Патување во Бугарија 2020

Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Сакам да одам во Бугарија наредна недела, имам бг пасош. Патувањето е само на еден ден за бизнис, ме интересира доколку некој знае да ми одговори, дали е потребен тест за ковид ,за влез во Бугарија за бугарски државјани односно како мене со двојно државјанство?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.908
Сакам да одам во Бугарија наредна недела, имам бг пасош. Патувањето е само на еден ден за бизнис, ме интересира доколку некој знае да ми одговори, дали е потребен тест за ковид ,за влез во Бугарија за бугарски државјани односно како мене со двојно државјанство?
Да. Другар што има кола на БГ таблици за да си ја однесе колата на регистрација правеше тест....пред неполн месец
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.497
Поени од реакции
5.530
Сакам да одам во Бугарија наредна недела, имам бг пасош. Патувањето е само на еден ден за бизнис, ме интересира доколку некој знае да ми одговори, дали е потребен тест за ковид ,за влез во Бугарија за бугарски државјани односно како мене со двојно државјанство?
Да. Исто така проври и дали е потребен негативен тест и од БГ за да влееш во МК.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.213
Поени од реакции
9.091
Сакам да одам во Бугарија наредна недела, имам бг пасош. Патувањето е само на еден ден за бизнис, ме интересира доколку некој знае да ми одговори, дали е потребен тест за ковид ,за влез во Бугарија за бугарски државјани односно како мене со двојно државјанство?
eden prijatel trebase da ja nosi kolata za nekoj servis ili dokumentacija nesto.
kaza deka pominal so 10e staveni vo pasos
(go pisam ova samo informativno, na tebe si e dali praktikuvas takvi raboti ili ne)

e sega dali odel sam ili so uste nekoj, koj eventualno gi znae tie so rabotat na bugarska strana,
ne prasav. vidi vo temata bg pasosi, tamu imas sekojdnevno postovi od lugje koi patuvale
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
eden prijatel trebase da ja nosi kolata za nekoj servis ili dokumentacija nesto.
kaza deka pominal so 10e staveni vo pasos
(go pisam ova samo informativno, na tebe si e dali praktikuvas takvi raboti ili ne)

e sega dali odel sam ili so uste nekoj, koj eventualno gi znae tie so rabotat na bugarska strana,
ne prasav. vidi vo temata bg pasosi, tamu imas sekojdnevno postovi od lugje koi patuvale
Пари во пасош никако, освен ако не е унапред договорено со некој, па дури и тогаш е ризично. Друга работа е што 10 евра се многу малку, може да го сватат како провокација.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.023
Поени од реакции
6.050
Дечки, ќе идам утре до Бугарија(Софија), еден ден. Што ми е потребно?
ЗК извадив, на тестирање бев.
Резултатите, под услов да се -, ќе важат дома принтани така? Колку копии ќе ми требаат, во случај да се задржува некаде копија?
Вињетка, онлајн?

Нешто друго?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.746
Поени од реакции
2.223
Дечки, ќе идам утре до Бугарија(Софија), еден ден. Што ми е потребно?
ЗК извадив, на тестирање бев.
Резултатите, под услов да се -, ќе важат дома принтани така? Колку копии ќе ми требаат, во случај да се задржува некаде копија?
Вињетка, онлајн?

Нешто друго?
Mislam deka mozes samo na Deve Bair so patnicko vozilo(kola). Jas pred pola mesec trebase da odam, najblisku mi e novo selo i po kontakt so spediteri i carina, rekoa deka lesni vozila samo na deve bair. Javi se, rasprasaj se.
Testot treba da e na privatno, drzavnite ne gi priznavale.
Vinjetka izvadi preku bg toll aplikacijata, da ne vadis na lice mesto na avtomatite.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.023
Поени од реакции
6.050
Mislam deka mozes samo na Deve Bair so patnicko vozilo(kola). Jas pred pola mesec trebase da odam, najblisku mi e novo selo i po kontakt so spediteri i carina, rekoa deka lesni vozila samo na deve bair. Javi se, rasprasaj se.
Testot treba da e na privatno, drzavnite ne gi priznavale.
Vinjetka izvadi preku bg toll aplikacijata, da ne vadis na lice mesto na avtomatite.
1. За премин, знам дека е само Деве Баир.
2. Тестот е у Биотек праен. Дали може да биде испринтан оној што го добив на меил(црно бел печат), или мора да биде со „оригинален“ печат, да идам до Биотек за да земам?
3. Ми ја спомнаа vinetki.bg . Ова ок е?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.746
Поени од реакции
2.223
1. За премин, знам дека е само Деве Баир.
2. Тестот е у Биотек праен. Дали може да биде испринтан оној што го добив на меил(црно бел печат), или мора да биде со „оригинален“ печат, да идам до Биотек за да земам?
3. Ми ја спомнаа vinetki.bg . Ова ок е?
Za testot ne znam, ama ako mozes zemi si "original" za sekoj slucaj, znaes deka znaat da bidat problematicni bugarite, fiskalnata od plakjanjeto obavezno, znam prijateli deka nekoi i toa im barale.
Za vinetka eve ja oficijalnata aplikacija: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.kapsch.BGTOLL
Tuka preku aplikacijata sredi si, kje ti stignat na mail potvrda za platena vinetka i uste eden mail, vo pdf, i komplet si
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Да, фискалната носи ја благодарение на дебилите што изминатата година пробуваа влез на секој граничен премин со фотошопиран тест.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Дечки, ќе идам утре до Бугарија(Софија), еден ден. Што ми е потребно?
ЗК извадив, на тестирање бев.
Резултатите, под услов да се -, ќе важат дома принтани така? Колку копии ќе ми требаат, во случај да се задржува некаде копија?
Вињетка, онлајн?

Нешто друго?
Имај 10-20 лева ситно у случај да треба да плаќаш "казна" на лице место. :icon_lol:
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.023
Поени од реакции
6.050
Појдов, видов, се вратив. Се у ред, сеа за сеа. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom