Патриотизам - вродено чувство, наметната пропаганда или...?

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ti izgleda ne me razbiras

znaci primerot e

te zemat tebe ko bebe te posvojat u Svedska , porasnes tamu, nemas NIKAKVA VRSKA SO MAKEDONIJA niti nzaes koi ti se pretcite .... ti kakov patriot ke bides ?

Makedonec ili Svedjanec ?
По се изгледа не читаш

За да постои патриотизмот потребна е свест и предиспозиции. А не виша сила.

На секое чувство му треба инспирација, поттик. Во комбинација на сите предуслови и околности тоа чувство доаѓа до израз.

Ти правиш неверојатни споредби, дали во истиот пример ти ќе си ја познаеш биолошката мајка по 20 години доколку сосема случајно се сретнете. Ќе осетиш нешто кон неа? А целиот живот си бил лажен и немаш појма дека си посвоен.

Муабетов е за Џери Спрингер Шоуто.


Збориме за вроденото чувство на патриотизмот на свесните Македонци.
 

vlatko5

X-Form+Ation
Член од
29 февруари 2008
Мислења
121
Поени од реакции
3
патриотизам е чувсто длабоко во секој од нас само што некој додека сме малечки треба тоа убаво да ни го објасни . Очигледно никој не се замара со тоа и не го боли таквото па затоа ни се смени знамето а како што одат работиве и името. Треба да се свестиме дека имаме своја држава, дека сме посебен народ за кој многу војници загинале за да го одбранат од надворешни влијанија . Замислете си како би било ако востаниците порано си спијале на ушите и не се занимавале со ослободувајне на својата држава сега немасе да постоиме за срека тие биле свесни и се бореле и успеале да ја ослободат својата земја (но не цела) ние треба да се потрудиме да ја зачуваме и да се обидиме да си ги вратиме деловите што не успеале тие да ги ослободат!!!
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Кажи ми најискрено еден пост каде што може да се забележи еднинственоста на македонските форумџии, нивни заеднички став и почитување на нивната еднинственост како што тоа умеете Вие Албанците? Нели сметаш дека нашиот патриотизам е нарушен? Дали не забележуваш дека имаме меѓусебен раздор и ако некој се бори да го каже тоа е жестоко нападнат од "останатите" кои и тоа како умеат да го линчат со сосема спротивни глупости, насочување и преименување во тотален бедник...Ме боли неединственоста, дволичноста, неискреноста и нереалното живеење на Македонците кои можат многу убаво да увидат колкава е добивката од единството и патриотизмот кон својата држава и народ од Вас...Да не одам во крајност, но кажими колкав беше бројот на Албанци кои се упатија да ја слават независноста на Косово а колкав е бројот на Македонци кои изустуваат "Ма ако сака и Грција нека се викаме, само да влезиме во НАТО и ЕУ!"
Кажи ми како да се чувствувам кога кога колегата Албанец ми го даде отказното решение и изрази големо жалење што веќе не сме колеги, НО по предлог на колегата Македонец, кој и тоа како слатко и иронично се изнасмеа? Целата ситуација за сметка на Рамковниот договор и дејствување на грбот на невиниот.
Нагоре од погорните постови можеш да го увидиш дека имам жестока борба , не толку од Албанците, тука од Македонците.
И досега можеби си бил во заблуда, но јас ке ти кажам дека не, си ми бил и ќе ми останеш пријател, тоа е твое да одлучиш, но ќе ти кажам дека и ден денес се дружам со интелектуалци, но пред се еманципирани, во кои влегуваат доста Турци и Албанци, со кои надолго ии нашироко разговараме за овие теми, и заеднички ги гледаме пропустите од душманските меѓусебни нагони (како што се изјаснив на дрскоста на нашата форумџика) и од двете страни кои надоаѓаат од немањето доволно патриотизам и почитуавање на она што ни го оставиле старците, било Македонци, било Албанци... Имаме можност кој не смееме да ја уништиме, да се спознаеме и сакаме прво себеси а потоа и другите.
A blamazata na Kur`Anot?:)

Zoshto mislam deka ne si koherentna?
Ednash treba da gi mrazime, posle treba da se druzime so Turci i Albanci...
Prvo da ne se druzime zoshto se intelektualci, vtoro da se druzime zoshto se intelektualci.
Ringishpil li?:)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
По се изгледа не читаш




На секое чувство му треба инспирација, поттик. Во комбинација на сите предуслови и околности тоа чувство доаѓа до израз.

Ти правиш неверојатни споредби, дали во истиот пример ти ќе си ја познаеш биолошката мајка по 20 години доколку сосема случајно се сретнете. Ќе осетиш нешто кон неа? А целиот живот си бил лажен и немаш појма дека си посвоен.

Муабетов е за Џери Спрингер Шоуто.


Збориме за вроденото чувство на патриотизмот на свесните Македонци.

Pa ja zatoa zboram deka ne moze da ima nisto vrodeno , mislam takvo cuvstvo ...takvo cuvstvo se gradi ili se nametnuva...

Da te odnesele tebe u Teheran ko bebe sea ke bese mudjahedin ti garantiram ... ako ti punele glava so nekoi propagandi

e sea ako zborime za Makedonci koi se tuka i tuka ziveat pak ne moze da stane zbor za vrodeno cuvstvo znaci ko sto i sam vikas tuka ima zbor na faktori koi podocna iniciraat nekoj patriotizam. Primer zivees ti vo nekoe selo pozadi ridot u selo Sviripicino nemate ni radio nisto a po cel den i ti i tvoite rmbaat ama fakaat radio stanica od Mudjahedin top 10. I ti punat oni glava po cel den , ti peat a ti pojma nemas za Makedonstinata i so tek na vreme ti se pretopues u toa sto ti e nametnato.

Znaci nema tuka nikakvo vrodeno cuvstvo tuku ponataka so tek na vreme i zavisno od okruzuvanjeto se steknuvas so nesto.

Sea se nadevam se razbirame sto sakam da kazam ...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Така е Дивајн, секој пат на кондиција те фаќаме.
Детски радости.:vozbud:
Туку вакви и слични оф топик муабети, понатаму ќе бидат избришани. Задржете се на психолошките моменти од поимот патриотизам, дека се претера по малку.
И да, сепак мислам дека треба да се вратиш во Политика, дека тука некако неможеш да се вклопиш, а модераторката ваљда никогаш нема да те опомени.:pipi:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Да де. И јас те прашав за мене како "мене" хипотетички. Не се тревожам ако би помислил на мене, туку општо се тревожам зошто би се замарал со некој друг освен со себе и твоите блиски.:back:


Не сум предодредена, но можам да ти судам со поголемо право од тебе. Еве зошто:
Јас се пронајдов во твојот пост т.е. во групата која ја вреѓаше бидејќи не вреска како тебе да наметнува некому патриотизам, со што длабоко се навредив. Таму, ти таквите ги опишуваш како непатриоти, продадени души, курви кои се понижаваат со Албанци и се` друго, си знаеш ти уствари. Тие работи ги кажа како карактеристика на сите твои "непријатели", без да ги познаваш и чисто од памет.
Е сега, за разлика од тебе, јас само ти забележав нешто што е премногу очигледно. Значи два постови еден по друг, надвор од тема и крајно неразбирливи, но со крајно спротивна содржина и мислење. Неможев а да не го истакнам тоа, дека ми е глупаво да ме вреѓа нестабилна личност, која се врти секогаш таму каде што грее сонцето.:pipi:

Мац, немам коментар за твоите постови и жал ми е што многу мал број на луѓе ќе те сфатат, а толку убаво пишуваш. И за жалење е тоа што и ти бидна етикетиран во групата мразачи на Македонија, затоа што во моментите на нејзина криза, не се лупаш во гради.:place:
За сето тоа ми е криво иако сум ти скарана што не ми се јави кога беше Струга, мамата.:back:
Колку еуфорини навреди...Колку комплименти упатени до мене. Истовремено сум и опозитив на паметна,учена и стабилна, во тема за патриотизам каде мојот став убаво го образложив.
Зар рипањето од земја едно метро и упатените навреди се карактеристика на стабилност и култура?:jaj:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
A blamazata na Kur`Anot?:)

Zoshto mislam deka ne si koherentna?
Ednash treba da gi mrazime, posle treba da se druzime so Turci i Albanci...
Prvo da ne se druzime zoshto se intelektualci, vtoro da se druzime zoshto se intelektualci.
Ringishpil li?:)
Не е бламажа....Имате цел, тоа го кажав! Или не е така?:)

И ден денес се дружам со интелектуалци, но пред се еманципирани, во кои влегуваат доста Турци и Албанци, со кои надолго ии нашироко разговараме за овие теми, и заеднички ги гледаме пропустите од душманските меѓусебни нагони (како што се изјаснив на дрскоста на нашата форумџика) и од двете страни кои надоаѓаат од немањето доволно патриотизам и почитуавање на она што ни го оставиле старците, било Македонци, било Албанци... Имаме можност кој не смееме да ја уништиме, да се спознаеме и сакаме прво себеси а потоа и другите.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Мене едно нешто не ми е јасно..
Патриот си тогаш кога отвараш такви теми, го вееш Македонското знаме, се чукаш по гради дека ти најмногу ја сакаш Македонија и ги омаловажуваш другите бидејќи не го искажуваат патриотското во нив?..
Изненадена сум.
 

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
dechki...

nema dokazuenje vo vrska so patriotizmot, toa e ko da preplivash okean nekoj...

mnogu e prosto za mene barem, chustvoto i definicijata

patriot e sekoj, koj si ja saka zemjata svoja vo koja se rodil ili zivee

kako primer go davam mislenjeto moe deka ne treba da se odi nuzno vo hram bozji da se miluva bog, dosta e da se ima verba vo nego, sekade moze da go pravite toa

ili, eve

za mene, patriotsko chustvo e da se otsluzi vojska, za mashkite de

ne mora nisho drugo posebno za da si patriot:smir:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
od sekoe drvo svirce ne biduva i od sekoj makedonec patriot ne biduva.
so macki ne se odi na oranje,
trendovski kosmopoliti iskomleksirani za da bidat fensi i inn, patrioti se koga Makedonija ednas na 2 god ke pobedi nekoja evropska zemja 1-0 vo fudbal i posle koga vo seopfatnosta na patritizmot koj se konsumira preku site pori na ziveenje ke se pronajdat deka se von taa matrica t.e. deka se INSTANT-patrioti pocnuvaat da elaboriraat so e patriotizam..patetika.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Детски радости.:vozbud:
Туку вакви и слични оф топик муабети, понатаму ќе бидат избришани. Задржете се на психолошките моменти од поимот патриотизам, дека се претера по малку.
И да, сепак мислам дека треба да се вратиш во Политика, дека тука некако неможеш да се вклопиш, а модераторката ваљда никогаш нема да те опомени.:pipi:
Ако ти треперат прстите слободно бриши, барем ќе си докажеме немоќ.
А дали се вклопувам, најмалце си предодредена да судиш.

Ти ја препуштам дискусијата, реплицирај самата на себе.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Мене едно нешто не ми е јасно..
Патриот си тогаш кога отвараш такви теми, го вееш Македонското знаме, се чукаш по гради дека ти најмногу ја сакаш Македонија и ги омаловажуваш другите бидејќи не го искажуваат патриотското во нив?..
:cuc:
Bratot напиша:
Ако ти треперат прстите слободно бриши, барем ќе си докажеме немоќ.
А дали се вклопувам, најмалце си предодредена да судиш.

Ти ја препуштам дискусијата, реплицирај самата на себе.
Човече како лесно избувнуваш неверојатно е.

Туку, сакав да речам... ако одредени личности имаат право да обвинат други, да судат или да се обидат, тогаш секако и Дивајн има право да даде таква забелешка, а дури мислам и дека е во право.
Бугарите по дифолт не влегуваат фо филозофија, инаку ќе преплавеа до сега...
Ајде... најдете уште некое аватарче шо вика Мац)) :pos:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Во името на сите оние кои самите се вбројуваат на иста страна со мене, како Македонци.

Исполнување доброволна должност, без да очекувам признание.
Иронијата е дека ти не очекуваш признание,туку сам си го имаш дадено веќе одамна.
Зашто инаку би се ставал над друѓите,и би навредувал други Македонци кои биле на одмор во Грција?
На крај,тоа е твоја перцепција,ако веќе излезеш во јавност со неа,треба да мислиш дека ти имаш некакво право некого да судиш.
А од каде излезе тоа право,да го има било кој од нас,сигурно имате теорија.

Другиот дел од муабетот.
Не изнесуваш што си правел,да не собираш поени.Но,со самото нагласување на тоа,веќе собираш поени,а неизнесувањето факти,испаѓа само како наметнати зборови,без никаква поткрепа.

Бидејќи,ако јас кажам дека сум правел нешто во името на сите Македонци,потоа би напишал што е тоа.
Зашто сепак,се е до перцепцијата,а ти може да грешиш.
Може и јас да грешам.

Но сепак,јас не ги проповедам моите аверзии врз другите,така и да грешам,not a big deal.
Ти,ги осудуваш луѓето.

Затоа,изнеси факти,да разгледаме од каде тоа право.

И бидете на ниво на дискусија,офтопик постови како...те фаќаме на кондиција и квази-навреди како "покажи немоќ"...само ја покажуваат вашата немоќ во очите на другите,ништо повеќе.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
*Од која страна да влезам, кај дечките во жолти или дечките во црвени дресови?*

Фак, пет на пет сте биле, па ќе бидам набљудувач и ќе се уфлам само со еден коментар од страна.

Вовед

Значи тука се кршеле копјата, а јас дури сега ја забележав темава.
Лошо е тоа што си ги нарушивте меѓусебните односи, добро е што полека некои луѓе почнаа да си покажуваат лицата.
Гоце, Мисирков, политика, вера, философија, историја...
Историјата е фиктивна во парадоксалноста на чинот на прикажувањето во онаа мера во којашто се надградува квази-присутноста на настаните ставени пред очи на читателите со интуитивност и со алузивен карактер на она кое е минливо, кое поминува. Ова е напишано бидејќи понатаму постот нема да содржи фенси зборови.


Вовед два и три

Епизодата со одмор во Грција.
Индиректно спонзорирање на ''непријателот'', директно уништување на домашниот туризам а со тоа и нанесување на штета на сопствената држава. Џабе е се, помина фората со ''Тројанскиот коњ'' и ќе кажам на глас во Грција дека сум Македонец, ама која е користа од оставање на Don't you FYRM me налепници? Освен налепницата, си ја оставаш и гордоста. Не е непатриотски да одиш во Грција ради неодложна работа/потреба/бизнис, непатриотски е да одиш во Грција за да си го изладиш. :)

Епизодата со Национализмот.
Ок, Хрватите ги кажувавме за големи националисти но, требало подобро да видиме во сопствениот двор. Човекот е прво човек, 24 хромозоми. Шест милијадри, истата приказна. Прво се дели по вера, па по националност, па по карактер. Е, дури тогаш од човек можеш да станеш нечовек. *аплауз*

Епизодата со Аватарите и потписите.
Секој на свој начин покажува и придонесува за Македонија. Некој држи живѕид на слободните удари на youtube, друг лепи плакати, трет покренува иницијативи за протести, четврт истражува на крајот на светот(Пакистан) и пронаоѓа докази за македонската нација, некој става аватар. Некој го злоупотребува сето ова, факт. Убаво кажа Mac)) за примерот со Тоше, една другарка го слуша и го следи од почетокот на кариерата, другата ќе напраи темплејт на hi5 со Тоше бидејќи тоа е во моментот in и 80% од нејзините другарки ќе го направат истото. На форумов се појави истиот синдром, некој да покаже понизност и почит, некој да не остани покусо од другите. Како и самите да не знаеме кој е кој.


Патриотизам

Патриотизмот е вродено чувство?
Не. Тоа е уште една особина која се инсталира во твојот карактер кога ќе видиш низ што поминува твојата земја. Македонец си, патриот си? Да.
Кога ќе кажеш дека си потомок на Александар Македонски, владетелот на Светот, кога се радуваш на гол на Пандев, кога се радуваш на 7то место во светот во женски ракомет, кога раскажуваш на странците за легендата Тоше, кога седиш пред зграда со Скопско во рака дур муабетиш за дуелите на Вардар и Пелистер. Да, да... Македонец си кога на крај од месец ќе добиеш сметка 1000 за телефон, 2000 за парно, 3000 за струја а земаш 7000 плата и кога член од фамилијата оди технолошки вишок, и кога маалскиот продавач те гледа попреку бидејќи еве веќе втор месец како се пишиш, Македонец си кога колата ја правиш да вози на плин, па возиш такси а во фиоката каде стои сообраќајната седи и дипломата за завршен градежен факултет. Јеп. И го проколнуваш денот и животот, но сепак си, мораш да си горд бидејќи ти си Македонец.





п.с.
И да, глупаво е да ги користиме темите за пеглање на разликите меѓу нас. Ај што сами си стварате непријатели од пријателите на вашите непријатели, ама и другите членови набљудиваат што се случува(мснтрач&шит), него и го делите форумот. Пак. Небива, оладете.


your`s,

SOLana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom