободно патувај и без.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Не е точно дека осигурувањето е задолжително.Слободно патувај и без.
Веќе го извадив (осигурувањето де) :)

Јбг шит хепенс, за секој случај.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
samo na nasata granica na aerodromot me gnjavat za pari koga odam za anglija. dali sum imal dovolno. i koga ke im kazam deka si imam karticka ko da gledat NLO. a anglicanite ic ne pitat za pari dali i kolku nosis
 

Kajgana Shop

На врв Bottom