Парфеми

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Лични топ 10 фаворити, без редослед (претешко е да се избере :D )

61YG2q2V98L._SL1500_.jpg

















 
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
17
Јас користев Blue Dream мислам се викаше и ми беше најс, јак парферм, долго трае. Сега не можам да најдам никаде, ако некој знае каде би можел да најдам нека пише. Моментално користам еден земен од странство подарок од братучеди, иако е доста скап и гледам доста рекламиран на нет, не ми се допаѓа зошто има некаков чуден мирис и овие ми се смеат кога ќе им кажам ама стварно ме потсеќа мирисот на цигари. Па секогаш пред да излевам се зафркаваме со моите Ај нека си мислат дека пушам цигари :D Едвај чекам да го дотрошам и да земам нешто појако, иако парфемите ми се нај проблематични. Сакам јаки и кога бирам одам по десетина продавници пошто за мене скоро ништо не е доволно јако :D
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Ова лето бајаги си се подновив.
1.Lanvin L'Homme Sport.
Првично за наменет за татко ми ама се предомислив после купувањето па си го задржав за мене.
Свеж НЕакватик и НЕцитрус. Има нешо цитрусно ама у позадина. Некои растенија се али појма немам кои се нит па сум ги мириснал некад. Добро е шо има некоја олдскул жичка шо се крие негде у база и на моменти само ја фаќаш. трае доста солидно. Го има и кај нас. @vwgolf овој се наоѓа често за испод 3000, 100 мл.

11903491_10153175277004370_1176111751_n.jpg


2.Azzaro Chrome Legend.
О колку е само подобар од обичниот chromе.... барем за мене. Благе везе немаат еден со друг. Свеж чај ми преовладува овде а зелената јабука му дава некаква блага крцкава свежина. Ипак не ми е за ептен жешки денови ко на крај на Јули најверојатно ради друга блага димензија што влече од тонката. Али за нежешки летни денови и за навечер нема гајле. Денес баш го носам овој и после 5 саати уште се осеќа ко сега да си ставил. Го има и овој кај нас а цената е негде 3-4000 за 125мл.

11925677_10153175277669370_1232455721_n.jpg


3.Bvlgari Aqua.
Нема шо да се збори овде.Класика,супер свеж летен мирис што потсеќа на море и плажа со солидно траење. Проблемот е што е бајаги популарен ааа тоа не го сакам кај парфем. Али тоа не го мења фактот дека еден од најбоље летни парфеми што сум ги помирисал.

Untitled.png


4.Bvlgari Pour Homme Extreme.
Уффф....Не сум купил ист парфем два пати ама догодина пак ќе го земам овој. Толку ми е добар.Освежувачко свеж мирис. Значење: Мириса свежо ама не свежо како претходниот или како ADG или Cool Water туку на друг начин. Класа парфем, не е за до продавница. Ептен ептен добар. Има некоја жичка,најверојатно е од чајот,ама подмирисува на почетокот на лист од патлиџан. Ау колку е добро тоааа... Ако збориме за траење,на 12ти Јули годинава бев на свадба и го носев овој парфем. Кошулата не ја носам и не ја перам дур не исчезне парфемов од неа. Уште не е испрана. Овде го има за цена ооод 4800 мислам. Вреди за парите ама со истите може и 2 да си купите од нормални земји.

11903296_10153175277319370_2078493393_n.jpg

5.Perry Ellis 360 Red.
Aqa Di Gio + цимет во црвено цилиндрично шише . Мирисаат 90% исто со тоа што црвениов иако има "женско" шише е за нијанса "по машки" од Aqa Di Gio. Најверојатно поради циметот. Не најверојатно туку поради тоа е. Додади цимет во Aqa Di Gio и одземи ги цветичите и имаш подобрен,помашки,позачинет,појак и потраен ADG. Го нема кај нас нит пак у околина го имам сретнато. Прилично евтин. Моево шишенце е 200мл а кошташе 40евра негде.
11880770_10153175277704370_1051385526_n.jpg

6.Pino Silvestre Rainforest.
Pino is back!! Многу е закон парфемчево. Се збунив кога го видов и од цената и од продавницата. Dior Homme Cologne оној бело прозирниот. Е почетокот на Пиново ми е скоро исто со тој. После тоа мења ама си останува свеж и дрвкасто лимонест. Мене лично средината и базата ме потсеќа на чај со мед и лимон. Трае околу 5-6 саати.

Untitled1.png
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.292
Периодов го користам Poison by Dior. Прекрасен е!

 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Guerlain L'instant pour Homme 125ml.Има ли некој расположен за трампање? :) Ако нема, а некој го сака парфемов нека ми пише. Донесен е од америка и без кутија ради авиони граници и такви работи. Оригинал е,нема никаква сумља у тоа,ќе си провериме нема проблем,и јас би проверувал. Јас си го нарачав Extreme верзијата ааама господинот братучед не ги разбира многу па ми го земал овој.
 

Attachments

Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
ново кон колекцијата

ми го подарија, нешто реформулиран е, не е тоа што беше


си ги купив онлајн едт и едп верзија

Од старите уште залиха имам од
fierce abercrombie
black xs paco
au masculin lolita
joop homme
reaction keneth
truth
isey miyake
 
B

BooBojan

Гостин
Моментално имам Пако Рабан- Инвиктус, парфемче од Зара (сеул), и бруно банани. Инвиктусот ќе иде уште кратко, па затоа бидејќи најчесто го користам кога излегувам, сакам да си купам некој добар парфем.
Препораки? би ми го пратиле од Германија, или би си го купил од тука до кај стотина евра.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Моментално имам Пако Рабан- Инвиктус, парфемче од Зара (сеул), и бруно банани. Инвиктусот ќе иде уште кратко, па затоа бидејќи најчесто го користам кога излегувам, сакам да си купам некој добар парфем.
Препораки? би ми го пратиле од Германија, или би си го купил од тука до кај стотина евра.

Ехеее...За стотина евра имаш избор колку сакаш. Пошто кај и да е ќе падне температурава околу 0 ќе ти треба нешто за поладно време. Е сеа зависи шо сакаш,по нежни,по олдскул,нешо ново модерно... Мои препораки:
1. Dior Homme Intense. Ако не ти смета почетниот мирис на женски несесер со шминка ондак немаш гајле. После тоа е одличен ванилесто чоколадно благ,отмен у исто време и ствара зависност. Негде е 6 и нешто негде 7000.
2. Guerlain L'instant. И парфемот и тоалетната. ЕДТ е ешто послаб. Отвара цитрусно па после е какао. Може и на потопло да се носи али не лето. Многу,многу добро напраен парфем,класа. Маааалце поолдскул вајб дава ама ин а гуд веј. Мислиш 3 различни парфеми имаш стаено. Исто ствара зависност. 125мл има за 5или 6000. Парфемот е појак од тоалетната и ги нема ситрусите на почеток. Малце помодерна варијанта и појака,еден од најбоље какао парфеми. Строго зимски за разлика од едт. Иде само у 75мл за 4 или 5000(мада барај ја старата формулација со црни траки од страна. Новата е исто шишенце ко тоалетната со тоа шо пишува парфем на него. Разликата е шо новата е послична со едт,тоест има малце цитруси на почеток)
3.Midnight in Paris од Van Cleef&Arpels. Нежна ванила со малце кожа и темен чај. Супер,нежен,благ, има некој унисекс моменти али тоа е добро у случајов. Женските немаат против,баш.напротив. Околу 4инешто беше 125мл.
4.Valentino Uomo. Лешник,чоколадо,ванила... избран е за најбоље парфем у 2014,ваљда си кажува тоа нешто. Прилично сличен со Dior Hommе и Dior Homme Intense али ипак се разликува. Околу 4000 мислам дека е.
5.YSL la nuit de l'homme. Искрено не ми е баш по мерак,онака ,сеедно мада не сум ко испробал ко шо треба. Го ставаат скоро у секоја листа на најдобри дизај ер парфеми така да мора да има нешто. 4500 мислам цена.
6 Versace the dreamer е ултра добар романтичен парфем со тутун и ружа и трае многу долго и се осеќа многу јако. Почетокот е малце нападен али поминува тоа за 10на минути.
Не ми текнува други сеа. Немора нишо да значи онлајн што ќе ти кажат или шо ќе видиш. Излези пробај, истестирај неколку со целодневно носење па ќе си видиш. Секој е различен нос.

@koletheman Од кај нарачуваш онлајн? Мислам ти носи некој или има некој асален сајт со шипинг навака.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Burberry London 100ml 3150 ден. Не ми сметa и дa сум пoмaлце oригинaлен сo пaрфемoв. Јaк ли е, слaб ли е, дaли би гo препoрaчaле и вo кoи oкoлнoсти? Дaјте ми мислење, дa гo земaм?
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Burberry London 100ml 3150 ден. Не ми сметa и дa сум пoмaлце oригинaлен сo пaрфемoв. Јaк ли е, слaб ли е, дaли би гo препoрaчaле и вo кoи oкoлнoсти? Дaјте ми мислење, дa гo земaм?
Лично мене не ми е по мерак али е доста фален парфем. Чуден е малце у однос на сезона у која се носи. Мислам дека најубаво мириса па затоа и највише го фалат луѓе кои живеат на места ко Лондон (нали и името си е тоа). Такво бреме бара,дождливо,облачно и подзаладено ама не ладно. Кисел ми е некако,тутунот така е напраен а и не е баш girl friendly по мое искуство. За траење трае 7 саати горе доле а се осеќа саат време и после е скин сент. Али,ипак тоа си зависи највише од кожата. По мое, ако си за тутункаст парфем боље ри е Versace Dreamer. Иста цена е отприлика, мириса мноооогу појако трае мнооогу подолго и важи за романтичен парфем што значи цури го сакаат (испробано и точно). Може да се носи буквално у секоја прилика, од идеее по цигари до идење по невеста, таков е, се прилагодува некако на атмосфера се дур е зимно време. Строго забранет за летни температури. Совет ако го зимаш или барем го пробуваш, не верувај на првите 10на минути,јак и нападен е и нема врска со саатите убав мирис што следат после почетните ноти.[DOUBLEPOST=1446928686][/DOUBLEPOST]
Burberry London 100ml 3150 ден. Не ми сметa и дa сум пoмaлце oригинaлен сo пaрфемoв. Јaк ли е, слaб ли е, дaли би гo препoрaчaле и вo кoи oкoлнoсти? Дaјте ми мислење, дa гo земaм?
Лично мене не ми е по мерак али е доста фален парфем. Чуден е малце у однос на сезона у која се носи. Мислам дека најубаво мириса па затоа и највише го фалат луѓе кои живеат на места ко Лондон (нали и името си е тоа). Такво бреме бара,дождливо,облачно и подзаладено ама не ладно. Кисел ми е некако,тутунот така е напраен а и не е баш girl friendly по мое искуство. За траење трае 7 саати горе доле а се осеќа саат време и после е скин сент. Али,ипак тоа си зависи највише од кожата. По мое, ако си за тутункаст парфем боље ри е Versace Dreamer. Иста цена е отприлика, мириса мноооогу појако трае мнооогу подолго и важи за романтичен парфем што значи цури го сакаат (испробано и точно). Може да се носи буквално у секоја прилика, од идеее по цигари до идење по невеста, таков е, се прилагодува некако на атмосфера се дур е зимно време. Строго забранет за летни температури. Совет ако го зимаш или барем го пробуваш, не верувај на првите 10на минути,јак и нападен е и нема врска со саатите убав мирис што следат после почетните ноти.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Лично мене не ми е по мерак али е доста фален парфем. Чуден е малце у однос на сезона у која се носи. Мислам дека најубаво мириса па затоа и највише го фалат луѓе кои живеат на места ко Лондон (нали и името си е тоа). Такво бреме бара,дождливо,облачно и подзаладено ама не ладно. Кисел ми е некако,тутунот така е напраен а и не е баш girl friendly по мое искуство. За траење трае 7 саати горе доле а се осеќа саат време и после е скин сент. Али,ипак тоа си зависи највише од кожата. По мое, ако си за тутункаст парфем боље ри е Versace Dreamer. Иста цена е отприлика, мириса мноооогу појако трае мнооогу подолго и важи за романтичен парфем што значи цури го сакаат (испробано и точно). Може да се носи буквално у секоја прилика, од идеее по цигари до идење по невеста, таков е, се прилагодува некако на атмосфера се дур е зимно време. Строго забранет за летни температури. Совет ако го зимаш или барем го пробуваш, не верувај на првите 10на минути,јак и нападен е и нема врска со саатите убав мирис што следат после почетните ноти.[DOUBLEPOST=1446928686][/DOUBLEPOST]
Лично мене не ми е по мерак али е доста фален парфем. Чуден е малце у однос на сезона у која се носи. Мислам дека најубаво мириса па затоа и највише го фалат луѓе кои живеат на места ко Лондон (нали и името си е тоа). Такво бреме бара,дождливо,облачно и подзаладено ама не ладно. Кисел ми е некако,тутунот така е напраен а и не е баш girl friendly по мое искуство. За траење трае 7 саати горе доле а се осеќа саат време и после е скин сент. Али,ипак тоа си зависи највише од кожата. По мое, ако си за тутункаст парфем боље ри е Versace Dreamer. Иста цена е отприлика, мириса мноооогу појако трае мнооогу подолго и важи за романтичен парфем што значи цури го сакаат (испробано и точно). Може да се носи буквално у секоја прилика, од идеее по цигари до идење по невеста, таков е, се прилагодува некако на атмосфера се дур е зимно време. Строго забранет за летни температури. Совет ако го зимаш или барем го пробуваш, не верувај на првите 10на минути,јак и нападен е и нема врска со саатите убав мирис што следат после почетните ноти.
Кoјa експертизa чoвече, се рaзбирaш ствaрнo сo пaрфемиве.

Мoжеш дa ми кaжеш кaј мoже дa се нaјде кaј нaс?
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Ехеее...За стотина евра имаш избор колку сакаш. Пошто кај и да е ќе падне температурава околу 0 ќе ти треба нешто за поладно време. Е сеа зависи шо сакаш,по нежни,по олдскул,нешо ново модерно... Мои препораки:
1. Dior Homme Intense. Ако не ти смета почетниот мирис на женски несесер со шминка ондак немаш гајле. После тоа е одличен ванилесто чоколадно благ,отмен у исто време и ствара зависност. Негде е 6 и нешто негде 7000.
2. Guerlain L'instant. И парфемот и тоалетната. ЕДТ е ешто послаб. Отвара цитрусно па после е какао. Може и на потопло да се носи али не лето. Многу,многу добро напраен парфем,класа. Маааалце поолдскул вајб дава ама ин а гуд веј. Мислиш 3 различни парфеми имаш стаено. Исто ствара зависност. 125мл има за 5или 6000. Парфемот е појак од тоалетната и ги нема ситрусите на почеток. Малце помодерна варијанта и појака,еден од најбоље какао парфеми. Строго зимски за разлика од едт. Иде само у 75мл за 4 или 5000(мада барај ја старата формулација со црни траки од страна. Новата е исто шишенце ко тоалетната со тоа шо пишува парфем на него. Разликата е шо новата е послична со едт,тоест има малце цитруси на почеток)
3.Midnight in Paris од Van Cleef&Arpels. Нежна ванила со малце кожа и темен чај. Супер,нежен,благ, има некој унисекс моменти али тоа е добро у случајов. Женските немаат против,баш.напротив. Околу 4инешто беше 125мл.
4.Valentino Uomo. Лешник,чоколадо,ванила... избран е за најбоље парфем у 2014,ваљда си кажува тоа нешто. Прилично сличен со Dior Hommе и Dior Homme Intense али ипак се разликува. Околу 4000 мислам дека е.
5.YSL la nuit de l'homme. Искрено не ми е баш по мерак,онака ,сеедно мада не сум ко испробал ко шо треба. Го ставаат скоро у секоја листа на најдобри дизај ер парфеми така да мора да има нешто. 4500 мислам цена.
6 Versace the dreamer е ултра добар романтичен парфем со тутун и ружа и трае многу долго и се осеќа многу јако. Почетокот е малце нападен али поминува тоа за 10на минути.
Не ми текнува други сеа. Немора нишо да значи онлајн што ќе ти кажат или шо ќе видиш. Излези пробај, истестирај неколку со целодневно носење па ќе си видиш. Секој е различен нос.

@koletheman Од кај нарачуваш онлајн? Мислам ти носи некој или има некој асален сајт со шипинг навака.
досега сум нарачвал само од амазон па другари ми ги носеле од америка, препродавачи на амазон кои иммат достава и една јака америчка веб страна каде што цените се каде каде пониски од кај нас, а веќе неколку месеци бесплатно доставуваат низ цел свет онака промотивно, ќе ти ја пишам страната по пп

Овие што ги наброја стварно до лани беа најспремни парфеми, оваа година дојдоа нови исфурани претставници
Dior Homme Parfum ова е зверотина, машкиот Dior без женски примеси на кармин и ванила
Versace Oud noir
Bentley Intense
 
Последно уредено:

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
досега сум нарачвал само од амазон па другари ми ги носеле од америка, препродавачи на амазон кои иммат достава и една јака америчка веб страна каде што цените се каде каде пониски од кај нас, а веќе неколку месеци бесплатно доставуваат низ цел свет онака промотивно, ќе ти ја пишам страната по пп

Овие што ги наброја стварно до лани беа најспремни парфеми, оваа година дојдоа нови исфурани претставници
Dior Homme Parfum ова е зверотина, машкиот Dior без женски примеси на кармин и ванила
Versace Oud noir
Bentley Intense
Е Bentley Intense и мене ми праи мерак. Таман си е,само шо го нема тука нигде. Овој Диоров пред некој ден баш го гледав и некако не ми е по мерак,чуден ми е,се познава дека е класа парфем али шознам. Ај баш пиши ми,да ѕирнам шо страна е таа. Знам една америчка со голем избор и добри цени ама нема шипинг навака.

Кoјa експертизa чoвече, се рaзбирaш ствaрнo сo пaрфемиве.

Мoжеш дa ми кaжеш кaј мoже дa се нaјде кaј нaс?
Неее бе екеспертиза,далеку од тоа,повеќе како хоби :)
Види у Шатци,таму го имаше сигурно али могуче е да го има и во Космо и Еликсир.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom