Паскал - Pascal

Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Сигурно е лесно ама не ми текнува како со потпрограм ќе биде:
Да се прочита реченица и да се печати секој збор во нов ред.
знам до некаде и после... ако некој има воља :))) y pascal :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Некој да ми одговори кога се користи for циклусот?
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Ај ако може помош за задачава:

Да се напише програм кој овозможува внесување на низа од букви, а потоа се пресметува и прикажува одредена буква на која позиција се наоѓа и колку пати се појавува во внесената низа. (Напомена: Внесениот текст да не биде подолг од 20 знака)
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Ако може помош за тие 2 програми во паскал:
1. Состави програма со која ќе се пресмета збирот од елементите на двоиндексните низи Am x n и Вm x n (Cmxn= Amxn + Bmxn)
2. Состави програма со која ќе се пресметаат збирот од елементите на двоиндексната низа Am x n на p-редицата и q-колоната
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
AIC16F877 микроконтролер пуштање и исклучуванје на LED диоди. ЗНАЕ ЛИ НЕКОЈ??? Итно ми е , и благодарам однапред !
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Асемблер и Паскал ( и Фортран) сум ги положил во 1992 ама освен поимите листи, стебла, преодер, инодер пребарувања друго не се сеќавам:toe:


:bravobe:
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Некој да ми го објасне паскал, основни работи, како да направам едноставни програми, треба ми за школо.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Некој да ми го објасне паскал, основни работи, како да направам едноставни програми, треба ми за школо.
Што конкретно сакаш од паскал напиши.
најверојатно си информатика запишан 2 година си така? хаха
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Што конкретно сакаш од паскал напиши.
најверојатно си информатика запишан 2 година си така? хаха
Токму така..
Штом знаеш што сум запишан кажи ми некои програми што се учат во 2 год, оти не сум бил на многу часови и незнам + немаме книга :D
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Токму така..
Штом знаеш што сум запишан кажи ми некои програми што се учат во 2 год, оти не сум бил на многу часови и незнам + немаме книга :D
Знам дека не е ништо тешко како што се сеќавам јас ние имавме задачи со for , while , repeat и тоа цела година го вежбавме не учевме ништо друго само задачи решававме.
Ме мрзи сега за секој циклус да ти објаснувам многу е за пишување обиди се да најдеш на интернет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom