Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
Не, ти си.

Нема врска. Коа веќе дошле што сакаат нека бидат и колкава плата сакаат нека зимаат.
Проблемот е што не требало да доаѓаат, загушени сме...
Зошто уште ја тегнете темава не ми е јасно? Нарачајте од кремава и готово.
Е ај од Кравари некој че седи таму и нема да стани програмер, оти вакви педерчиња биле угушени?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
451
Само Левица за вас. Така ќе се опрајте само. Да ве опнат по два трипати со стапот и да ви дадат мотики да копате дупки за бандери. Ебаве гражданите, не знаете газо кај ви е. Овие па провинцијаливе наместо да си чуваат по некоја овца, крава та да не увезуваме млеко, они у Скопје ќе живееле.
Ве мрзи шо живеете.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.798
Доаѓањето во Скопје е проблем. Сите се бутаат тука.
Но, државава на долгорочен план го запустува секое нескопје. Огромен дел од Скопјани кога би биле на место на провинцијалците, истото би го направиле. Никој неќе стално за сенешто да мора да се ака у Скопје, затоа што е централизирано до даска све што не треба да биде и така со децении.

Да, носат со себе идиотски навики, некои од нив. На пример, карши мене се досели, у зградата, еден полицаец од Кочани, чинам. Жена му ја чисти терасата така што ја мете, а ѓубрето не го собира него само го бутка со метлата од работ. Базен полнат на терасата, за дете - малечок и после кога ќе го празнат, едноставно ја истураат водата на терасата, која си тече од сите рабови надолу. Они се на најгорен спрат.
Такви, стварно ретко има у градов.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
451
Вие капиталистите сте криви.
За време на социјализмот фирмите беа раштркани рамномерно према населението каде што живее.
Ги опустошивте провинциите со отварање бизниси само во Скопје, ебаве еба.
Станавте Скопје држава, не за џабе Грците ви викаа да се викате Скопје, натемаве натема.
Ве мрзеше татковите ниви да си ги копате па ги продадовте на шиптapите, лебави лебо.
Ќутете и гласајте за Левица за нештата да станат појасни.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Да се засрамат провинцијалците што сакаат фер шанса во животот, а не да живеат во мртви градчиња каде власта нема инвестирано од кога постои државата.
Wait, what?
 
M

Macedon1um

Гостин
Вие капиталистите сте криви.
За време на социјализмот фирмите беа раштркани рамномерно према населението каде што живее.
Ги опустошивте провинциите со отварање бизниси само во Скопје, ебаве еба.
Станавте Скопје држава, не за џабе Грците ви викаа да се викате Скопје, натемаве натема.
Ве мрзеше татковите ниви да си ги копате па ги продадовте на шиптapите, лебави лебо.
Ќутете и гласајте за Левица за нештата да станат појасни.
Друже Апасиев те читал на форум и ми рече да ти пренесам да прекинеш со ваква промоција на Левица, оти таквите како тебе први ќе ги стрелале. Спремен бил и Борис Крмов да му го позајми на Заев за формирање Влада само за возрат да му помогнат да ја дознаат твојата ип адреса и локација
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Провинцијалците си се посебна приказна во Скопје....селските манири секогаш се со нив...патики ќе облечат ама опинците не ги даваат.
Но сепак ќе успее човек да најде решение со нив...имам идиот провинцијалец доселен пред некој месец, сам си го реновира купатилото и секоја сабота и недела ми тропа по цел ден, скоро еден месец. Вчера му отидов на врата, морав на селско ниво да му се спуштам за да се разбереме некако....дека ова е град, зграда и дека недела е ден за одмор...на примитивен начин, тешко но успеав да го решам проблемот без да се фатиме за гуша.

Со Албанците не може да се реши проблемот....оди на пластичарска пример ти треба некоја пластична кофа да купиш, те гледаат одвратно како да си им убил член на семејство, ти збори на албански....се чуствува дека ме мрази. А искрено и јас ги мразам.
Имам еден другар, сеуште живее во Чаир....секогаш кога сум одел кај него на гости, уште на само влегување во уличката према паркингот....се чуствува дека не мразат, ме гледаат мене, колата и ме пратат со поглед каде се движам.....зрачат со гадни погледи како цела фамилија да си им ја покосил....и од паркингот до влез, неколку од нив ќе ме прашаат каде одам.....одвратно.
Другаров им тера инат, не сака да го продаде станот...а кај него во влезот се само две наши фамилии. Јас не би издржал да живеам опколен со диво племе околу мене.
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Што не ти е јасно?
Не му е јасно дека напишаното не е констатација, ама што да очекуваш од лик кој сѐ во животот гледа еднодимензионално и како потенцијален извор за спинување до бескрај.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Провинцијалците си се посебна приказна во Скопје....селските манири секогаш се со нив...патики ќе облечат ама опинците не ги даваат.
Но сепак ќе успее човек да најде решение со нив...имам идиот провинцијалец доселен пред некој месец, сам си го реновира купатилото и секоја сабота и недела ми тропа по цел ден, скоро еден месец. Вчера му отидов на врата, морав на селско ниво да му се спуштам за да се разбереме некако....дека ова е град, зграда и дека недела е ден за одмор...на примитивен начин, тешко но успеав да го решам проблемот без да се фатиме за гуша.

Со Албанците не може да се реши проблемот....оди на пластичарска пример ти треба некоја пластична кофа да купиш, те гледаат одвратно како да си им убил член на семејство, ти збори на албански....се чуствува дека ме мрази. А искрено и јас ги мразам.
Имам еден другар, сеуште живее во Чаир....секогаш кога сум одел кај него на гости, уште на само влегување во уличката према паркингот....се чуствува дека не мразат, ме гледаат мене, колата и ме пратат со поглед каде се движам.....зрачат со гадни погледи како цела фамилија да си им ја покосил....и од паркингот до влез, неколку од нив ќе ме прашаат каде одам.....одвратно.
Другаров им тера инат, не сака да го продаде станот...а кај него во влезот се само две наши фамилии. Јас не би издржал да живеам опколен со диво племе околу мене.
Па не оди таму, оди купи ја кај некој каур за поскапо ама не му давај на учката пари.
Автоматски споено мислење:

Доаѓањето во Скопје е проблем. Сите се бутаат тука.
Но, државава на долгорочен план го запустува секое нескопје. Огромен дел од Скопјани кога би биле на место на провинцијалците, истото би го направиле. Никој неќе стално за сенешто да мора да се ака у Скопје, затоа што е централизирано до даска све што не треба да биде и така со децении.

Да, носат со себе идиотски навики, некои од нив. На пример, карши мене се досели, у зградата, еден полицаец од Кочани, чинам. Жена му ја чисти терасата така што ја мете, а ѓубрето не го собира него само го бутка со метлата од работ. Базен полнат на терасата, за дете - малечок и после кога ќе го празнат, едноставно ја истураат водата на терасата, која си тече од сите рабови надолу. Они се на најгорен спрат.
Такви, стварно ретко има у градов.
Идиотски навики имаат и тие што се барем 1-2 генерации во Скопје.
Не треба да се генерализира по овие теми.

Инаку најтрагично и за Скопјаните е ако видат колку провинцијалци побрзо и од нив се освестуваат и Скопје го користат како автобуска станица, факултет, 2-3 години работи колку и за искуство и џаде надвор од тука. Јас се повеќе гледам мои школски и познаници кои се на оваа патека, или се во фаза на отселување или веќе фатија магла.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Што не ти е јасно?
Сака да стави знак на равенство помеѓу луѓе кои цел живот си плаќаат редовно сметки и данок и за секоја надградба ги почитуваат сите законски регулативи, а државата еден кубик песок нема фрлено во нивните родни места, со луѓе кои цело село се собираат да ги бркаат службите кои отстрануваат кабли за проток на струја вклучени на улично осветлување, не плаќаат комунално, работат без фирми и градат кај ќе им текне.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916
Каков блуд и разврат им се дешава у партијата,жалосно...
Отидоа да му коленичат на човекот што ги сруши од власт заедно со Бејли.
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
451
Каков блуд и разврат им се дешава у партијата,жалосно...
Отидоа да му коленичат на човекот што ги сруши од власт заедно со Бејли.
Провинцијалци шта чеш.
Да им сврзе по една Левица и на двајцата и со солзи да си заминат.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Со албански и американски знамиња Алијанса за Албанците и Алтернатива маршираат против изборните резултати


Коалицијата на Алијансата на Албанците и Алтернатива денеска организираат марш за демократија, а во знак на револт од изборните резултати, со кои, според нив, сериозно е загрозена изборната волја на Албанците во земјава.

Протестниот марш почна во паркот во Чаир, а демонстарантите во моментов се на нивната крајна точка, а тоа е Канцеларијата на ЕУ во Скопје.
Демонстрантите носат пароли на албански и англиски јазик и албански и американски знамиња. Најголем дел од луѓето носат заштитни маски, но дистанца не се почитува.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom