Пастрмајлии и нивна подготовка

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Nikki, 10 мај 2005.

 1. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  16.655
  Допаѓања:
  19.138
  Сакаш да кажеш стане тврдо ?Ако е тоа прашањето значи дека многу време стои пастрамајлијата во шпорет и не е соодветна температурата за печење.
  А за суво може да е суво ептен ако е чисто месо без ни малку сланина и нема што да се топи и доага до стврднување и сушење на месото:Значи за пастрамајлија месото треба да има и малце сланина за таа да се стопи кога се пече пастрамајлијата а месото да остане свежо и да го задржи тој сок што го содржи.[/quote]  Па ако не стои доволно време во шпоретот тестото нема да биде испечено..Но арно кажа суво е затоа што само месо е нема ни маст ни сланина..

  Исто така ми беше и со пиците но кога додадов сланинка ..ммм ммм..
  Поздрав..
   
 2. пробистипка

  пробистипка малечка

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  129


  Па ако не стои доволно време во шпоретот тестото нема да биде испечено..Но арно кажа суво е затоа што само месо е нема ни маст ни сланина..

  Исто така ми беше и со пиците но кога додадов сланинка ..ммм ммм..
  Поздрав..[/quote]
  Teстото се растгнува потенко да не е дебело и со добра темпертаура за печење се испекува за 10 минути.Ама ако тестото е дебело тогаш додека да се испечи месото станува тврдо како камен.
   

Сподели преку: