Паркур-Што е полесно?

Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Минатата година малце подвежбував Паркур и не сум баш лош и сега,уште знам како да правам конг (ваулт).
Ама сега имам нова задача за мене,и не можам да се одлучам меѓу овие две,и кои мислите дека се полесни ? Флип нанапред (frontflip),или флип наназад (backflip),кој од овие две е полесно? Јас мислам дека флип нанапред е полесно.Ваши совети ?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Од Паркур знам само колут напред, мост и свеќа.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
@RATM Хаха,па и јас на почеток тоа го знаев.Ама па имаше минатата година на могила еден така наречен ''Гаго'',многу добар паркур инструктор,мислам не совршен ама имаше совладано.Сега сакам да се унапредам.Не сум ич лош,малце вежбање и за една година би можел да совладам некој убај трикој и техники.
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
@RATM Хаха,па и јас на почеток тоа го знаев.Ама па имаше минатата година на могила еден така наречен ''Гаго'',многу добар паркур инструктор,мислам не совршен ама имаше совладано.Сега сакам да се унапредам.Не сум ич лош,малце вежбање и за една година би можел да совладам некој убај трикој и техники.
Би требало да пробате со @RATM заедно да направите една паркур сесија.Ептен е добар за почеток па би можел да го поднаучиш нешто.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
@аце_настески Welp :icon_lol: Инаку plz совет ова она
Особено сум добар во слободен пад, исчашување колено и по мене најатрактивниот потег во Паркур, кршење врат на две или повеќе места.

Малку се зезаме, веројатно има некој на форумов што се разбира од нештово, па ќе добиеш некаков совет.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
@RATM Океј,инаку нема кршење пошто на душеци че пробам :sekcza:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А да не си играте и да се бавите со нешто попаметно? Еден од кај мене од средно се бавеше со ова и си ја скрши ногата 2 дена пред екскурзија. :)

Налет ајде тоа, и здравството е очај па може ако се пеплосаш да седиш така со денови додека не те санираат.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
@Ilumious Абе господе на мека површина че пробам,на душеци.Никој не даде совет за то шо го барав :tapp:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Името Паркур значи два полови органа или место за паркирање полов орган ? Од секогаш ми било дилема... :unsure:
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
па секако полесно е да рипаш нанапред...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Земјак батали паркур, барај тимски спорт, тебе тоа ти треба, за соло рипање скокање имаш на компјутер assassin's creed. Оди тркалај/тропај некоја топка...
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
:facepalm:
Од кога има флипови во паркур?

Ништо не е лесно, треба да го мрдниш тоа гзот од пред компјутер цел ден и да пробаш да го направиш нештото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom