Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Хахаха друже сам си кажуваш дека гласаш за Дуи, пред две години ми сереше како Тетово е македонски град, како таму си постојано со Македонците, сега ми викаш дека си познавал луѓе на Дуи, дека си близок со нив па уште и се фалиш со тоа. Шо очекуваш да кажам после.
Кај пишав дека познавам луѓе на ДУИ и сум близок до нив?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Ми има и друг кажано уште поодамна но еве сепак нит сум посегнал по животот, нит на друг сум наштетил, нит покажувам некакви симптоми на ментални растројства.
за ова не биди толку сигурен
Автоматски споено мислење:

Ми има и друг кажано уште поодамна но еве сепак нит сум посегнал по животот, нит на друг сум наштетил, нит покажувам некакви симптоми на ментални растројства.
за ова не биди толку сигурен
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Алудираше на тоа со исмевање као ја не познавам никој од нив.
Алудирав дека ме каниш на прослава на ДУИ, па од тоа може да се заклучи дека или си домаќин или во потесна организација на прославата. Да собираш до 10 знаеш?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Алудирав дека ме каниш на прослава на ДУИ, па од тоа може да се заклучи дека или си домаќин или во потесна организација на прославата. Да собираш до 10 знаеш?
До 10 не знам дали можам да соберам ама ликови како тебе лесно може да се прочитаат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
До 10 не знам дали можам да соберам ама ликови како тебе лесно може да се прочитаат.
Ако читаш и во реален живот ко на форумов, нема да поминуваш најсреќно во животот.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
А, со зборови. Добро. Демек не се мешам де, оти ме имаш скарано. :D
Мислев нејќеш pile-on врз членови, затоа шо тогаш кога ме прекоруваше, ме прекоруваше оти реагирав на пост у кој некој пишал дека „идеолошки прекрасни работи се случувале на Запад“. Меѓу другото. Таков пост заслужува тресење од чевли.
Другиве реагирале оти некој пишал дека „Хрватска во 19ти век била држава со сите нишани“, онака самоуверено и одважно, посолено со иссмевања на црешови топчиња и нечие фрлање во оган и сигурна смрт за повисок идеал.

Тоа е клучно. Не е што тоа некој пишал, туку како се позиционирал додека го пишувал. И во двата примери горе, и едниот и другиот пишуваат „од покрив“, се обраќаат на рајата, оти они не се дел од таа назадна багра, они се цивилизирани, бањати и се тоа... и патем тропнуат монументална ултраглупост шо одекнува до редакцијата на The Onion. Овој со -иќ има „бугарски бот, сшти народ“ пристап, вика ти си србин, ја сум србин, сите сме срби. Тоа е смешно и благо иритира, ама презентацијата не е до таа мера vomit inducing. Тоа бев сакал да пишам. :D
Неколку дена не можев да пристапам до форумот и веќе нема смисла да кажам ништо освен дека она што му прилега на Scirea не ти прилега тебе.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Нема потреба од муабетот „би биле“. Ете што им се деси на нашите, без никаква поддршка, тоа би им се десило и на другите да немале поддршка. Жив пример.

Најжална работа во македонската историја е што Гоце Делчев и неговите блиски сметале дека мора да се почека прав момент за да се добие поддршка однадвор. Биле паметни, имале осет за големата слика. Меѓутоа ситуцијата ескалирала ради дебилна бугарска провокација што го потпалувала народот, а и простата раја се попалила пошто имале пушки и мислеле спремни се да се изборат за све. Не може секој да процени правилно, затоа ти требаат паметни луѓе на чело што ќе слушаат други. Али притисокот ги стигнал таквите, од повеќе места.

И у право биле дека требало да почекаат, исто ко што дочекале Албанците по една декада и ги искористиле војните и меѓународниот фокус. Шта би било кад би било, да почекале...

За жал денес по школи се застапува една глупа теза дека востанието било „задоцнето“, кога всушност е обратно. Што е доказ дека ние денес не можеме да ја го сфатиме политичкиот контекст, камоли тамошните прости необразовани селани.
А кај си сретнал дека востанието било задоцнето? Во образовен процес, документарци, книги, филмови итн. секаде се споменува дека востанието било преурането. И самите Делчев, Карев и останатата лева фракција била за одложување, а причината за кревањето баш на таа дата е зашто биле хушкани од врховистите и им било ветено 20К бугарска војска, која никогаш не дошла(не е ни прв ни последен пат да има вакви дворски игри од нив, исти се ветувањата и при Македонското и Разловечкото востание, а интересно и при конфликтот во 2001 ја ,,нудат" истата бројка од 20К војника, кога на крајот наместо да помогнат одмагаат со тоа што не дозволуваат украинското оружје да помине низ нивна територија, туку дополнително се губи време и стигнува од заобиколен пат преку Грција)
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Се чека калето и САД да формираат влада во Северна. Дуи нивните платеници сигурно ќе бидат заедно со нормално СДС кој друг партијата која 2016 беше донесена на власт не избрана од народот од мнозинството народ кој живее на територија на Р.Македонија. Така да секое расправање околу ова прашање подобро да не го почнувате. Како ќе каже калето и амбасадата шпионска така ќе биде.
Автоматски споено мислење:

Се чека калето и САД да формираат влада во Северна. Дуи нивните платеници сигурно ќе бидат заедно со нормално СДС кој друг партијата која 2016 беше донесена на власт не избрана од народот од мнозинството народ кој живее на територија на Р.Македонија. Така да секое расправање околу ова прашање подобро да не го почнувате. Како ќе каже калето и амбасадата шпионска така ќе биде.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ја не можам да се одлучам што ме потресува повеќе, аватарот на Инглориус (кој е патем веројатно во топ 3 најморонски аватари некогаш ставени) или фактот дека гласал за ДУИ.
Сепак се смирувам затоа што ми текнува што стои позади аватарот.
Ја сеуште не можам да се приберам од твојот смисол за хумор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom