Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.139
Цела држава и цел народ е еден голем циркус, и сите се за потсмев и ремет.
За очекување е народ и држава која го има Црпе за премиер да биде за потсмев, на моменти си искрен.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Генерализираш како и сите впрочем, прашањето беше што е тоа што Бачев би го дисквалифицирал затоа што бил едно врме со служба во СДБ, реков дека без нешто поконкретно тоа е валкана пропаганда и останувам при тоа. Секако дека и Мијлаче-Верушот бил шеф па и Бошкоски и многу други ама сите тие се политички фигури кои се таму инсталирани за да реализираат нечија агенда а не лица професионалци во таа служба. Според твоиво излегува дека сите твои сознанија ти се од медиумите или од партииските штабови а не од некој што долго работи во некоја безбедносна служба.

Не мислам дека мојот став за тоа за кого би гласал на изборите ќе има некакво влијание или пак некој го интересира, затоа и не пишувам, тоа прашање го сметам за невкусно а и според моите ставови сигурен сум дека секој знае за кого би гласал.

Не разбирам зошто мораше да го уфрлиш делот со партиски штабови али ај ќе прескокнам преку тоа. Јас не го обвинив Бачев за апсолутно ништо, пишав само дека мене не ми се допаѓа делот дека бил дел од служба, мислење смеам да имам. Ако беше навреден тоа што ја претставив неговата работа во безбедносите служби во Македонија како негативна дамка, тоа е сосема различна замерка. Али повторно јас не реков дека знам нешто детално за безбедносните служби во Македонија, моето мислење само околу нив не е добро и тоа е тоа.

Околу на Интегра програмата можам да ја проширам дискусијата али нема зошто како што кажа не сакаш да ги браниш па нема потреба да се шири темата.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Тоа е тој муабет. Цел живот некој некого предал, некој е жртва, некој патриот. Нека се мафта раја у кафана со муабетиве дур ни ги крадат парите политичариве. Тепаа нашите на избори урааа.

Офчички.
Ова нема врска со офци, патриоти, сендвичи, партиски полтрони и ред други етикети. Ова се факти што на секој еден треба да му бидат јасни.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.139
Многу грешна поставка е ова да го „вратиме“ името, ја не би сакал пак ФИРОМ да се викаме :D
Знам, верувам дека твојот избор е Северџистан ама ќе мора да прифатиш дека мнозинството Македонци (види резултати од референдумот) е името да биде Македонија!
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
За очекување е народ и држава која го има Црпе за премиер да биде за потсмев, на моменти си искрен.
Ме заболе мене кој е Црпе, кој е Жмицко, кој е паторот. Ви се имам изгубено више у партискиве патетични надимаци. Јас гледам дека 30 години две македонски партии и дузина ѓубриња од политичари го дупат народот, го веат со некакви велепатриотства и велепредавства, лажни ветувања, целосна злоупотреба на еден кутар народ со низок коефициент на интелигенција што се ложи на некакво припадништво, и вика „леле фала ти мајсторе“ коа истиве ќе му го начукаат у гз.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
Колку што пишуваше таму Република Македонија, уште на три пати поише други места пишуваше ФИРОМ.
Ова е толку глупава и погрешна констатација, со целосно извртена логика, што не е ни вредно да се троши време на објаснување и дебанкирање. Типично рамноземјашко површно резонирање.

И да, во право си дека е прост народот. Кога успеa еден кловн како Заев, одликуван од принцот на Македонија и Црна Гора, да продаде приказна дека онаков понижувачки и капитулантски договор е всушност голема победа и смена на ФИРОМ, во ситуација во која од 192 членки на Обединети Нации, 133 нѐ имаат признато под уставно име, тогаш да, во право си.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Тоа е тој муабет. Цел живот некој некого предал, некој е жртва, некој патриот. Нека се мафта раја у кафана со муабетиве дур ни ги крадат парите политичариве. Тепаа нашите урааа.

Офчички.
Дека нели договорите со Грција и Бугарија и сличните глупости кои се единствените работи (и тука ме боли кур за вмро, сдс, куров ми, сите сплотено си изиграа и конечно паднаа сите маски), кои се направија последниве 3 години, магично ќе ги решат сите проблеми во општествово и ако не ги спомнуваме веќе, ниеден политичар нема да украде ни денар. Не ми е јасно што е толку проблем да се каже дека нормално општество не потпишува такви глупоштини во 21 век. Дека нели гледаме како се работи на решавање на било какви суштински проблеми, а не губење време на патетични договори и преговори, измислени права за не знам какви заедници, па уште и офчички биле тие што ќе го искритикуваат истото. Ајде ако не да земеме сите за се да се согласиме, што има воопшто да постојат различни ставови за било што.

Плус, класика е ова со крадењето, какво срање (неповрзано со финансии и економија) и да направи било кој во државава, одма се праи таа споредба, демек што те боли кур за било што, парите ни ги украдоа. Тоа е тој муабет и тоа резонирање, заедно со тоа дека се било циркуз и сите биле исти курац. Далеку ќе стигне општествово така, дај за ништо друго, освен за пари да правиме муабет, така имаат дојдено на највисокото ниво сите развиени држави. (y)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Дека нели договорите со Грција и Бугарија и сличните глупости кои се единствените работи (и тука ме боли кур за вмро, сдс, куров ми, сите сплотено си изиграа и конечно паднаа сите маски), кои се направија последниве 3 години, магично ќе ги решат сите проблеми во општествово и ако не ги спомнуваме веќе, ниеден политичар нема да украде ни денар. Не ми е јасно што е толку проблем да се каже дека нормално општество не потпишува такви глупоштини во 21 век. Дека нели гледаме како се работи на решавање на било какви суштински проблеми, а не губење време на патетични договори и преговори, измислени права за не знам какви заедници, па уште и офчички биле тие што ќе го искритикуваат истото. Ајде ако не да земеме сите за се да се согласиме, што има воопшто да постојат различни ставови за било што.

Плус, класика е ова со крадењето, какво срање (неповрзано со финансии и економија) и да направи било кој во државава, одма се праи таа споредба, демек што те боли кур за било што, парите ни ги украдоа. Тоа е тој муабет и тоа резонирање, заедно со тоа дека се било циркуз и сите биле исти курац. Далеку ќе стигне општествово така, дај за ништо друго, освен за пари да правиме муабет, така имаат дојдено на највисокото ниво сите развиени држави. (y)
Секако дека баш така ќе се стигне на највисоко ниво. Кога народот ќе поддржи создавање на институции кои ќе го лимитираат подјебавањето што ни го праат 30 години. Сигурно нема преку тоа што цел живот ќе слушаме ние „абе името, абе предавниците...“.

Али океј, дај да ја пуштиме рајата нека се расправа у кафана за ова, да не мисли на побитни ствари што ни се дешаваат. Глуп, прост народ, напален на затуцани идеологии стари 2-3 века, дур цел свет тера напред и прифаќа нови, прекрасни работи. Црна балканска дупка.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Глуп, прост народ, напален на затуцани идеологии стари 2-3 века,
Со Калимеро синдром. Сите него го мразат и прогонуваат. Вечна жртва. Комедии.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Али океј, дај да ја пуштиме рајата нека се расправа у кафана за ова, да не мисли на побитни ствари што ни се дешаваат. Глуп, прост народ, напален на затуцани идеологии стари 2-3 века, дур цел свет тера напред и прифаќа нови, прекрасни работи. Црна балканска дупка.
Какви нови прекрасни работи? Трамп претседател што се однесува ко разгалено дете со IQ на собна температура? Или неговата конкуренција од BLM идиоти и хистерични либтарди? Кога политичката битка се вжештува и секој глас станува битен, тогаш општествениот шлајм и неписмените добиваат на битност и кај нас, и во САД, и на Марс. Не е тоа исклучок за нас.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Какви нови прекрасни работи? Трамп претседател што се однесува ко разгалено дете со IQ на собна температура? Или неговата конкуренција од BLM идиоти и хистерични либтарди? Кога политичката битка се вжештува и секој глас станува битен, тогаш општествениот шлајм и неписмените добиваат на битност и кај нас, и во САД, и на Марс. Не е тоа исклучок за нас.
Америка не е светот..
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Америка не е светот..
Кого и да избереш не верувам дека е надвор од политичко-безбедносниот чадор што го има создадено САД. И тешко дека би го задржале тоа ниво на автономија и развој ако истиот не би постоел.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
А најјако е што се фура од партиски батки, ако не гласаш твојот глас си го дал за Црпко, за федерализација, за Грујо да се врати бла бла бла.
После сите овие превари и игранки на цена на чесниот и глуп народ уназад 30 години, а посебно сега последниве 10 години при интернет и секаков увид на граѓаните у животот на "тајкуните" политичари ( порано пред интернетов било само муабети, овој видел нешто, оној чул). А сега има секој од нас на два клика и слики и инстаграми на од нив и нивни деца, внуци, видеа на јутјуб со мубаети за зделки меѓу нив и какви ти не докази за мафијашлуците што ги прават на наша сметка. И така ние ќе ги гласаме па ќе ги глеаме по Монакоа, Дубаи, Флориди, со Масератија, Мерцедеси од пола милион евра, со вили у грчки, со по пет стана на Водно, со триста викендички и што ти не, и ќе си се праиме на тошо, па ајде од плата им е...
Значи на овие избори и сите унапред од сега натака, кој ќе излезе да гласа за овие мафијаши: или гласа од личен ќар ( работа, вработување, бизнис релации и сл), или е ќор и глуп ко к.р, трето нема.
Вака сликовито ова ќе му дојде како, сеа ви идам ја по дома две недели пред избори и ве молам. Абе брат дај гласај за мене жити се, ќе си го променам животов, ќе шетам гага низ цел Свет службено по хотели со 5 ѕвезди, семинари, ќе ме вози личен шофер ќе ме чека секое сабајле у 7 дур се исерам и избричам, ќе частам и праам сметки од илјада евра со службена картичка, ќе си вработам две секретарки на по три смени, ќе си купам 2/3 стана сеа едвај киријава ја плаќам, ќе си зеам за секој од фамилијава по една кола... а ти брат уживај ќе се снаоѓаш, можеш и со 500 евра да гураш и пар кредити, не е страшно. И ај одете гласајте ако сте при здрав разум.
Никој од овие нит к.р го боли нит ќе го боли за народов, за опШеството, за Македонија, за името, презимето, нато, мато, Русија, Тајван, туку само и само личен ќар, уживање дур се на власт и богатење за три поколенија. Кој верува у спортивното нека си пука со време.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Кого и да избереш не верувам дека е надвор од политичко-безбедносниот чадор што го има создадено САД. И тешко дека би го задржале тоа ниво на автономија и развој ако истиот не би постоел.
Како и да е, ова заплашувањето со „страшниот либерален запад“ може да успее само на оние што ги таргетирате кои немаат можност да искочат малце надвор и да видат колку поубаво може да се живее за да не се решат да побараат промени. Као опсесивна мајка што вика не иди надвор, лоши луѓе има.

Шиткај го муабетов на таа раја што ја палите пошто ви е главно гласачко тело, и мора да остане затуцана. Немој на мене жити све.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom