Пасош

Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Дечки како се вади моментално нов пасош?
Треба да имам термин? Како да закажам? Преку мвр страната ?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.827
Најбрзо ти е преку моб: 072929292
Тука кога се јавив да закажам, баш за пасош, чекав 15 минути додека се јават. Не знам дали беа во гужва тогаш или секогаш е така.

Дечки како се вади моментално нов пасош?
Треба да имам термин? Како да закажам? Преку мвр страната ?
Најбрзо и наједноставно според мене ти е https://termin.mvr.gov.mk/
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Тука кога се јавив да закажам, баш за пасош, чекав 15 минути додека се јават. Не знам дали беа во гужва тогаш или секогаш е така.



Најбрзо и наједноставно според мене ти е https://termin.mvr.gov.mk/
Изгледа како ќе ти се погоди..јас релативно брзо закажав.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Значи да одберам термин преку мвр страната и да одам да се сликам за пасошот?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Значи да одберам термин преку мвр страната и да одам да се сликам за пасошот?
Да де..Можеш да одбереш и друга локација за сликање..Во Беко немаше живо пиле минатата недела.
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
221
Постоечките пасоши ќе важат уште 5 години, барем така беше објаснето пред да го сменат името.
Ја немам намера да вадам пасош со илегалното име, не сега, не по 5 или 50 години.
Бидејќи тоа ќе ми прави проблем за влез и излез од Македонија, попрво ќе се откажам од државјанството.
 
Член од
5 февруари 2021
Мислења
398
Поени од реакции
1.043
Ја немам намера да вадам пасош со илегалното име, не сега, не по 5 или 50 години.
Бидејќи тоа ќе ми прави проблем за влез и излез од Македонија, попрво ќе се откажам од државјанството.
Браво јунак.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
дечки може ли да се патува по друга држава само со пасош? т.е личнава ми е помината пред недела дена, али пасошот ми е важечки. Возможно е ова? Пошо сеа термини за сликање и курци палци нема :/
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
дечки може ли да се патува по друга држава само со пасош? т.е личнава ми е помината пред недела дена, али пасошот ми е важечки. Возможно е ова? Пошо сеа термини за сликање и курци палци нема :/
Да, слободно. Во странство и онака пасошот практично ти е единствен документ за лична идентификација.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Да, слободно. Во странство и онака пасошот практично ти е единствен документ за лична идентификација.
Во Германија признаваат и лична, во Бугарија исто. Зависи сељ за што, ама идентификација од полиција и контролори во јавен превоз личната била океј.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom