Патот до осамостојувањето на младите vs живот во заедница

Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970
Ова нема правила, од мое пошироко друштво кој како му е ситуација.

Тој што највеќе ни заработува си направи спрат и ќе живее со неговите до крај и со баба му. Тој најмалце што заработува исто живее со баба му у стан а сака сам. Дел што имаат среќа да имаат решено станбено прашање пола го рентаат и живеат збиено во поголема куќа сите и прават опасен штек, пола си плаќаат сметки само и не се нешо на штрек зашо станот до нивните е преку улица и ручеци летаат секој ден.
Дел има што рентаат нешо крш ама и од другата страна исто па си земале кредит за стан.
Друг другар си ги пресели неговите у село да може да диши зашо нема место а сака со нив да живее. Нема алгоритам за ова. Погледнете си го своето друштво и видете како условите диктираат.
Има па и такви што му починале неговите и он мора да живее сам.

Ова е мислам според ситуација на терен како налага а не дека на 32 се освестуваме. Гледаме дека кај нас во Скопје сосема нормални дечки студенти имаше уште у средно у медицинар да не зборам кога студираа.

Па тие беа скоро сите изградени личности на факс, одма би живееле сами да имаат услови.

Утнат е графиконот. Се е индивидуално и кој како на терен има простор.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Mnogu vlijanie ima i samoto opstestvo sprema taa rabota. Od edna strana roditelite se so mindset na "Nie sme edno, cel zivot ke sme bliska familija, nemozam da zamislam moeto dete da zivee pod kirija" od druga strana pak mladite se unezadeni od samiot nacin na ziveenje "aj brat izlevanje, aj brat kafinja" zivotot tece, a ne se stedaat pari i nema nikakov proces.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.584
Pa, za Njurocanite mozebi Berovo i Skopje si se prigradija.
za njuorcanite berovo i skopje se pomala i pogolema ulica. za melburncani se predrgadja na razlica strana na gradot a za los angeles se duri i gradski naselbi...
Автоматски споено мислење:

Но куќа во најголем дел од случаевите би значело понатастрана од централното гратско подрачје, што само по себе не е лошо и за чудо не сме го земале како мајндсет од Американците. Но јебига тоа е.
problem e propratnata infrastruktura sto drzavata treba da ja izgradi. ako sme site vo kuki racunaj naselba kako aerodrom ke se protega na teritorija kolku pola skopje, ulici, kabli i red drugi raboti ke treba da se vleckaat i gradat... komunaliite ke bidat isto znacitelno poskapi, jas plakam iljadnici evra godisno... idealno e da moze site vo kuki i niska gradba ama realno standardot vo mk pa i pogolem del na evropa ne go dozvoluva toa.

druga interesna rabota e sto vo mk koga se gradi se gradi za navek... bar ako ti si gradis za sebe. sekoj razmisluva koga ke zeme stan/kuka deka tamu treba cel zivot da go pomine. nema fleksibilnost, a treba da ja ima... ima periodi vo zivotot koga ti treba stan u grad, da si blisku do rabota i ne ti treba golema kvadratura pa ke imas familija i kuka e togas ona sto ti treba pa eden den ke bides penzioner i nema da mozes/sakas ds cistis tolkava kvadratura.... premnogu sme privrzani za nekretnina i toa mi e isto malku glupo
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Зависи од ситуацијата, кас како излегов на 14 години од дома, толку, не се вратив веќе.
Поминав и кирии, градење ... сите стадиуми.
А израснав речиси во окружение на поширокото семејство.
Животна школа што нема цена, кој како сака нека каже. Што ќе ти пружи баба и дедо, не се учи и доживува во градинка.
Јас сум поборник на живеење на повеќе генерации, дури и фамилии во еден потесен круг. Не мора во иста куќа, ама соседство или слично. Има тешкотии ама плусевите се немерливи. Подебно при растење на децата и догледување на старите.
Знам дека ова е утопија сега, ама од 60+ години перспектива тоа имам да го кажам.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.640
Не е западен феномен нуклеарната фамилија, многу постара е од индустриска револуција, зачетоци имаме дури и кај ловци собирачи поради практичноста на една таква заедница.
Daleku pomalku prakticna od zaednica, so nedostatoci vo finansii, resursi, i gledanje deca.
Funkcionira kaj ultra individualisticni opstestva kako Anglija i Sad, propratno so konzumerizamot.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.283
Поени од реакции
45.744
Daleku pomalku prakticna od zaednica, so nedostatoci vo finansii, resursi, i gledanje deca.
Funkcionira kaj ultra individualisticni opstestva kako Anglija i Sad, propratno so konzumerizamot.
Тебе нешто со сверква ти се живее уствари? :D
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
Мислам дека малку се романтизира тоа живеење дома. Ја иам другари што се 30+ и живеат дома, па не можат да ги смислат нивните, ајде ова ајде она, што седиш, што стоиш, што искачаш итн. им се збори, и едвај чекаат да се иселат, што до некаде е и нормално зашто тие толкави суртуци а родителите уште ги гледаат ко да се второ одделение и мислат дека им зборат за добро со надеж дека ќе се сменат. Чест на семејствата каде тоа не е така но, земено такво (според мене најнормално македонско) семејство + додај и снаа/зет дома = катастрофа. А уште и ако има брат/сестра у игра што живеат дома ќе биде full house.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.208
Поени од реакции
35.778
Проблемот е иницијално немање финансии и второ што кај нас и општо кај јужњациве семејство како категорија се цени повеќе во споредба со северна Европа. Кај нив горе фамилија е полабава категорија. Таму три дена Божиќ се слави зашо прв ден идеш на ручек кај мајка ти со новиот дечко, па нареден ден кај татко ти со неговиот нов дечко, па кај девојка ти ако се исто разведени ќе фатите и четири дена Божиќ. Бабата и дедото се испратени во некој дом да го отслужат остатокот од животот и после да ги турат в печка. Тие ќе треба да се задоволат со картичка за Божиќ.

Ја како мал сум поминувал по два месеци во село или друг град кај баба ми и дедо ми и тие ми се едни од најубавите спомени. Сум играл со други деца, сме се бањале в река, баба ми раскажувала и сме читале стари приказни. Таму негде во Данска или Холандија да им речеш ќе ти го пратам внукот на два месеци, ќе те сметаат за луд.

И луѓе што се селат пак се тука некаде блиску зашо ако не ти помогне твојот, кој друг.

Кај нив па добро е што уште млади се учат на одговорност и да си чистат по себе а не да чекаат друг да ги нарани. Ова повеќе го гледам како грешка на родителите кај нас.

Мислам дека генерално е лична преференца. Некој сака да патува и да живее на места далеку од дома, некој сака да си пече ракија со свекорот. А може и двете работи да бидат во различна доба од животот. Нема правилно тука, само во Македонија немањето финансии ти го скратува изборот.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Зависи... Моеш и да го измолзиш живеењето дома. Кола, кирија платена, и уш нештоод фрижидер и цела плата ти останува... Ако ти е до штедење идеална работа е тоа. Иако не треба да биде така... Ама јбг...
Порано поефтини беа станови куќи, од кола немаше потреба, а и храна не беше нешто скапа... Друго времиња се сеа...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Kontra na @joli1 e ova, osamostojuvanjeto i ziveenjeto sam nema vrska nikakva so sozrevanje. Sozrevanjeto si e poseben proces sho kaj poveketo se pojavuva kaj 25 godini.
Од мое искуство има, сум видел луѓе што на 20 години не беа способни да испржат јајце, ама со тек на време животот ги научи да готват и многу покомплексни работи.

Јас сум теоретски излезен 12 години, т.е првите 3 години се враќав летен период дома, после тоа по 5-6 викенди годишно.
Школата што сум ја научил попатно не се учи ако си дома, имало денови и кога сум живеел со еден леб и кристал маргарин, а имало денови и кога сум имал за журки.
Сум живеел и со секакви цимери, и тоа ме испегла до каде може да толерирам било кој, нешто што потешко ќе го научев дома судејќи по тоа што моите беа многу наивни од аспект на човечки односи.
Поголема слобода од аспект на се што правиш: излегувања, бизниси, учење, и далеку поголема приватност.
Во иднина ако некогаш имам деца верувам дека самостојно ќе биде потешко, ама не е невозможно.
На крај на денот е далеку подобро чувството кога ќе се свртиш и кажеш дека се си направил со свој труд.

Можеби ми останале помалку пари од тоа што ќе сум заштедел ако бев дома, ама од друга страна направив многу повеќе пари од тоа што ќе можев ако седев дома и слушав што ме советуваат. За приватен живот да не правам муабет.

Познавам луѓе од моја генерација што сеуште живеат со домашните. Дел од нив се влезени во некоја зона на комфор при што тапкаат и на професионален, и на приватен план. Дел пак се во размислувањата како да зборувам со дедо.

Јас лично не би можел да се вратам да живеам назад со моите, едноставно не верувам дека би имал трпение да слушам да ме замараат со небитни работи, и да ми даваат совети што треба да правам.


Зависи од ситуацијата, кас како излегов на 14 години од дома, толку, не се вратив веќе.
Поминав и кирии, градење ... сите стадиуми.
А израснав речиси во окружение на поширокото семејство.
Животна школа што нема цена, кој како сака нека каже. Што ќе ти пружи баба и дедо, не се учи и доживува во градинка.
Јас сум поборник на живеење на повеќе генерации, дури и фамилии во еден потесен круг. Не мора во иста куќа, ама соседство или слично. Има тешкотии ама плусевите се немерливи. Подебно при растење на децата и догледување на старите.
Знам дека ова е утопија сега, ама од 60+ години перспектива тоа имам да го кажам.
Зависи од луѓето, не би рекол дека ова е морално.
Пола населба ми беа роднини кога растев, ама освен љубомора не сме виделе некаков бенефит. За еден камион дрва ако ги викнеш, 90% ќе ги измислат приказна дека имаат нешто работа, или не се арни. Ако немаат некаков директен ќар, сум приметил дека за да дојдат треба да ги бараш со полиција :)

Мојата филозофија е сведена да си ги плаќам услугите. Дури и на роднини ако ги викнам за помош им плаќам дневница, сфатив дека „бесплатните“ услуги ме коштаа најскапо.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Од мое искуство има, сум видел луѓе што на 20 години не беа способни да испржат јајце, ама со тек на време животот ги научи да готват и многу покомплексни работи.

Јас сум теоретски излезен 12 години, т.е првите 3 години се враќав летен период дома, после тоа по 5-6 викенди годишно.
Школата што сум ја научил попатно не се учи ако си дома, имало денови и кога сум живеел со еден леб и кристал маргарин, а имало денови и кога сум имал за журки.
Сум живеел и со секакви цимери, и тоа ме испегла до каде може да толерирам било кој, нешто што потешко ќе го научев дома судејќи по тоа што моите беа многу наивни од аспект на човечки односи.
Поголема слобода од аспект на се што правиш: излегувања, бизниси, учење, и далеку поголема приватност.
Во иднина ако некогаш имам деца верувам дека самостојно ќе биде потешко, ама не е невозможно.
На крај на денот е далеку подобро чувството кога ќе се свртиш и кажеш дека се си направил со свој труд.

Можеби ми останале помалку пари од тоа што ќе сум заштедел ако бев дома, ама од друга страна направив многу повеќе пари од тоа што ќе можев ако седев дома и слушав што ме советуваат. За приватен живот да не правам муабет.

Познавам луѓе од моја генерација што сеуште живеат со домашните. Дел од нив се влезени во некоја зона на комфор при што тапкаат и на професионален, и на приватен план. Дел пак се во размислувањата како да зборувам со дедо.

Јас лично не би можел да се вратам да живеам назад со моите, едноставно не верувам дека би имал трпение да слушам да ме замараат со небитни работи, и да ми даваат совети што треба да правам.
Јас мислам дека причина за толкавиот јаз на генерациите што ги има денеска е комунизмот. Нашите растеле во комунизам и сосема поинаку размислуваат. Мислам дека со нашите деца нема да го има тој јаз.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.640
Seto toa sho go pisa, i nekoj sho zivee so domasnite go uchi, bidejki e proizvod na rabotenjeto.

Vo eden moment ti klika ona deka dosta ti e tvoite da ti plakaat, kako blagodarnost da gi oslobodis i da rabotis za sebe. Megutoa kako i na sto da gi trosis sopstvenite pari ide so tek na vreme.

Sto ako nekoj ima stanevi i uste glavna prekupacija mu e u koja kafana da sedi vikendot i kolku da ispie, ismrka. Red flag za nesozreanost.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Sto ako nekoj ima stanevi i uste glavna prekupacija mu e u koja kafana da sedi vikendot i kolku da ispie, ismrka. Red flag za nesozreanost.
А зошто мора кафаната секогаш да биде за „кој колку испие и изшмрка“. Дали мислиш дека кафаните треба да се затворат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom