Парфеми

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.279
Ај жити се наброј ги останатите 9 да видиме каков вкус имаш ти...
Ај жити се наброј ги останатите 9 да видиме каков вкус имаш ти...
Според мене топ 10 долготрајни парфеми... СПОРЕД МЕНЕ.. А што вкус имам еве од прилика...Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Red Zurla

Psycho Killer
Член од
29 јули 2021
Мислења
2.776
Поени од реакции
6.344
Барајте си кодови по вашите оригинали... ;)
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво, пред скоро време започнав со градење на некоја своја колекција парфеми па би сакал да слушнам некои ваши предлози за како би можел да ја проширам. Сеа за сеа имам: armaf cdnim edt, armaf milestone, dior homme intense, zara rich warm addictive и adg profumo и profondo, двата по 10 мл декант. Во план ми е за наредната есен/зима да земам spicebomb extreme за некои вечерни ситуации, дејтови итн и Jpg le male le parfum за клубови, кафани… Што мислите за парфемиве и дали можеби има некои подобри алтернативи?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.588
Поени од реакции
18.195
Здраво, пред скоро време започнав со градење на некоја своја колекција парфеми па би сакал да слушнам некои ваши предлози за како би можел да ја проширам. Сеа за сеа имам: armaf cdnim edt, armaf milestone, dior homme intense, zara rich warm addictive и adg profumo и profondo, двата по 10 мл декант. Во план ми е за наредната есен/зима да земам spicebomb extreme за некои вечерни ситуации, дејтови итн и Jpg le male le parfum за клубови, кафани… Што мислите за парфемиве и дали можеби има некои подобри алтернативи?
Почни од тоа што нема да купуваш копии.

SBE е добар, малце исфорсиран Али ок е, Givenchy Gentleman колекцијата е исто добра, BDC Parfum е обавезен, како и The One EDP, AHS итн.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
10.665
Поени од реакции
24.462
Здраво, пред скоро време започнав со градење на некоја своја колекција парфеми па би сакал да слушнам некои ваши предлози за како би можел да ја проширам. Сеа за сеа имам: armaf cdnim edt, armaf milestone, dior homme intense, zara rich warm addictive и adg profumo и profondo, двата по 10 мл декант. Во план ми е за наредната есен/зима да земам spicebomb extreme за некои вечерни ситуации, дејтови итн и Jpg le male le parfum за клубови, кафани… Што мислите за парфемиве и дали можеби има некои подобри алтернативи?
Spice bomb extreme e феноменален, го имам во колекција заедно со Dior Sauvage и DiG Light blue intense.
Во план ми е ако начекам попуст да се вратам на два парфеми кои ги користев порано DiG the one и Armani code мојата прва љубов.
Инаку позитивно сум изненаден од Bvlgari wood essence кој го користи еден мој другар и остава добар впечаток.
 
Член од
1 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Почни од тоа што нема да купуваш копии.

SBE е добар, малце исфорсиран Али ок е, Givenchy Gentleman колекцијата е исто добра, BDC Parfum е обавезен, како и The One EDP, AHS итн.
Коментарот за копиите сосема го разбирам но со оглед на тоа дека сум студент немам баш 250 300 евра да потрошам за парфем кога можам да добијам нешто 90% слично за 40 евра. Е сеа да, има и поевтини дизајнерски парфеми што нели не се копии ама подобар парфем од armaf cdnim за 40 евра не сум сретнал. Сеа ова е мое мислење исправиме ако грешам.
За Givenchy Gentleman имам гледано рецензии но во парфимерииве кај нас го нема па го немам тестирано. Инаку ирис како нота премногу ми се допаѓа па затоа и DHI беше еден од првите парфеми што ги купив. За bdc и ahs планирам да земам деканти и да ги тестирам. А за the one имам слушнато дека многу лоша проекција има па затоа малце се двоумам.
Автоматски споено мислење:

Spice bomb extreme e феноменален, го имам во колекција заедно со Dior Sauvage и DiG Light blue intense.
Во план ми е ако начекам попуст да се вратам на два парфеми кои ги користев порано DiG the one и Armani code мојата прва љубов.
Инаку позитивно сум изненаден од Bvlgari wood essence кој го користи еден мој другар и остава добар впечаток.
Каква е проекцијата на the one. Имам слушнато дека не е баш сјајна.
И уште нешто, дали во парфимерииве кај нас се премногу напумпани цениве и дали имате некој предлог за тоа како да ги наоѓам парфемиве за некои пореални цени.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.588
Поени од реакции
18.195
Коментарот за копиите сосема го разбирам но со оглед на тоа дека сум студент немам баш 250 300 евра да потрошам за парфем кога можам да добијам нешто 90% слично за 40 евра. Е сеа да, има и поевтини дизајнерски парфеми што нели не се копии ама подобар парфем од armaf cdnim за 40 евра не сум сретнал. Сеа ова е мое мислење исправиме ако грешам.
За Givenchy Gentleman имам гледано рецензии но во парфимерииве кај нас го нема па го немам тестирано. Инаку ирис како нота премногу ми се допаѓа па затоа и DHI беше еден од првите парфеми што ги купив. За bdc и ahs планирам да земам деканти и да ги тестирам. А за the one имам слушнато дека многу лоша проекција има па затоа малце се двоумам.
Автоматски споено мислење:


Каква е проекцијата на the one. Имам слушнато дека не е баш сјајна.
И уште нешто, дали во парфимерииве кај нас се премногу напумпани цениве и дали имате некој предлог за тоа како да ги наоѓам парфемиве за некои пореални цени.
90% блиску е само фантазија, обично тие бројки се случуваат затоа што луѓето кои ја купуваат копијата го немаат оргиналот за да направат ДИРЕКТНА споредба, кога мирисаш и споредуваш од меморија (како мирисал оргиналот) се случува да мислиш дека се многу блиску, кога ќе ги ставиш еден до друг и ќе направиш споредба ќе бидеш среќен со 50%, и не само тоа, голем дел од нотите, НЕ СЕ ни присутни во копиите, подобро ти е да си купуваш поефтини дизајнери, од оргинали него копии според мене. За перформанси, не се замарај премногу, сепак си почетник и тоа не треба да ти биде голем приоритет, The One има слаба проекција, тоа е точно, ама спаѓа во парфемите кои секој почетник треба да ги проба, трае некои 6-7 часа.

Ирис e одлична нота, и јас го сакам, DHI е одличен, а исто така одличен е Prada L Homme, за потопли денови, е сега перформансите и на него не се нешто одлични, ама мириса супер.

За цените, и скапите nice парфеми, иди на квалитет наместо квантитет, или пробај со деканти, по мое мислење, пре би имал 3-4 врвни niche деканти наместо 1-2 боци просечни парфеми, или копии, имај во предвив дека асалните niche, со 2 спреја траат повеќе него дизајнер со 10, па така цената по милилитар, драстично опаѓа и е во полза на niche.
 
Член од
4 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
0
Некој искуство да сподели од
Club de Nuit Intense Man EDT
 
Член од
1 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
90% блиску е само фантазија, обично тие бројки се случуваат затоа што луѓето кои ја купуваат копијата го немаат оргиналот за да направат ДИРЕКТНА споредба, кога мирисаш и споредуваш од меморија (како мирисал оргиналот) се случува да мислиш дека се многу блиску, кога ќе ги ставиш еден до друг и ќе направиш споредба ќе бидеш среќен со 50%, и не само тоа, голем дел од нотите, НЕ СЕ ни присутни во копиите, подобро ти е да си купуваш поефтини дизајнери, од оргинали него копии според мене. За перформанси, не се замарај премногу, сепак си почетник и тоа не треба да ти биде голем приоритет, The One има слаба проекција, тоа е точно, ама спаѓа во парфемите кои секој почетник треба да ги проба, трае некои 6-7 часа.

Ирис e одлична нота, и јас го сакам, DHI е одличен, а исто така одличен е Prada L Homme, за потопли денови, е сега перформансите и на него не се нешто одлични, ама мириса супер.

За цените, и скапите nice парфеми, иди на квалитет наместо квантитет, или пробај со деканти, по мое мислење, пре би имал 3-4 врвни niche деканти наместо 1-2 боци просечни парфеми, или копии, имај во предвив дека асалните niche, со 2 спреја траат повеќе него дизајнер со 10, па така цената по милилитар, драстично опаѓа и е во полза на niche.
Океј, благодарам за мислењето. Ќе те послушам за предлозиве и ќе зеам деканти од парфемиве што ги наброја.
Инаку сеуште не сум навлезен во светот на niche парфемите па ако имаш некој предлог за добар почетнички niche парфем би сакал да слушнам.
Автоматски споено мислење:

Некој искуство да сподели од
Club de Nuit Intense Man EDT
Како почетник можеби не можам баш да дискутирам за квалитетот на парфемот, но мене ми има донесено премногу комплименти и ако тоа ти е целта за тие пари не знам дали може подобро.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.588
Поени од реакции
18.195
Инаку сеуште не сум навлезен во светот на niche парфемите па ако имаш некој предлог за добар почетнички niche парфем би сакал да слушнам.
Автоматски споено мислење:
Naxos, Aventus, Herod, Baccarat Rouge, Pegasus, Reflection Man итн.
 
Член од
4 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дечки можи помош?
Сакам да го купам Club de Nuit Intense Man EDP, арно ама кај нас го има само EDT.. Можи да ми кажи некој од кај да го набавам?
Фала
Автоматски споено мислење:

Океј, благодарам за мислењето. Ќе те послушам за предлозиве и ќе зеам деканти од парфемиве што ги наброја.
Инаку сеуште не сум навлезен во светот на niche парфемите па ако имаш некој предлог за добар почетнички niche парфем би сакал да слушнам.
Автоматски споено мислење:


Како почетник можеби не можам баш да дискутирам за квалитетот на парфемот, но мене ми има донесено премногу комплименти и ако тоа ти е целта за тие пари не знам дали може подобро.
Здраво, прво ти благодарам за одговорот.
И второ ме интересира од каде ти е купен, и дали е EDP или EDT
Фала
 
Член од
1 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Дечки можи помош?
Сакам да го купам Club de Nuit Intense Man EDP, арно ама кај нас го има само EDT.. Можи да ми кажи некој од кај да го набавам?
Фала
Автоматски споено мислење:


Здраво, прво ти благодарам за одговорот.
И второ ме интересира од каде ти е купен, и дали е EDP или EDT
Фала
Edt ми е и го купив од космо. Имам слушнато дека edp бил подобар но не успеав да го најдам по парфимерииве. Провери на fragrance.mk може да го има ама немам сеуште купувано од таму па нека каже некој што знае дали се legit.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom