Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.543
Поени од реакции
3.210
Кој сака што сака нека рече ама за нашиве шупелки, дуи, беса, аа, се доктори на политички науки, Али за Мицко и Заев е јебени Черчил. Еве ги се консолидираат меѓу себе, свикуваат лидерски средби за меѓусебна координација како ќе настапат во преговорите за формирање влада, нивната кауза на крајот од денот е заедничка и обединувачка.
Од другата страна Мицко седи во подрум, го нема нигде, Заев ќе одел на одмор до Август, а ние овде гаиме фантазии за политичко обединување контра максималистичките барања на албанците, нивниот национал шовинизам и сецесионизам.
Македонските гласачи дадоа мала поддршка на македонските партии. Спротивно на нив, албнаците дадоа максимална поддршка на албанските партии. Затоа бројот на албански пратеници е многу голем во сооднос со пратениците од македонскиот блок.
Тоа ги става и Заев и Мицко во подредена улога во преговорите за влада.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
За среќа ги имаме комитите и останатата фанатична багра на навивачи да не брани од овие, така?
За среќа ги имаме комуњаро-вмроните да ги тераат двојните аршини до екстремни нивоа (како на пример во сред пандемија да остават распашаната чаирска и сарајска команда да ја отера релативно стабилната ситуација у курац) и уште повеќе да ги продлабочуваат антагонизмот и омразата помеѓу двете најголеми етнички заедници во државата. Ама добро, после ќе се чудиме зошто е такво секојдневието и зошто постои револт кај сите, дури и за најбанални работи.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Македонските гласачи дадоа мала поддршка на македонските партии. Спротивно на нив, албнаците дадоа максимална поддршка на албанските партии. Затоа бројот на албански пратеници е многу голем во сооднос со пратениците од македонскиот блок.
Тоа ги става и Заев и Мицко во подредена улога во преговорите за влада.
Јас познавам лично од Битола неколку луѓе Македонци кои гласаа за Дуи оти им беа "ветени" работни места. :toe:
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Дур си коментираме ние овде сва и свашта (многу силни се прајме преку тастатура) утре ни М од Македонија не ќе останит... И пак ке си коментираме после..
Жално што се живее со ваков народ
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
За среќа ги имаме комитите и останатата фанатична багра на навивачи да не брани од овие, така?
Не знам што сакаш да кажеш али добро. Измеша навивачи со војна од 2001 и масовно селење на Македонци поради закана за нивните животи. Ако мене ме прашуваш тоа што го прават навивачите е идиотизам, значи тепачки, руинирање на автомобили, објекти и слично, и да не набројувам даље, се знае на што мислам. Али тоа нема врска со муабетот претходно и не знам зошто ме цитираше за тоа.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Не знам што сакаш да кажеш али добро. Измеша навивачи со војна од 2001 и масовно селење на Македонци поради закана за нивните животи. Ако мене ме прашуваш тоа што го прават навивачите е идиотизам, значи тепачки, руинирање на автомобили, објекти и слично, и да не набројувам даље, се знае на што мислам. Али тоа нема врска со муабетот претходно и не знам зошто ме цитираше за тоа.
Пошто ти си раскажа твое исксутво и проблеми со Албанците, па мислев дека е добра прилика да споделам нешто што мене ми се десило со македонски, анти-албански, фанатици навијачи во име на национализмот и меѓуетничката борба против злите Албанци, а што иронично никад не ми се десило со ниеден од „другата“ страна. Али нејсе, нека почека тој муабет, ќе иде на друго време и друго место :)
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.543
Поени од реакции
3.210
Јас познавам лично од Битола неколку луѓе Македонци кои гласаа за Дуи оти им беа "ветени" работни места. :toe:
Се е тоа во ред. Тоа е нивно право.
Но најмногу ме иритира лицемерието, тоа што на македонците секогаш некој друг им крив. Жално е што како македонци не ја препознавме сериозноста на понудата на Ахмети и наместо токму тоа да биде причина масовно да излеземе и да гласаме за било која македонска партија, лиле, твоја, интегра, бунтур скаперникот сеедно, ние викаме - Еее не идам гласам, за инат. Дома ќе седам.
Супер седи си дома, Ахмети денес наводно ги кажал црвените линии - во секое школо ќе се учи албански. Децата и внуците ке ви учат албански. Терајте вие инат. За 10ина 15 години ќе имаме влади во кои 1-2 минситерства ке водат македонци, а другиот дел ќе бидат све албанци, плус премиер.
Ама битно ние тераме инат.

Заев и Мицко со мал број на пратеници и поготово во ваква ситуација тесна, се разоружани во преговорите. Дуи во буквална смисла сега трља раце, Бујар се спрдачи - сита патишта водат до мала речица. Сака да ти кажа кој сака да прави влада мора преку нас.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Супер седи си дома, Ахмети денес наводно ги кажал црвените линии - во секое школо ќе се учи албански. Децата и внуците ке ви учат албански.
Ова од доверливи извори, од прва рака?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Се е тоа во ред. Тоа е нивно право.
Но најмногу ме иритира лицемерието, тоа што на македонците секогаш некој друг им крив. Жално е што како македонци не ја препознавме сериозноста на понудата на Ахмети и наместо токму тоа да биде причина масовно да излеземе и да гласаме за било која македонска партија, лиле, твоја, интегра, бунтур скаперникот сеедно, ние викаме - Еее не идам гласам, за инат. Дома ќе седам.
Супер седи си дома, Ахмети денес наводно ги кажал црвените линии - во секое школо ќе се учи албански. Децата и внуците ке ви учат албански. Терајте вие инат. За 10ина 15 години ќе имаме влади во кои 1-2 минситерства ке водат македонци, а другиот дел ќе бидат све албанци, плус премиер.
Ама битно ние тераме инат.

Заев и Мицко со мал број на пратеници и поготово во ваква ситуација тесна, се разоружани во преговорите. Дуи во буквална смисла сега трља раце, Бујар се спрдачи - сита патишта водат до мала речица. Сака да ти кажа кој сака да прави влада мора преку нас.
Најмал проблем е децата ако учат Албански, впрочем зошто да ми е проблем да учам било каков јазик.
За се друго се сложвам шо пиша
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Пошто ти си раскажа твое исксутво и проблеми со Албанците, па мислев дека е добра прилика да споделам нешто што мене ми се десило со македонски, анти-албански, фанатици навијачи во име на национализмот и меѓуетничката борба против злите Албанци, а што иронично никад не ми се десило со ниеден од „другата“ страна. Али нејсе, нека почека тој муабет, ќе иде на друго време и друго место :)
И сега тоа што те истепал некој навивач ти дава за право да зборуваш глупости?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Не е топ. Ама тогаш тоа што беше тој, сеа е Ставро.
Тогаш тоа што беше тој и денес и вчера и најверојатно утре ќе си е.
А дали е Ставро со оваа реинкарнација ко него, не би рекол.
Ко него вештачка интелигенција, според мене, само Дарданија презентира.
Тие двајца, чинам, не се живи луѓе, туку роботи.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Не бе, негде по сајтовите прочитав. Не знам колку е точно. Ако го најдам ќе ставам линк.
Штом е од сајт, 100% е точно. Не се мачи да бараш линк. И сега треба да ги формираме нашите политички убедувања и реакции врз вака вредна информација? Тоа е политичка писменост?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom