Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Зашто на ДУИ не им е црвена линија за коалиција Албанец премиер?
Некој ќе си рече дека не се баш сериозни околу тоа и дека само им служеше за предизборно замајување на Албанците.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
... што знам, мене интуицијата ми вели дека е ова е планирано и наместено уште кога влегле член(ови) од ДУИ во моменталнава владеачка партија и дека во тек е игранката :
„ јас да сум ПАК на власт, а ти го добиваш премиерот албанец, еве кој член може од СДСсМ да биде премиер ? - можи бе Зеќири?“
... и тој како член на партија која „ЌЕ“ победи на предвремени избори си станува премиер, просто кАо пасуЉ бре, овие не бараат албанАц премиер да биде од ДУИ, туку „само албанАц премиер“ :toe:

...а тоа што ние народот, што пасeме трева ќе ја допасиме идејќи по вакви услови на пандемија на гласачко кутивче ќе бидеме само колатерална штета која ќе се зарази со коронавирус, „па ко преживее, неЧе да буде штета или Че да буде опет ист кq ??!“
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
фали уште "убо да си помините на гласање" во анкетата.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Никој со грам мозок не би излегол да гласа во оваа ситуација. Јас нема да гласам сега поради короната а би гласал за левица најверојатно или некоја друга партија. Мој глас веќе никогаш нема да оди на сметка на СДСМ или ВМРО.

Си мислам дека некоја трета партија би имало шанса да ја оправи државава ама со рамковниот договор оваа држава само пополека умира односно веќе е мртва.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Ме интересира само дали Заев пак ќе се колне јавно за нешто овој изборен циклус...да знаеме што се „нема“ да се случи постизборно.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.571
Поени од реакции
3.266
Никој со грам мозок не би излегол да гласа во оваа ситуација. Јас нема да гласам сега поради короната а би гласал за левица најверојатно или некоја друга партија. Мој глас веќе никогаш нема да оди на сметка на СДСМ или ВМРО.

Си мислам дека некоја трета партија би имало шанса да ја оправи државава ама со рамковниот договор оваа држава само пополека умира односно веќе е мртва.
Секој со грам мозок би искочил да гласа.

Вие сте од онаа група на луѓе што сакаат да се ебат ама нејкат да им влезе. Вие сакате ни Дуи, ни Вмро ни Сдс. Некоја трета опција, ама коа ке дојде на избори ни за трета опција не гласате. И затоа се е така. Ваквите ко тебе се политички максимално неписмени. Вие сакате нешто, ама за да ви се исполни желбата ко прво треба да излезеш на избори, не да се праиш паметен сите се исти мене не ме интересира политика. Во овој случај ќе треба да гласаш за Вмро колку и да не сакаш.
Читај го Бобан Нонковиќ. Вика и јас не сум среќен ама мора да гласам за Вмро. Тоа е политички писмен човек. Секоја одлука е процена. Така и оваа со гласањево.

Да беше народот политички писмен, сдс и заев никогаш немаше да дојдат на власт. Вас стално треба да ви се деси бељата па после да казнувате (или не) а штетите остануваат.
Територијална поделба ви продадоа. Никој не збори за тоа, а тоа всушност е коренот. Шекеринска уште тогаш го бутна,народот си остави. И еве сега пак некој друг ви е крив, сите се исти, не се замарам, криминалци.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.211
Прво пишувај појасно и не биди конфузен, без разлика дали имаш 7 или 77 години. Дури сега ти ја дешифрирав реченицата за 6-ката побогу. Второ и излезноста и демографијата имаат подеднакво важна улога, ама чисто сумњам дека сфаќаш. Трето, разгледај ги сите избори од 2002 година до денеска, ама и тогаш чисто сумњам дека ќе ти биде појасна сликата.
Уште немам 7 ама не е битно, битното е дека ти не разбираш дека има 120 пратеници поделени во 6 изборни единици, оние од дијаспората не верувам да успеат да влезат.

Еве како било до сега не сметајки ја 2002 и 2006 кога имаше многу партии кој земаа пратеници, од 2008 се главно 2-те наши и 2-3 албански.


Како што гледаш поделбата е скоро иста сите циклуси помеѓу македонските и албанските +-1 место зависно од излезноста и подршката за некоја партија, освен 2016 кога СДССМ им собра добар дел од местата.

Во 6-ка СДССМ се надева дека ќе ги земе тие 25к на БЕСА и ако биде исто да има највеќе гласови, па дури и се фали дека ќе победи таму (во другите единици тешко), ама да бидеме реални БЕСА ќе нема толгав број на гласови ниту СДССМ ќе има колку што имаше, па тука целта е да се земе 2 пратеника на ВМРО со што во вкупниот број разликата може да биде и 4, во останатите ИЕ горе доле се очекува победа на ВМРО, со колкав број на пратеници стварно е тешко да се прогнозира иако јас се надевам дека ќе има барем по 2 разлика,
но треба да се напомене дека се очекува Левица да земе некој пратеник (не многу), на чива штета ќе биде ќе видеме.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Секој со грам мозок би искочил да гласа.

Вие сте од онаа група на луѓе што сакаат да се ебат ама нејкат да им влезе. Вие сакате ни Дуи, ни Вмро ни Сдс. Некоја трета опција, ама коа ке дојде на избори ни за трета опција не гласате. И затоа се е така. Ваквите ко тебе се политички максимално неписмени. Вие сакате нешто, ама за да ви се исполни желбата ко прво треба да излезеш на избори, не да се праиш паметен сите се исти мене не ме интересира политика. Во овој случај ќе треба да гласаш за Вмро колку и да не сакаш.
Читај го Бобан Нонковиќ. Вика и јас не сум среќен ама мора да гласам за Вмро. Тоа е политички писмен човек. Секоја одлука е процена. Така и оваа со гласањево.

Да беше народот политички писмен, сдс и заев никогаш немаше да дојдат на власт. Вас стално треба да ви се деси бељата па после да казнувате (или не) а штетите остануваат.
Територијална поделба ви продадоа. Никој не збори за тоа, а тоа всушност е коренот. Шекеринска уште тогаш го бутна,народот си остави. И еве сега пак некој друг ви е крив, сите се исти, не се замарам, криминалци.
бла бла бла
преку куров од праење компромиси од типот змија да ти го лапни, магаре да ги го бапни.
Не му давам легитимитет на нешто што "помалку ќе страдам" .
слободно у курац сите.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
бла бла бла
преку куров од праење компромиси од типот змија да ти го лапни, магаре да ги го бапни.
Не му давам легитимитет на нешто што помалку ќе страдам.
слободно у курац сите.
Апсолутно,

и сеа сиктер во штабот за сите такви лепче со саламче патриоти да прашаат што правеше ДПМНЕ во 12г власт од кои пола апсолутна, за да овозможат Заев да дојде на власт,

Патем речено ВМРО не е ДПМНЕ & vice versa, не само што не е, нема ни да биде затоа шо нема да постои доволно долго вилаетов.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.571
Поени од реакции
3.266
бла бла бла
преку куров од праење компромиси од типот змија да ти го лапни, магаре да ги го бапни.
Не му давам легитимитет на нешто што помалку ќе страдам.
слободно у курац сите.
Дај му легитимитет на нешто што повеќе ќе страдаш. Седи дома и гледај како друг ќе одлучува место тебе
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom