Патување во Египет

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
103
Поени од реакции
20
Savana ова лето има доста понуди, јас кога прашував ми го препорачаа regina swiss како најповолно за со две деца( скоро 1500е но со сите давачки) во aurora немам прашано сеуште. Бидејќи се со allinclusive ме интересира дали го имаат исти принцип како во турција на пример, со вечерни анимации... бидејќи сум со две мали деца и не би сакал да морам да го напуштам хотелот за 7 дена а и како и да е и повеке пари не би сакал да трошам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
Savana ова лето има доста понуди, јас кога прашував ми го препорачаа regina swiss како најповолно за со две деца( скоро 1500е но со сите давачки) во aurora немам прашано сеуште. Бидејќи се со allinclusive ме интересира дали го имаат исти принцип како во турција на пример, со вечерни анимации... бидејќи сум со две мали деца и не би сакал да морам да го напуштам хотелот за 7 дена а и како и да е и повеке пари не би сакал да трошам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
sunny day el palacio, nema da pogresis, razgledaj ja ponudata, mislam na aurora ja ima lani bevme nema zamerka , go imas i na fb razgledaj ubavo sliki
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Дали е многу жешко ако се оди во септември?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
367
Поени од реакции
73
сега е многу жешко,јас бев во Јануари и се капевме и во море и во базените, и таман е температурата за шетање
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Не. Почеток на септември лани бев, добро е.
Што ќе кажеш за Хургада?
Има негде да се прошета надвор од хотел, низ градот или околина и дали да се рента кола или со јавен превоз е подобро?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
367
Поени од реакции
73
јас кога бев пред 16 години преку агенција од Србија, не даваа египедските власти да се оди никаде без придружба, мораше да има полициско обезбедување (пратња) на сите автобуси што се движат низ Египед а се со туристи

а низ Хургада е убаво да ги посетиш другите хотели што се во близина на хотелот каде што би престојувал
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
Што ќе кажеш за Хургада?
Има негде да се прошета надвор од хотел, низ градот или околина и дали да се рента кола или со јавен превоз е подобро?
Mozes da se setas niz gradot komotno, nikoj ne te zadeva, zavisi kade ti e lociran hotelot, a ako uspees da vozis kola tamu, jas keti kupam ista takva kakva sto ke iznajmis, pazi mi go zborot
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.209
Поени од реакции
3.555
Mozes da se setas niz gradot komotno, nikoj ne te zadeva, zavisi kade ti e lociran hotelot, a ako uspees da vozis kola tamu, jas keti kupam ista takva kakva sto ke iznajmis, pazi mi go zborot

ocigledno ne si bil u indija ili drugi delovi od afrika/azija
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
367
Поени од реакции
73
Mozes da se setas niz gradot komotno, nikoj ne te zadeva, zavisi kade ti e lociran hotelot, a ako uspees da vozis kola tamu, jas keti kupam ista takva kakva sto ke iznajmis, pazi mi go zborot
за возењето си во право, таму нема предимство , кој како се снајде ;):):toe:
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.080
Поени од реакции
765
Што ќе кажеш за Хургада?
Има негде да се прошета надвор од хотел, низ градот или околина и дали да се рента кола или со јавен превоз е подобро?
Хургада е супер ,ако одиш фамилијарно со деца овде е супер Waterworld Makadi Beach турчин е газда на многу хотели тука безбедноста е на високо ниво,
Не заборави апчиња ,лесно пролив се...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
ocigledno ne si bil u indija ili drugi delovi od afrika/azija
Prijatele so tebe ne mozam da se meram :) daj nekoja informacija za lloret de mar i za andora[DOUBLEPOST=1561144107][/DOUBLEPOST]
за возењето си во право, таму нема предимство , кој како се снајде ;):):toe:
Prijatelov sto bevme zaedno lani vo hurgada ima avto skola, instruktor e za site kategorii, kaza deka sekade mozel da vozi, ama tamu ne, i konstatiravme deka ako ti se rasipe svirkata na kolata i ne moze da se popravi, podobro prodaj ja, ludi se bevme do molot so taksi, vo grad digna 160km/h nekoja kia bese kolata dve familii ne sobra vnatre 2*4= 8 dusi plus soferot
a kairo e uste poludo[DOUBLEPOST=1561144200][/DOUBLEPOST]ako ste so decata, obavezno pobarajte ja podmornicata, ne bese mnogu skapa, se spusta mislam 25 metri pod voda, i izleguva nurkac od kaj niv gi rani ribite...celi jata doagaat egzoticni ribi....ludilo e
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
2.953
Што ќе кажеш за Хургада?
Има негде да се прошета надвор од хотел, низ градот или околина и дали да се рента кола или со јавен превоз е подобро?
Јас и другарот Бојчо скоро во исто време бевме во Хургада, али имаме разалично искуство, т.е. различно ги доживеавме работите ваљда.

Јас имам многу лошо искуство, никад не би пошол пак. Таков примитивизам и притисок кој го пласираат мештаните е некоја чудна појава. Мене буквално ми го грабнаа телефонот од раце кај пирамидите, пробуваќи да сликам насилно ми го грабнаа и ми бараа пари за да ми го вратат, наводно како бакшиш за тоа што ќе ни направеле неколку слики. Ситуацијата буквално ескалира до тепачка. Замисли... знаменитос од таков левел како што се пирамидите да не се обезбедени од никакво обезбедување и да немаш апсолутно никаква сигурност, па тоа е страшна работа.

Потоа ме праша јавен превоз...
Ако мислиш на такси, те советувам никогаш да не влезеш во такси сам (или со девојка сами двајцата), само во поголема група или со препорачан превоз. Мене ме возеа еден саат (непотребено) само да ми земат фазла пари. Одбиваа да застанат.
Те грабаат за раце и буквално насила те внесуваат во некакви си нивни продавници, наводно бараат да напишеш нешто на твој јазик наменето за тамошни деца, нешто како реклама појма немам. Си имаа разработено некоја си таква шема и секаде истите муабети ги тераат со туристите. И премногу се агресивни ако одбиваш да ги слушаш и ако ги игнорираш. Јас во неколку наврати ќе направев ексцес.


Па турците се светлосни години понапред во туризмот од овие.

Хургада - НИКАД ВИШЕ!
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.209
Поени од реакции
3.555
egipet ne e za sekogo. ako ne si bil na vakvo mesto predhodno i ako ne si spremen i komoten da se cenkas i raspravas togas odi so organizirani turi i pridrzuvaj se so grupata. vidi sto imas da vidis, ostatokot na vremeto pomini go vo resortot ili vo okolnite reesorti, vo poveketo mozes da si platis dneven prestoj obicno so rucek i da gi koristis bazenite itn..

za kaj piramidite nosite si sitno cesto ne vredi da se raspravas za 2-3 funti, zborime 10 denari...
 
На врв Bottom