Парите како долг

Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
..сепак се двоумам дали во иднина да почнам со заштедените пари од плата да си купувам секој месец по некое грамче злато !
мораш да водиш сметка дека со купување на НОВИ ПАРЧИЊА злато од златара во старт губиш околу 30%.ниту еден златар нема повторно да ти го откупи (па макар сеуште запаковано да ти е) по истата цена, тие златото го сметаат за старо веднаш по изнесувањето од златара.ако веќе сакаш да инвестираш по некоја ситна паричка во злато, подобро купувај старо злато.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ај да му кажам мои искуства на Пиратик. За да ги избегнам проблемите со високите маржи на златарите и проблемите со чување на металите веќе неколку години тргувам со златни и сребрени фјучерси и сертификати. Има сајтови за тоа на нет. Се вадат пари цените растат и најверојатно ќе растат во следниве години сега се малку паднати поради кризава и не е лош момент за влез. Но, ако не ги разбираш причините поради кој растат и зошто може да колабираат еден ден не си играј играчки. Има и ризик кај благородните метали.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.968
Поени од реакции
7.764
Ај да му кажам мои искуства на Пиратик. За да ги избегнам проблемите со високите маржи на златарите и проблемите со чување на металите веќе неколку години тргувам со златни и сребрени фјучерси и сертификати. .
Златен сертификат и сурово злато во рака не е исто ти продаваат нешто што немаат, готов си продавај затоа што тие сертификати се измама :icon_lol:.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.813
Поени од реакции
5.492
Златен сертификат и сурово злато во рака не е исто ти продаваат нешто што немаат, готов си продавај затоа што тие сертификати се измама :icon_lol:.
Pa fala bogu, kako moze da e isto nesto sto postoi, nesto sto go drzis vo raka i nesto sto e zapisano na obicen list hartija(toalet-papir) za vo WC :icon_mrgr:
Parite, akciite, bank.stedni kniski, sertifikati, obvrznici i site ostanati papiri se edna golema laga ............... o_O
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Златен сертификат и сурово злато во рака не е исто ти продаваат нешто што немаат, готов си продавај затоа што тие сертификати се измама :icon_lol:.
A физичко злато па сигурна работа...господ знае што е и колку е чисто посебно од златарите. Не забегувајте не крај на светот да купувате такви работи. Има едни фрикови ги викаат gold bugs тотално забегале не им верувај тотално се луди.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.102
Поени од реакции
15.042
Pa fala bogu, kako moze da e isto nesto sto postoi, nesto sto go drzis vo raka i nesto sto e zapisano na obicen list hartija(toalet-papir) za vo WC :icon_mrgr:
Parite, akciite, bank.stedni kniski, sertifikati, obvrznici i site ostanati papiri se edna golema laga ............... o_O
Лага која ги прави луѓето богати... Дали е во ред, или не е, друг муабет...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.813
Поени од реакции
5.492
A физичко злато па сигурна работа...господ знае што е и колку е чисто посебно од златарите. Не забегувајте не крај на светот да купувате такви работи. Има едни фрикови ги викаат gold bugs тотално забегале не им верувај тотално се луди.
Што ти се па тоа сега златни бубачки ...... од кај ги извади па нив .......... :icon_mrgr:
--- надополнето: 7 јуни 2012 во 23:02 ---
Лага која ги прави луѓето богати... Дали е во ред, или не е, друг муабет...
Тоа е само играње бајрам со умот и ништо повеќе ........... :icon_lol:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
До сите кои почнале да читаат Американски книги за економија на тема Австриска економска теорија прво браво колку повеќе образовани тоа подобро али да знаете некој работи што се кај нив не се кај нас.

Едноставно НБРМ не може да го прави тоа што го прави Американската Федерална Банка зошто ние би добиле 300% инфалција во една година.Поради тоа што доларот е резервна валута они можат да штампаат колку сакаат дека доларот цело време се бара.Тука пак Федералната Банка им дава позајмници на Американските банки за скоро 0% камата а овие после даваат кредити на Американскит народ со камати ниски за овие да си го тераат стилот на живот кој го тераат.Всушност е генијално Богатите стануваат побогати додека обичниот народ живее во некаква илузија на средна класа.

Отприлика едно 80-90% од проблемите и решенијата за истите се применливе кај нас али одереден дел не се поради географски/демографски а и политички разлики


И стефус-рефус од дамна бев заинтересиран за каде може да се тргува со злато и сребро и сертификати па ако може линк да прочитам негде како иде се тоа би било супер.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.813
Поени од реакции
5.492
До сите кои почнале да читаат Американски книги за економија на тема Австриска економска теорија прво браво колку повеќе образовани тоа подобро али да знаете некој работи што се кај нив не се кај нас.

Едноставно НБРМ не може да го прави тоа што го прави Американската Федерална Банка зошто ние би добиле 300% инфалција во една година.Поради тоа што доларот е резервна валута они можат да штампаат колку сакаат дека доларот цело време се бара.Тука пак Федералната Банка им дава позајмници на Американските банки за скоро 0% камата а овие после даваат кредити на Американскит народ со камати ниски за овие да си го тераат стилот на живот кој го тераат.Всушност е генијално Богатите стануваат побогати додека обичниот народ живее во некаква илузија на средна класа.

Отприлика едно 80-90% од проблемите и решенијата за истите се применливе кај нас али одереден дел не се поради географски/демографски а и политички разлики


И стефус-рефус од дамна бев заинтересиран за каде може да се тргува со злато и сребро и сертификати па ако може линк да прочитам негде како иде се тоа би било супер.
Гринго ........... види вака Македонија е осудена на економска пропаст и на краткорочен, како и на долгорочен период ............. зашто ............ еве вака најпросто да ги објасниме работите ........... богаташите/бизнисмените/газдите/капиталистите/олигарсите... како ли уште да ги наречам сакаат турбо-капитализам и сакаат уште толку да се опарат(никогаш не им е малце, само профит), средната класа сака статус-кво, бидејќи се повеќе тоне и тоне, на средната класа не и одговара многу ниту Социјализам(поново враќање), ниту пак Капитализам, а сиромашните пак плукаат по Капитализмот и по се Капиталистичко и плачат и сањаат по Социјализам/Комунизам, знаеш ’’еднаквост‘‘ блаблабла ................. така да кога ќе видиш сума-сумарум секој нешто си бара(спрема себеси како му одговара) а економијата и воопшто државата/општеството постепено одат у ку*ац(во секој поглед) ........... али не е само кај нас така, туку на глобално ниво, така да се изразам, а алтернатива на моменталниов систем неверувам дека постои !
--- надополнето: 7 јуни 2012 во 23:33 ---
Шарени бумбари на кои златото им удрило во глава. :LOL:
Мислиш на мене, па јас само го кажав моето размислување и сакав да чујам и други размислувања, инаку и за тоа сум скептик и не ми се допаѓа ни таа идеја(да купувам злато) да ти кажам право !
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Гринго ........... види вака Македонија е осудена на економска пропаст и на краткорочен, како и на долгорочен период ............. зашто ............ еве вака најпросто да ги објасниме работите ........... богаташите/бизнисмените/газдите/капиталистите/олигарсите... како ли уште да ги наречам сакаат турбо-капитализам и сакаат уште толку да се опарат(никогаш не им е малце, само профит), средната класа сака статус-кво, бидејќи се повеќе тоне и тоне, на средната класа не и одговара многу ниту Социјализам(поново враќање), ниту пак Капитализам, а сиромашните пак плукаат по Капитализмот и по се Капиталистичко и плачат и сањаат по Социјализам/Комунизам, знаеш ’’еднаквост‘‘ блаблабла ................. така да кога ќе видиш сума-сумарум секој нешто си бара(спрема себеси како му одговара) а економијата и воопшто државата/општеството постепено одат у ку*ац(во секој поглед) ........... али не е само кај нас така, туку на глобално ниво, така да се изразам, а алтернатива на моменталниов систем неверувам дека постои !
Прво ова кај нас не е капитализам туку е крони-капитализам или на нашки олигархија.

Тоа што на Македонија и треба е баш капитализам.Проблемот е ти како што рече сите влечат на сите страни.Богатите сакаат повеќе олигархија,средната класа сака статус кво дека се плаши од промените да не бидат како 90тите па се да изгубат,сиромашните бараат социјализам а ЕУ бара некаква чудна верзија на капитализам мешан со социјализам.

И така сите си влечат на сите страни од сите системи имаме по нешто ( најчесто најлошото ) а добрите делови на ни еден не ги гледаме.Зошто јас сум си искрено поборник за капитализам (а во Македонија дали 5% знаат што е тоа во вистинска смисла на зборот а не овој на Европа или нашиов) задоволство е да се гледа дека и други читаат на истите теми дека иако мислат сите дека Грујо и Бранко политички не окупираат они се само производ на политичката желба на народот.Никој не сака промени сите сакаат предмет на кукање и сожалување.Колку повеќе читаат и дознаваат што е република и капитализам тоа е подобро за нас зошто со време ќе излезат и политичари кои ќе ги застапуваат тие интереси.

Едноставно ако имаше 100-200К народ во државава што има прочитано за што претставува република/устав/капитализам да не зборам слободни пазари и Австриска економија јас ти гарантирам дека ситуацијава немаше да биде ваква.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
До сите кои почнале да читаат Американски книги за економија на тема Австриска економска теорија прво браво колку повеќе образовани тоа подобро али да знаете некој работи што се кај нив не се кај нас.

Едноставно НБРМ не може да го прави тоа што го прави Американската Федерална Банка зошто ние би добиле 300% инфалција во една година.Поради тоа што доларот е резервна валута они можат да штампаат колку сакаат дека доларот цело време се бара.Тука пак Федералната Банка им дава позајмници на Американските банки за скоро 0% камата а овие после даваат кредити на Американскит народ со камати ниски за овие да си го тераат стилот на живот кој го тераат.Всушност е генијално Богатите стануваат побогати додека обичниот народ живее во некаква илузија на средна класа.

Отприлика едно 80-90% од проблемите и решенијата за истите се применливе кај нас али одереден дел не се поради географски/демографски а и политички разлики


И стефус-рефус од дамна бев заинтересиран за каде може да се тргува со злато и сребро и сертификати па ако може линк да прочитам негде како иде се тоа би било супер.
Сертификати има на bullionvault.com има и текстови и совети.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Пират и еден копи пасте од еден Американец што го прашав како почнале со нивната организација во Америка

How it all started? I stood up and said I did not condone what was happening and I refused to continue washing my hands with blood by remaining silent. I was quickly joined by another and another and another and another. It did not happen overnight and it has been a long, hard road and we are nowhere even close to the light at the end of the tunnel but we have the momentum of an out of control freight train heading down a mountain. So how does it start? With just one brave man standing up in a room full of cowards who stay seated.

Истото важи и за кај нас ако секој што ќе прочита и свати образува уште по еден двајца пријатели со време бројките ќе станат доволно големи за промени.Насилство и револуции ништо нема да решат тоа што е потребно е да се образува Македонскиот народ.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.968
Поени од реакции
7.764
A физичко злато па сигурна работа...господ знае што е и колку е чисто посебно од златарите. .
Колку е да чисто или не сепак е повредно од шарената хартија или дигиталните виртуелни бројки на монитор.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Ништо не е СИГУРНО на овој бел свет. Во црна темница, бело обоена патека широка половина метар и осветлена со спот светло, има да ја изодиш и скокајќи на една нога. Но,... ако светне ден и ти сватиш дека таа патека е сртот на еден зид широк половина метар и висок 10 километри, а ти треба да одиш...мислам дека секој (освен Навајо индијанец:)) ќе се залепи како таксена марка и не ќе мрдне ни јота.......затоа е супер кога не си свесен за опасностите на НЕСИГУРНИОТ свет.., во спротивно...нема да живееш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom