Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
979
Они се далеку поголем проблем од Албанците, го ебаа Скопјево, нè загушија.
Да се засрамат провинцијалците што сакаат фер шанса во животот, а не да живеат во мртви градчиња каде власта нема инвестирано од кога постои државата.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Да се засрамат провинцијалците што сакаат фер шанса во животот, а не да живеат во мртви градчиња каде власта нема инвестирано од кога постои државата.
Оти па Скопје е криво за тоа? :(
Да.
Ви ги тепаат и убиваат децата.:гомце:
Meh, a few bad apples...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Оти па Скопје е криво за тоа? :(
Toa ти e цело време проблемот. Не си пробал да се ставиш во туѓа кожа.

Земи пробај еднаш стави се во кожа на некој у чиј град нема ништо (како и да го сфатиш ова ништо, ќе бидеш у право), со децении и се пропаѓа. Зошто да не дојде у Скопје, туку да остане таму?
Ние им јадеме гомна, ама у нивна кожа не би се ставиле. (ја се заебавам кога зборам за нескопјани и сл., ваљда им е јасно тоа на сите)

Земи пробај стави се у кожа на некој кој живее помеѓу Албанци, со сите весели моменти кои ги носи тој соживот на мала раздалечина. Тогаш не би се шегувал со тесни улички и слично и не би прашувал небулозни прашања.

Инаку, прашањето ти го промашува контекстот на дискусијата. Ти рече дека провинцијалците се проблем. соговорникот ти објасни дека не се, дека се приморани тоа да го прават, на некој начин, а потоа прашуваш - зашто е Скопје криво за тоа.
Никој во дијалогот не рече дека Скопје е криво, дијалогот беше за тоа дали и зашто се они проблем, кога се доселуваат и дали вината е кај нив или не. Тоа што го правиш ти во моментов со ваквово прашање, го викаат скокање од гранка на гранка и обично го прават неопитни игнорамуси во дискуија, сметајќи дека ќор сокакот во дискусијата ќе го надминат со брзо менување на објектот на дијалог.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Toa ти e цело време проблемот. Не си пробал да се ставиш во туѓа кожа.
Види сеа, немој да се обидуваш да ме правиш дека не се ставам во друга кожа, дека немам емпатија, итн.
Јасно ми е зошто го прави тоа провинцијата, ама штети на другите.
Земи пробај стави се у кожа на некој кој живее помеѓу Албанци
Не можам да се ставамв во кожа меѓутоа сум разговарал со многумина од нив и немаат никакви проблеми.
Само ќе ти кажам дека порано кога беа зачестени тепањата по автобуси, Македонци од Хром кои среќно си живееа помеѓу Албанци, дружеа, играа фудбал итн. влагаа во автобуси и од чиста мира тепаа Албанци. Тоа е таа иронија, еј.
Само не пробувајте муабети „вози се во 12 и 2 и ќе видиш таму Албанци повеќе тепале Македонци“ тоа никој не може да го стави на кантар.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Toa ти e цело време проблемот. Не си пробал да се ставиш во туѓа кожа.

Земи пробај еднаш стави се во кожа на некој у чиј град нема ништо (како и да го сфатиш ова ништо, ќе бидеш у право), со децении и се пропаѓа. Зошто да не дојде у Скопје, туку да остане таму?
Ние им јадеме гомна, ама у нивна кожа не би се ставиле. (ја се заебавам кога зборам за нескопјани и сл., ваљда им е јасно тоа на сите)

Земи пробај стави се у кожа на некој кој живее помеѓу Албанци, со сите весели моменти кои ги носи тој соживот на мала раздалечина. Тогаш не би се шегувал со тесни улички и слично и не би прашувал небулозни прашања.
Дури и да не е таква ситуацијата, за еден град да се смета за развиен и напреден услов е некој да сака да се пресели и да живее во него.

Така да, додека е Македонија во прашање, луѓе ќе сакаат да живеат во Скопје. Како Анон се чувствува на темата е комплетно небитно. Како што е небитно дали некој исфрустриран Енглез од Лондон сака да гледа Полјаци и Бугари во комшии.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Твоите кога се симнувале од планина и се селеле таму, што им било криво Скопје? :(
Татко ми е мајка ми се родени в Скопје но баба ми и дедо ми се од планина.
Требале да останат таму баба ми и дедо ми, златна планина... ќе се преселам јас кај и да е таму, да видат како е! lol.
Како Анон се чувствува на темата е комплетно небитно.
Твоите 11500 политички мислења се исто така комплетно небитни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Само не пробувајте муабети „вози се во 12 и 2 и ќе видиш таму Албанци повеќе тепале Македонци“ тоа никој не може да го стави на кантар.
Зарем никој не може да стави на кантар колку Евреи убија Германците, а колку Германци убија Евреите во Војната?

Си има документирано настани, линкови од медиуми. Има извадоци сочувано од медиуми.
Тој го нападнал тој и така натаму и така натаму.
Оние гробишта православни се уништени, онаа џамија е сквернавена.
Све е тоа статистика, која никој не може да ја негира. Само може да ја релативизира.
Веќе направено, проверено и презентирано.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Зарем никој не може да стави на кантар колку Евреи убија Германците, а колку Германци убија Евреите во Војната?
Си има документирано настани, линкови од медиуми. Има извадоци сочувано од медиуми.
Тој го нападнал тој и така натаму и така натаму.
Океј, ајде, измери ја нашата ситуација или дај нешто веќе измерено :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.947
Поени од реакции
17.695
Види сеа, немој да се обидуваш да ме правиш дека не се ставам во друга кожа, дека немам емпатија, итн.
Јасно ми е зошто го прави тоа провинцијата, ама штети на другите.

Не можам да се ставамв во кожа меѓутоа сум разговарал со многумина од нив и немаат никакви проблеми.
Само ќе ти кажам дека порано кога беа зачестени тепањата по автобуси, Македонци од Хром кои среќно си живееа помеѓу Албанци, дружеа, играа фудбал итн. влагаа во автобуси и од чиста мира тепаа Албанци. Тоа е таа иронија, еј.
Само не пробувајте муабети „вози се во 12 и 2 и ќе видиш таму Албанци повеќе тепале Македонци“ тоа никој не може да го стави на кантар.
Тоа е проблемот на системот и државата, ниту вие сте криви ниту пак ние од внатрешноста.


А ова со Хром, јбг, тоа е тоа, такви беа времињата тогаш и од другата страна имаш исти примери. Тука не се зборува само за тепање по автобуси, да го немаше проблемот со Албанците у Скопје(да ги немаше у Ск), такво тепање ќе имаше не знам помеѓу Фемили и ЦПБ, или не знам у случај на поделба на Македонија у 2001 и преселување на Македонците од западна Македонија у Скопје, поделба меѓу младите, тави поделби имало и кoга стигнале Егејците во Вардарска Македонија, ја знам приказни од Велес за тоа време каде се случувале масовни тепачки помеѓу Егејци и тукашни Македонци. Ете ти во Белград чист етнички град па имаш тепање и бодење кај младите.

Пред се станува збор за земање на територии, не може ако си се преселил во Влае или Тафта од некое албанско село и ти да не плаќаш сметки ако имаш некоја пиљара, не може ако утре во истите населби ти и он направите прекршок он да не одговара а ти да одговараш, не може ако утре неговото дете истепа некого да нема кривично гонење а за твоето да има. Тука настануваат проблемите.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Океј, ајде, измери ја нашата ситуација или дај нешто веќе измерено :)
Сакаш да ми кажеш дека тебе не ти се чини оти нападите врз неалбанците каури врз имотот, личниот дигнитет, верските објекти, децата и др., од страна на Албанците муслимани, е нешто кое ти се чини дека и не е толку флагрантно па ти треба доказ, список некој и сл.? Сам не можеш да го приметиш до сега?


hold my beer
Автоматски споено мислење:

Oва ти е список за настани од околу два месеца, пред неколку години следено и правено. Цела страница, два поста.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сакаш да ми кажеш дека тебе не ти се чини оти нападите врз неалбанците каури врз имотот, личниот дигнитет, верските објекти, децата и др., од страна на Албанците муслимани, е нешто кое ти се чини дека и не е толку флагрантно па ти треба доказ, список некој и сл.? Сам не можеш да го приметиш до сега?
Види, сите тие работи се за осудување, јас не ги оправдувам. И ние не сме цвеќе за мирисање, да не ти вадам примери сеа.
Проблемот настанува кога нормалниот просечен Албанец е сместен во кошот на терористи, племе итн.
Или „хаха не постои нормален просечен Албанец“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom