Парите како долг

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ајде едно мало едукативно цртано филмче посебно го препорачувам на тие со Економски факултет што студираат или имаат завршено, повеќе ќе научат тука отколку што им вреди цел факултет:

http://video.google.com/videoplay?docid=5352106773770802849#
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Gold is money... everything else is credit- J. P. Morgan.
Најголемиот дел од денешниве пари се кредитни пари, а кредитот е долг :)
Мислам дека знам за што отприлика би било филмчево ... Фала на препораката, мислам дека вреди да се погледне.
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Ајде едно мало едукативно цртано филмче посебно го препорачувам на тие со Економски факултет што студираат или имаат завршено, повеќе ќе научат тука отколку што им вреди цел факултет:

http://video.google.com/videoplay?docid=5352106773770802849#
тебе друже у маало аристотел да не те викаат?
Да беа парите само предмет на учење на економистите немаше да има потреба ни да постојат таквите факултети туку сите ќе беа економисти и ќе се едуцираа од ваквите филмчиња.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
тебе друже у маало аристотел да не те викаат?
Да беа парите само предмет на учење на економистите немаше да има потреба ни да постојат таквите факултети туку сите ќе беа економисти и ќе се едуцираа од ваквите филмчиња.
Од што имаме јаки економисти затоа економијава супер ни е.

Јас од вакви филмчиња знам дека немаше да има девалвација и немаше, а академскиот граѓанин со економски факултет викаше дека ќе има, со сета должна почит кон нејзе ама излезе дека факултетот не и вреди многу....

Ако го прочита ова ќе ме риба сега лелеееееееееее се ребрам....
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
една ласовичка не носи пролет пријателче ...има и такви што кога ке им цркне мониторот мислат дека им се избришало и се од компјутерот а има и уште по трагикомични случаи, ама неможеш ни ти ни јас ни било кој друг да си земе за право заради таквите да омаловажува цела една институција. На економските факултети има различни смерови. Има и такви кој и не се насочени кон парите и финансиите и за нив е тоа само лекција која треба да се прочита а не и да се научи. Затоа во иднина зборувај за поединци а не за цели институции. Ипак економисти не дозволиле и не дозволуваат да дојде до девалвација на нашата парична единица затоа што имале на располагање инструмент кој им дозволува да го врзат денарот со некоја друга валута (во нашиот случај еврото) како и многу други слични инструменти.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
една ласовичка не носи пролет пријателче ...има и такви што кога ке им цркне мониторот мислат дека им се избришало и се од компјутерот а има и уште по трагикомични случаи, ама неможеш ни ти ни јас ни било кој друг да си земе за право заради таквите да омаловажува цела една институција. На економските факултети има различни смерови. Има и такви кој и не се насочени кон парите и финансиите и за нив е тоа само лекција која треба да се прочита а не и да се научи. Затоа во иднина зборувај за поединци а не за цели институции. Ипак економисти не дозволиле и не дозволуваат да дојде до девалвација на нашата парична единица затоа што имале на располагање инструмент кој им дозволува да го врзат денарот со некоја друга валута (во нашиот случај еврото) како и многу други слични инструменти.
Институциите економски факултети ни се успешни како што ни е економијата успешна, тоа е јасно како ден и ноќ.

Со Газа не споредуваааат ејјјјјјјјјјј, а Газа е воена зона.
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Институциите економски факултети ни се успешни како што ни е економијата успешна, тоа е јасно како ден и ноќ.

Со Газа не споредуваааат ејјјјјјјјјјј, а Газа е воена зона.
абе ти брат стварно си бил експерт по економија :) ај не туку треси зелени ...местото на економистите не е во политиката туку во претпријатијата и во бизнисот. Тие преку нивната успешност кажуваат колку се способни нашите економисти. А тоа што националната економија ни е таква каква што е е благодарение на поединци кои благе везе немаат со економија
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
абе ти брат стварно си бил експерт по економија :) ај не туку треси зелени ...местото на економистите не е во политиката туку во претпријатијата и во бизнисот. Тие преку нивната успешност кажуваат колку се способни нашите економисти. А тоа што националната економија ни е таква каква што е е благодарение на поединци кои благе везе немаат со економија
Да тоа се поединци професори на факултети кои што имаат седено во министерски фотељи скоро во сите влади и кои ја имаат креирано националната економија, а и штанцаат студенти со безвредни дипломи.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
И што има везе тоа што штанцаат дипломи, колку вреди економскиот факултет во Македонија со филмчево ?
За споредбите со газа ... што е важно ако некој не споредува со газа. Може некој и со марс да не споредува али тоа нема везе.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
И што има везе тоа што штанцаат дипломи, колку вреди економскиот факултет во Македонија со филмчево ?
За споредбите со газа ... што е важно ако некој не споредува со газа. Може некој и со марс да не споредува али тоа нема везе.
Е си ме насмеал е шо има везе де, сега едно допаднување ќе стегнам.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Тоа се однесуваше за темава... си отворил асална тема и сам си ја за*буваш со тапа чаршиски муабети.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Од што имаме јаки економисти затоа економијава супер ни е.

Јас од вакви филмчиња знам дека немаше да има девалвација и немаше, а академскиот граѓанин со економски факултет викаше дека ќе има, со сета должна почит кон нејзе ама излезе дека факултетот не и вреди многу....

Ако го прочита ова ќе ме риба сега лелеееееееееее се ребрам....
Државата ја водат политичари а не eкономисти. А економските законитости се сурови и некој да води само економија без да води сметка за социјала брзо ќе биде сменет и би бил неуспешен политичар.

Најдобро платените места ги држат економисти, сигурно не се едуцирале од "филмчиња" како тебе. Што се однесува до девалвација, тоа е прашање на одлука, не може да знаеш освен ако не се дружиш со Гувернерот. И денес некои економисти сметаат дека треба девалвација, други не, на извозниците им одговара девалвација, на оние што увезуваат не...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Најдобро платените места ги држат економисти, сигурно не се едуцирале од "филмчиња" како тебе. .
Ги држат тие што знаат најдобро да ги фингираат бројките, па од добивка фирмата да се прикаже на нула или во загуба за да не се исплати дивиденда на малите акционери, ако тоа се смета за успешност супер сме, џабе споредби со Свазиленд и Џибути.

И да предвидлива е девалвацијата исто како и инфлацијата, благодарение на тие филмчина гледај ги и ќе разбреш.

Паааааа девалвацијата е повеќе политичка отколку економска одлука, ама покрај економија малку и од политика чепкам јас.....
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Ги држат тие што знаат најдобро да ги фингираат бројките, па од добивка фирмата да се прикаже на нула или во загуба за да не се исплати дивиденда на малите акционери, ако тоа се смета за успешност супер сме, џабе споредби со Свазиленд и Џибути.

И да предвидлива е девалвацијата исто како и инфлацијата, благодарение на тие филмчина гледај ги и ќе разбреш.

Паааааа девалвацијата е повеќе политичка отколку економска одлука, ама покрај економија малку и од политика чепкам јас.....
или во превод од се по нешто и на крај сето тоа нешто е уствари ништо :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom