Патриотизам - минато или иднина?

Која е според вас поважна изрека за патриотизам?

  • Најважно е да си го чуваме минатото

    Гласови: 12 25,5%
  • Најважно е да создадеме иднина за следните генерации

    Гласови: 35 74,5%

  • Вкупно гласачи
    47
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Поголеми патриоти од тие што носат пари во Македонија нема.

Сето друго што ги троши тие пари, а последниве 10 години се роди една професија, професионален патриот, добро платен и нафатиран, се само уништувачи на државава.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Дел од нашиот народ е поголем патриот за другите земји отколку за својата. По се што е наше, Македонско, плукаат, а по се што е туѓо, па било тоа и на непријателот, го величаат. Од тој дел на народот може и државава да ни се распадне. А ако имаш поразлично мислење од нив веднаш те делат на ваков или онаков, поточно дали си за ваквата или онаквата партија.
45111.jpg
 
Член од
28 август 2016
Мислења
19
Поени од реакции
7
Bez minatoto nema idnina. I bez poukite od minatoto nema podobra idnina. Tie sto mislat deka "ne e cool" da se saka drzavata i istorijata, i da se bide patriot, se za mene bezveze narod. Dzabe postojat. Na nikomu ne mu sluzat osven na tie sto sakaat da ne unistat. A toa deka drugi sakaat da ne unistat e "mentalna masturbacija" e smesno, posto vistinata e taa-site okolu nas sakaat i sekogas sakale da ne prisvojat, a denes tolku mnogu od nas sme relaksirani, "cool sme, neame gajle brat, vujce od amerika e glup", i poradi toa mozeme da ja izgubime drzavata.

Tie istite ja velicaat amerika i zapadna evropa kako podobri od nas. Ste bile vo usa? Znaete li kolku e SILEN patriotizmot tamu?? A kaj niv cool e, a kaj makedoncite "smesno".

Nie treba edno dlaboko narodno osvestuvanje

Sent from my SM-G930W8 using Tapatalk
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Bez minatoto nema idnina. I bez poukite od minatoto nema podobra idnina. Tie sto mislat deka "ne e cool" da se saka drzavata i istorijata, i da se bide patriot, se za mene bezveze narod. Dzabe postojat. Na nikomu ne mu sluzat osven na tie sto sakaat da ne unistat. A toa deka drugi sakaat da ne unistat e "mentalna masturbacija" e smesno, posto vistinata e taa-site okolu nas sakaat i sekogas sakale da ne prisvojat, a denes tolku mnogu od nas sme relaksirani, "cool sme, neame gajle brat, vujce od amerika e glup", i poradi toa mozeme da ja izgubime drzavata.

Tie istite ja velicaat amerika i zapadna evropa kako podobri od nas. Ste bile vo usa? Znaete li kolku e SILEN patriotizmot tamu?? A kaj niv cool e, a kaj makedoncite "smesno".

Nie treba edno dlaboko narodno osvestuvanje

Sent from my SM-G930W8 using Tapatalk
polini33,
Се согласувам со тебе, но имам неколку забелешки.
Во САД постои силна национална гордост. Од таа национална гордост потекнува нивниот патриотизам. Сепак тој патриотизам е силен само кај тие со „патриотизам“.
Во САД, новите левичари, односно мултикултуристите, односно прогресивците, односно политички коректните, а всушност културолошките марксисти и нивните поданици погазуваат секаква вредност што ја направи или ја прави САД најмоќна држава во светот.

Тенка е линијата која ги разделува националната гордост со патриотизмот. Патриотизмот спаѓа во чувства кои можат да бидат поттикнати или изгасени преку убедувачки методи (пропаганда).
Национална гордост припаѓа во личниот светоглед на поединецот. Кога личност поседува позитивен поглед за себе, неминовно позитивно гледа и на својата околина. Ова пак, во проширена поврзаност, се однесува и на сопствениот идентитет, односно припадноста кон својата група (народот). Национална гордост не е ништо друго освен еден елемент на позитивно структуирана личност. Народски кажано: „Треба прво себеси да се сакаш за потоа и други да сакаш“.
Доколку себеси не се сакаш тогаш...


Поздрав
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Значи прво и основно ќе тргнам од анкетата. Не гласав на неа бидејќи поденакво важно е да си го сочуваме минатото, но и да создадеме иднина за следните генерации. Без сочувано минато не можеме да градиме иднина за следни генерации, а ниту пак без визија за иднината и за следните генерации нашето минато би имало значење, затоа овие две работи се нераздвојни и одат заедно една со друга, поврзани. Патриотизмот и сакањето на државата кај нас се почесто се мешаат со партиите, што не е во ред. Власта и политиката е едно, а државата и нацијата е друго. Гледам голем број од луѓето имаат мислење во стилот на абе ајде за кој да се борам за некој пари да кради, но не се во право според мене. Значи едно е тоа каква е власта и какви се луѓето во власта, а друго е опстанокот на државата. Криминалот што го има во високите слоеви на власта, поточно кај некои поединци, секогаш ќе биде присутен во било кое општество и во какво и да е уредување и тој не е причина сите ние да не ја сакаме и да ја негираме сопствената држава и сопствената нација и сопствениот идентитет. Кај нас, во нашава држава работите многу се измешаа во последно време (не дека и пред тоа не биле), а најголеми виновници се луѓето кои треба да ја водат оваа држава, а дозволија да ни се случи ова. Овде не мислам само на една партија или на еден човек, криви се и едните и другите. Криви се затоа што дзволија некој свесно и систематски да ни ги уништи системите на државата и нејзините институции. Што се однесува до патриотизмот, патриотизмот си е во ред и најнормално е да се сака и почитува сопствената држава и секој кој е граѓанин на оваа држава и кој има државјанство на Република Македонија треба да биде лојален кон Македонија и да ја сака и почитува државата заедно со сите нејзини симболи и ред други елементи што Македонија ги има како држава. Најголемиот проблем со кој се соочуваме ние е немањето на национална стратегија и немањето на единство помеѓу политичките партии од македонскиот блок по однос на националните прашања и немање на заеднички национален став. За разлика од нас соседните држави имаат многу поголемо чувство за припадност кон државата и имаат поголема национална свест, па дури и работат на ширење на нивната пропаганда на нашата територија, работат на ширење на нивните зони на влијанија и зони на интерес, а ние немаме ни внатрешна национална стратегија, а камо ли да размислуваме за ширење на пропаганда и ширење на нашите ставови и интереси и ширење на нашите зони на влијание во другите држави и поддршка на нашето малцинство кое живее таму. Значи клучната работа која ние како држава треба да ја направиме е националното обединување и правење на стабилна држава со стабилни институции и стабилни државни системи кои ќе имаат механизми да ја заштитат државата во секоја смисла на зборот. Па после тоа можеме да ја подобруваме економијата и да го сузбиваме криминалот. Бидејќи без стабилна и безбедна држава која има стабилни институции и стабилни системи (под ова подрзабирам стабилен безбедносно-правен систем, здравствен систем, образовен систем) не можеме да напредуваме ни во економијата, а ниту во сузбивањето и гонењето на било кој вид на криминал. Затоа треба да си ја сакаме и чуваме државата, да си го негуваме и чуваме нашиот национален идентитет како Македонци и да не ги делиме луѓето на оваа или на онаа партија, туку сите ние да бидеме лојални на Македонија и да настојуваме да изградиме стабилна држава која ќе има капацитет да се соочува на било какви предизвици на ова модерно време.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Једини патриоти годинава се Левица. Свака част дечки на сработеното.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Честит празник браќа Македонци!!!
Илинден е потсетник за сите Македонци,Илинден е совеста наша,која ќе ја гризе секоја генерација зошто не направила повеќе,или гордоста на една генерација зошто вградила еден камен повеќе во куќата која почнаа да ја градат Илинденците.
Вечнаја памјат херои!!!
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840

Kajgana Shop

На врв Bottom