Парфеми

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@Clen 7 , парфемите кои ги набројав се сврсетени според мирис - квалитет на истиот, перформанси, разноврсноста - позитивни реакции кај девојки, како и пред се парфеми кои се глобално сакани - прифатени и ретко може да се најде човек кој ако не ги сака во најмала рака барем му се допаѓаат.

Кога се препорачува парфем на човек кој не е навлезен во ова хоби се бира таков парфем, неколку кои ја покриваат секоја опција. Секако дека има и подобри, но се или многу поскапи, или не се за секого...

Midnight In Paris за парите е ѕверски, ама има една синтетика нота што не ја можам.....

Dreamer е одличен, мада според мене DG PH е подобар избор за нешто повисока цена, дури и новата формула.

LIDGE - закон, али премногу елегантен.....ова е строго формалност, во топ 10 парфеми ми е.

Uomo - искрено очекував многу повеќе, исто и перформансите се слаби.

Lanvin, Azzaro, Eav Des Baux не ми се тестирани.
 
B

BooBojan

Гостин
Јa бaрaв пaрфем кoј девoјчињa гo сaкaaт, нoрмaлнo сo пријaтен мирис. Дa не биде премнoгу нaпaден. Скиснaтo ми е веќе oд рaзминувaње сo фaци кoи се имaaт бaњaнo сo пaрфем.
Инвиктусoт ми се дoпaгa мнoгу, нo јaс мaлку гo чувствувaм, некaкo не ми беше мнoгу трaен.
Зaрa сеул. Oдличен мирис, и некaкo пoдoлгo време трaе.
Кoлку зa спoредбa Зaрa пaрфемoт гo зедoв 6еврa 50мл (двa пaрфеми зaеднo зa 12 еврa пo 50 мл.) гo зедoв џaбе, oд Гермaнијa, a oвде пoимa немaм кoлку пaри се. Инвиктусoт не знaм тoчнo кoлку беше aмa oд 40 дo 60 еврa некaде беше.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
@BooBojan Умаш нарачано од сајт некој?
@Psyside Така си е, за почетници се иде на на по сејф варијанта. Мада Тере, фернхајт апсолут и лондонот не ми се баш такви. Терре е бајаги специфичен, ветивер неможе секој да поднесе, кај лондонот тутунот е бајаги киселкаст. Значи ова си е по мене и мое лично искуство. Пример девојкава е 25години и сака помодерни мириси и не ги може овие два.Иначе дека се зацементирани овие како класа парфеми нема збор. Миднајтов ти го квари она гума/кожа мирисот на почеток?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Зa нaреден пaрфем, нoрмaлнo првo дa прoбaм и ќе oдлучaм. Зa 3-4 денa ќе ми стигне Hugo Boss-Orange.
Ми гo пoфaлијa кaкo дoбaр пaрфем пa ќе видиме.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Парфеми кои се општоприфатени, поготово од аспект на комплименти се,

La Nuit
Dior Homme Intense
DG Pour Homme
Bleu De Chanel (не го сакам баш)
Allure Homme Sport
Pure Malt
Pure Havane
Versace Eau Fraiche

Неможеш да згрешиш со ниеден од овие...[DOUBLEPOST=1449677980][/DOUBLEPOST]
@BooBojan Умаш нарачано од сајт некој?
@Psyside Така си е, за почетници се иде на на по сејф варијанта. Мада Тере, фернхајт апсолут и лондонот не ми се баш такви. Терре е бајаги специфичен, ветивер неможе секој да поднесе, кај лондонот тутунот е бајаги киселкаст. Значи ова си е по мене и мое лично искуство. Пример девојкава е 25години и сака помодерни мириси и не ги може овие два.Иначе дека се зацементирани овие како класа парфеми нема збор. Миднајтов ти го квари она гума/кожа мирисот на почеток?
Не, чај нотата се меша со нешто и ми дава синтетика филинг, неможам после многу носење на Homme/Homme Intense да го ставам во листата на врвни, најмногу заради тоа што спаѓа во слична група, а е далеку. Иначе незнам колку пратиш, EDP верзијата се наоѓа за неверојатни 25$ на Ebay, исто така за Absolute и TDH си најверојатно во право... не се баш за сите, али даваат одлични резултати генерално.....

TDH ми е совршенство за лето, само Aventus го ставам пред него од летните.
 
Последно уредено:

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
TDH баш сакав да ми се свиѓа али најверојатно ради ментолот или портокалине на амбуланта,на забар ме потсеќа. Овој миднајтов мене исти ми е едп и едт и траење и мирис. Маааалце некако едп е поо...незнам, као подебел мирис ако може така да се каже. За lidge шо пиша погоре,зашо такво мислење преовладува дека по софистицаран не за секој ден не ми е јасно. Еден од најбољи ми е али баш ми е онака за секоја пригода баш,само да е ладно надвор. Lidg па друга страна пак ми е за пригоди некои а па може овој и на потопло да се извади.

Pure malt и Pure Havane има негде кај нас? Немам сретнато до сега.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Pure malt и Pure Havane има негде кај нас? Немам сретнато до сега.
Нема, додавам и по некој што не се наоѓа кај нас, ако ги начекаш ЗИМАЈ одма, перфекција се 2-та, 5 класи над оргиналот A*Men.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Нема, додавам и по некој што не се наоѓа кај нас, ако ги начекаш ЗИМАЈ одма, перфекција се 2-та, 5 класи над оргиналот A*Men.
Ги иам намерачено тие два ептен, онака на слепо. Сега чекам да ми стигне Insurection II wild. Као подобрена варијанта на havane демек бил,па ќе видиме.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ги иам намерачено тие два ептен, онака на слепо. Сега чекам да ми стигне Insurection II wild. Као подобрена варијанта на havane демек бил,па ќе видиме.
Одма да ти кажам, добар клон е, али нема шанси со PH.[DOUBLEPOST=1449709217][/DOUBLEPOST]
Mislenje za Invictus od Paco Rabanne ?
Ако сакаш да мирисаш како секој 2 у Скопје зимај, јас бегам подалеку од фирми како Paco Rabanne, и парфеми кои не миристаат уникатно, поготово бегајте од One Million....o_O
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Mislenje za Invictus od Paco Rabanne ?
Го знам, го имам пробано и Никад не сум помислил на него :)
Нормслен мирис,ништо посебно. Баш најобичен. Популарен е доста, а популарен мирис е лош мирис. Не у смисла дека не мириса убаво туку... вака глеам јас. Излагаш денес и осеќаш едно 7 души со истиот парфем,и утре и задутре итн. Добар е ама више ти е нормален,рамно ти е коа ќе го мириснеш.Вечерта излагаш со цура и ти го носиш истиот и нејзе и е рамно а парфем ко шо може да ти заврши работа у моментот неможе ни најлепши зуб. Исто спореди парфем со виц. Првиот пат си се згазил од смеење ама после 3 месеца слушање од секој втор скурца ти е, и вечерта пак со истата цура и и викаш еј виц да ти кажам :)

А башка и летен е овој,не е за сеа. Прееска помина еден со аква ди џио напрскан, абе мене ладно ми дојде. Ко по шорц снешко да праам.

@Psyside
Абе друже,ти у македонијава си или туѓина негде? Кај си ги надушкал овие? :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ете, истото го пишав на претходната страна, се е кажано.
@Psyside
Абе друже,ти у македонијава си или туѓина негде? Кај си ги надушкал овие? :)
МК, порачки.
 
Последно уредено:

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
@Clen 7 земaв Gucci Guilty Intense 3290 сo 40% пoпуст. Немaше ниеден oд тие штo ми ги предлoжи ти вo Еликсир вo Кaпитoл. Зaтoa oдлукaтa пaднa нa oвoј.

Е сегa aкo мoже мислење зa негo пoштo никoј гo немa спoмнaтo?
 
Член од
3 март 2010
Мислења
636
Поени од реакции
366
Gucci Guilty Intense
@Clen 7 земaв Gucci Guilty Intense 3290 сo 40% пoпуст. Немaше ниеден oд тие штo ми ги предлoжи ти вo Еликсир вo Кaпитoл. Зaтoa oдлукaтa пaднa нa oвoј.

Е сегa aкo мoже мислење зa негo пoштo никoј гo немa спoмнaтo?
Никој не го купува ниту го фали овај, го немам пробано али не верувам дека е нешто специјално.
Еден совет никогаш не слушај совет од продавачки, секогаш го фалат тоа што се продава најмногу( како 1 Милион) или што воопшто не се продава се разбира со цел да испразнат витрините
Ако купуваш друг зимски предлог
послатки парфеми Диор Хом, Бентли Интенс или Миднајт ин Парис Парфум(едп е подобра али е малце унисекс) едт малку мава на загорена гума и ванила,)
Стриктно бед бој парфеми Шанел Антанеус, Дракар Ноир, Зино давидоф

Летни предлози Шанел Алур Хом Спорт, Тер д Хермес, Бвлгари Аква

Есенски и пролетен Шанел Егоист Платинум
 

Kajgana Shop

На врв Bottom