Парга

Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Здраво дечки, август ќе одиме 7 дена на Лефкада па се мислевме на враќање да останеме 3 дена во Парга. Дали некој има контакт за смештај? Се што барав преку букинг ми испаѓа многу скапо за три вечери, во просек 100 евра од вечер му доаѓа. Дали би имало шанса да се најде нешто на лице место?
https://nikana.gr/ едни и единствени
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.914
Поени од реакции
12.402
Здраво дечки, дали некој бил до Превеза и дали вреди да се посети?
Исто така сакам да прашам дали некој бил со бродовите до Паксос/Антипаксос, многу измешани ревјуа гледам на гугл мапс, а не ми се ризикува пошо сме со мало дете.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Здраво дечки, дали некој бил до Превеза и дали вреди да се посети?
Исто така сакам да прашам дали некој бил со бродовите до Паксос/Антипаксос, многу измешани ревјуа гледам на гугл мапс, а не ми се ризикува пошо сме со мало дете.
Turata so brod do Paxos/Antipaxos e OK. Vredi :).
Preporaka, odi 10 min pred poaganje I cenkaj se za cena. Mnooogu ke spustis.

Te nosi brodot do preubavi plazi, bas onaka, wow... Ostanuva okulu 20-tina minuti na nekolku plazi I mozes da se banjas :
Od nekolku brodovi sto se tamu, imase samo 1, bese ponizok I samo toj vleguvase vnatre vo pesterata, BlueCave, ili kako I da se vikase...

Ne me bendisa samo, najgolemata pauza 2-3 casa, ja pravi vo gratceto na Paxos, sto e tapa mesto so nikakvi plazi
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.914
Поени од реакции
12.402
Turata so brod do Paxos/Antipaxos e OK. Vredi :).
Preporaka, odi 10 min pred poaganje I cenkaj se za cena. Mnooogu ke spustis.

Te nosi brodot do preubavi plazi, bas onaka, wow... Ostanuva okulu 20-tina minuti na nekolku plazi I mozes da se banjas :
Od nekolku brodovi sto se tamu, imase samo 1, bese ponizok I samo toj vleguvase vnatre vo pesterata, BlueCave, ili kako I da se vikase...

Ne me bendisa samo, najgolemata pauza 2-3 casa, ja pravi vo gratceto na Paxos, sto e tapa mesto so nikakvi plazi
За околината и плажата не се ни сомневам, само ме интересира каква е вожњата? Пред две години бев на вакво крстарење Лефкада и бродот не беше безбеден, имаше многу луѓе и се беше некако на брзање. Затоа ме интересира дали да очекувам нешто слично и сега.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
За околината и плажата не се ни сомневам, само ме интересира каква е вожњата? Пред две години бев на вакво крстарење Лефкада и бродот не беше безбеден, имаше многу луѓе и се беше некако на брзање. Затоа ме интересира дали да очекувам нешто слично и сега.
Pa, sega... Mozda se e individualno... Jas ne dobiv vpecatok deka nesto ne e bezbedno, I jas bev so mali deca...
Za brzanje, rekov :) , mnogu mi brzaa od tie ubavite plazi za da stigne e do tie tn. plazi vo seloto sto navodno ti bilo mondensko mesto kade neznam koi gazdi ti imale vili...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
После толку слушање муабети за Парга, годинава конечно се решивме... едвај најдовме смештај (приватно), буквално скоро све беше пополнето освен луксизиве што нудат по 2.000 евра за недела смештај. Избегнувајте да бидете сместени околу, како Lichnos, Sarakiniko (и подалеку од Парга) бидејќи тешко е за паркинг и после првата посета во Парга ќе сакате да бидете секоја вечер таму.

Патот до Парга е перфектен, со тоа што го избегнувате Солун и не фаќате накај краците шибате слободно без никакви гужви. Имате до Парга едно 4/5 Stops за одмор и WC. И бидете спремни до Парга за едно 200 тунели :love:

1660727688396.jpg

1660730955812.jpg

Преубав град со одлична атмосфера и доста избор на кафичи, ресторани... но ако сакате да фатите место излезете порано. Цените на пијалоци и храната се буквално исти како и на Халкидики.

Во самиот град Парга има 2 плажи, Piso Krioneri Beach која е мала плажа и ништо специјална... ние не одлучивме да одиме таму бидејќи секојдневно минувавме низ неа, сместена е на самото шеталиште. Втората плажа, Valtos Beach е можеби и најубавата плажа во Парга и околината, долга е 1km и најполна со луѓе. До неа се стига пешки со искачување на Веницијанската тврдина или со бродче кој има секојдневни тури од 10:00 до 23:00 часот (6 евра повратна карта од човек).

Други плажи кој имате околу Парга се: Karavostasi Beach, Sarakiniko Beach, Lichnos Beach, Ammoudia Beach, Alonaki Fanariou, Paralia Loutsa.

Karavostasi Beach

Самите плажи се обични, не очекувајте Lefkada стил иако се на Јонско море. Каде и да отидете водата е чиста ко солза. Цените за сет лежалки се движат од 5 евра до 12 евра.

Lichnos Beach

Во близина на Парга има 2 острови, Paxos и Antipaxos. До нив се стига исклучиво со крстарење (од Парга), друга опција е од Igoumenitsa да си фатите дирекно фери и да шибате до таму, но реално тоа само доколку решите да останете на некој од островите.

Постојат повеќе понуди за крстарење, најпознатите се VICKY-F II (35 евра од човек), Captain Hook 2 (40 евра од човек) и Marco Polo (30 евра од човек). Релациите се доста слични, со посетување на трите пештери, Voutoumi Beach во Antipaxos и слободно време од неколку саати во островот Paxos. Доколку се одлучите изберете го VICKY-F II или Marco Polo, не вреди да давате 40 евра за Captain Hook 2.

Blue Caves
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Други плажи кој имате околу Парга се: Karavostasi Beach, Sarakiniko Beach, Lichnos Beach, Ammoudia Beach, Alonaki Fanariou, Paralia Loutsa.
Јас ќе одам во Амудиа во сабота, гледам горе доле све си опфатил во постот од тоа што сакав да прашам. Скоро сите што ги прашав истово ми го рекоа така да очекувам и јас истото да го доживеам. Намерно бирав да е помало и помирно место за смештај, а да е блиску до поубавиве места, Парга и слично. Обично кога одам на одмор не сакам да се замарам со возење ама сеа ќе гледам секој ден да мењам места и плажи па да видам како ќе биде.

И да, некоја добра офлајн мапа?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Јас ќе одам во Амудиа во сабота, гледам горе доле све си опфатил во постот од тоа што сакав да прашам. Скоро сите што ги прашав истово ми го рекоа така да очекувам и јас истото да го доживеам. Намерно бирав да е помало и помирно место за смештај, а да е блиску до поубавиве места, Парга и слично. Обично кога одам на одмор не сакам да се замарам со возење ама сеа ќе гледам секој ден да мењам места и плажи па да видам како ќе биде.

И да, некоја добра офлајн мапа?
Za ofline mapa, so godini ja koristam Navigator, prezadovolen, nema utka...

Za plaza, od site navedeni, najveke me bendisa Vrahos, taka da najveke tamu pomina vreme. Imas nekade 10-tina km od Amudia.

Ako se resis na brod do Paxos I Antipaxos, prepoeacuvam da odis pola saat pred trganje I da se cenkas za karta, ke zemes drasticen popust.

Od druga aktivnost, imas spustanje so kajak po rekata sto e niz gradceto. Mene licno mnogu me bendisa. Trae nekade 3-4 casa, bezbedno e, so vodic... Isto, obavezno cenkanje
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
@Stefan-kobe со гугл мапс немаш промашај, топ си работи офлајн, само треба да ги симнеш мапите за регионот кај што ке одиш и обично пред пат апдејт да им направиш
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Јас ќе одам во Амудиа во сабота, гледам горе доле све си опфатил во постот од тоа што сакав да прашам. Скоро сите што ги прашав истово ми го рекоа така да очекувам и јас истото да го доживеам. Намерно бирав да е помало и помирно место за смештај, а да е блиску до поубавиве места, Парга и слично. Обично кога одам на одмор не сакам да се замарам со возење ама сеа ќе гледам секој ден да мењам места и плажи па да видам како ќе биде.

И да, некоја добра офлајн мапа?
Here WeGo или MapFactor Navigator, овие 2 јас ги користам. И двете ти се офлајн мапи, али ако имаш грчка картичка немаш маки со гугљ. Мизерија е шетање со кола, барање паркинг, плаќање паркинг итн. посебно во Парга градот.

Не заборавај да ја посетиш Веницијанската тврдина пред да се стемни за да ја видиш Парга во вечерно издание. И на враќање од тврдината седни во Kastro 1380, ако не можеш да најдеш место таму, симни се подолу неколку скали го имаш Avra.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.757
Vicky II
Иако, крај на Јуни бевме и немаше многу гужва. Постои можност бродот да биде overcrowded и искуството да биде малку повеќе тиња.
На крајот од турата поминавме покрај јато или како и да се вика, делфини... мн лудо искуство. Пливаа покрај бродот 10ина минути.
Гледам од сликите погоре ваљда помали се брановите и дозволено е бањање кај пештерите. Јас кога бев имаше браништа и не дозволија да се бањаме баш кај пештерите туку на други места.

На Паксос првото место каде што отидовме - Lakka, на 1 саат...водата беше сон. Paralia Lakka и Канони. Има малце поише јахти настекано на некои 100-200м ама водата е кристално чиста, перфекција.

Интересно, малку на брзање feeling имаше. Ама ова беа меѓу најдобро потрошените 30-40 евра во мојот живот.

Има различни тури, една "кратка" и една "долга". Едната е од 10 до 6, другата од 10 до 7.
Ние бевме на долгата тура. На кратката има некои места што не се посетуваат, но таа е почеста, додека долгата ја има само во Четврток ако не се лажам.

До Амудија има една Аlonaki Fanariou плажа.
Со девојка ми отидовме некој бош ден (вторник/среда) крај на Јуни... Скоро и да немаше никој на плажата. Мераци, барем за интроверти.
Сега во Август не верувам дека е празно.

Саракинико е исто одлична плажа. Има река, поток или што и да е, што иде у морето на самата плажа и водата е малце поладна, за 1-2 степени. Има повеќе ветар и повеќе може да се толерира жештината споредено со Лихнос и Валтос.
Lichnos > Valtos.

Генерално тогаш за викенди имаше многу гужва и наезда. Ние бевме 9 дена и тоа беа малце.
Сега веројатно е фул.
Паркинг кога бевме имаше секаде дури и за викенди кога имаше гужва. Е сеа до гз секад нема да најдеш баш, ама верувам дека и во Август можеш да ја оставиш колата на 2-3-4-5 минути од плажа лагано.

Сите информации се од крај на Јуни и постои можност наведеното да има одредени модификации во Август (ек на сезона).
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2020
Мислења
471
Поени од реакции
1.488
Барав тема за Врахос, пошто нема ќе пишам тука сигурно некој што бил Парга бил и Врахос. Мислења за местото како ви се допаѓа?
Секако дека ќе се посети и Парга, таму веќе сум бил и горе доле ми е јасно околу Парга. Збор два за Врахос ?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Барав тема за Врахос, пошто нема ќе пишам тука сигурно некој што бил Парга бил и Врахос. Мислења за местото како ви се допаѓа?
Секако дека ќе се посети и Парга, таму веќе сум бил и горе доле ми е јасно околу Парга. Збор два за Врахос ?
Eve jas ke ti kazam zbor dva za Vrahos.
Ubava pesocna plaza, dolga okolu 2km.mislam, edna ulica pored nea, vili naredeni edna do druga, nekoe marketce, tavernice...nisto posebno.
Za mladi e ziva dosada, pa i za stari iskreno.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Eve jas ke ti kazam zbor dva za Vrahos.
Ubava pesocna plaza, dolga okolu 2km.mislam, edna ulica pored nea, vili naredeni edna do druga, nekoe marketce, tavernice...nisto posebno.
Za mladi e ziva dosada, pa i za stari iskreno.
Po mene, najubavata plaza vo okolinata. (ne gi racunam plazite sto se posetuvaat so brod na Paxos). Sitna pesok, cisto more...
Drugo, da, taka e...
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Годинава бил некој во Парга?
Колку се цените за крстарење Паксос/Антипаксос?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom