Паралела 1939-2012

Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.592
Поени од реакции
26.101
Многу интересна споредба слушнав од еден пријател. Иако доста размислувам за политичките движења во регионот и од историски аспект, никогаш не сум ја видел ваква ситуацијата. Иначе во регионов на Балканот (можеби и малце пошироко), се направи интересно групирање кое подсеќа на тоа од 1939.
Бугарија, Романија, Унгарија, Хрватска, Албанија, Грција. Некако симптоматично ми е ова све. Се заокружи истата оска, која Хитлер ја собра во регионот. Тогаш следно беше поделба на Вардарска Македонија помеѓу Албанија и Бугарија. Што ќе биде следно сега останува да видиме. Абер нема а влеземе во НАТО, демек Грција спречува со името. Искрено тој муабет некако не ми се гледа како реален. Грција имаше момент кога излегла од НАТО, па и се случил воен удар диригиран од ЦИА. Која е сега Грција да му удира шамар на Буш, кога типот демек толку беше сигурен у Букурешт?

Јас викам секоја територија е важна за контрола, па така и Македонија. Но оваа територија која ја владееме не е во агендата да биде во НАТО таква каква што денеска ја познаваме. Со еден збор, не само што е слична и оската, туку и настаните како што тргнало, можат да се повторат од тогаш.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ништо па ни историјата никогаш не се повторува. Постојат постојани интереси и за тоа може да се зборува за повторување. Ќе објаснам со пример: Гибралтар е влез од Атланскиот океан во Средоземното море и секој кој сака да ја контролира трговијата треба га контролира Гиблартар.
!939 - Фашизмот сакаше да загосподари со Светот, денес такво нешто нема.
Јас не можам ниту да замислам некој да не опупира - тоа ќе значи да управува со нас, вклучително да ги плаќа нашите долгови.
Подсетете се на вицот: Во парламентот на една сиромашна и мала држава соочена со глад бил даден предлог: Да и објавиме војна на Америка, таа ќе не победи, ќе не окупира и потоа ќе не храни. И сите викале браво, браво... Но некој се досетил и ги разочарал: ... што ќе правиме, ако ние ја победиме Америка.
 
G

Gray Foxx

Гостин
Јамајка другар, не знам зошто нејќеш да живееш, али дај одеби со депресивниве мислиња и теми.
Ако дојде до војна, твоето пишување и предвидување нема да го спречи тоа. Во меѓувреме остај ги нормалните луѓе што не сакаат војна на раат и не го труј форумов.
Нека размислат администраториве во што им се претвори форумов од вакви пациенти.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.592
Поени од реакции
26.101
Јамајка другар, не знам зошто нејќеш да живееш, али дај одеби со депресивниве мислиња и теми.
Ако дојде до војна, твоето пишување и предвидување нема да го спречи тоа. Во меѓувреме остај ги нормалните луѓе што не сакаат војна на раат и не го труј форумов.
Нека размислат администраториве во што им се претвори форумов од вакви пациенти.
Слушај пријател, ако не те интересираат анализи, зошто уопште си ја отворил оваа тема. Не разбирам дали ти е полесно да јадеш тука гомна, да иритираш и да иницираш непотребен конфликт, отколку да стиснеш (а и сите други што не сакаат да ме читаат) едно дугме игноре и да престанеш да ме читаш еднаш засекогаш.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Многу интересна споредба слушнав од еден пријател. Иако доста размислувам за политичките движења во регионот и од историски аспект, никогаш не сум ја видел ваква ситуацијата. Иначе во регионов на Балканот (можеби и малце пошироко), се направи интересно групирање кое подсеќа на тоа од 1939.
Бугарија, Романија, Унгарија, Хрватска, Албанија, Грција. Некако симптоматично ми е ова све. Се заокружи истата оска, која Хитлер ја собра во регионот. Тогаш следно беше поделба на Вардарска Македонија помеѓу Албанија и Бугарија. Што ќе биде следно сега останува да видиме. Абер нема а влеземе во НАТО, демек Грција спречува со името. Искрено тој муабет некако не ми се гледа како реален. Грција имаше момент кога излегла од НАТО, па и се случил воен удар диригиран од ЦИА. Која е сега Грција да му удира шамар на Буш, кога типот демек толку беше сигурен у Букурешт?

Јас викам секоја територија е важна за контрола, па така и Македонија. Но оваа територија која ја владееме не е во агендата да биде во НАТО таква каква што денеска ја познаваме. Со еден збор, не само што е слична и оската, туку и настаните како што тргнало, можат да се повторат од тогаш.
Зашто си мислам,дека Грциja не беше во таа група?!
Уште повеке во Европа се зборува за четврти Раjх,може и да има некаква вистина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.592
Поени од реакции
26.101

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.592
Поени од реакции
26.101
Грција беше на страната на Сојузниците, а Албанија беше окупирана од Италија.Анализите ти се грешни од почеток.
Едно прашање,
Го виде видеото или онака само колку да кажеш нешто од старт.

Албанија Окупирана? Албанија има квинслишка влада која контролира територија во Косово, Западна Македонија(за време на окупацијата во Кичево во училиштата се учи на Албански јазик), Санџак и Србија(на Велика Албанија од каде се картите). Доколку го гледаш видеото што си го постирал ќе можеш да го видиш и Грчкиот режимот во 1939.

Добро би било да се едуцираш пред воопшто да кажеш нешто. И би било добро доколку е тоа твое мислење, да излезеш малце од стереотипите што ти ги зацртале и да го поткрепиш твојот став барем со еден линк.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Едно прашање,
Го виде видеото или онака само колку да кажеш нешто од старт.

Албанија Окупирана? Албанија има квинслишка влада која контролира територија во Косово, Западна Македонија(за време на окупацијата во Кичево во училиштата се учи на Албански јазик), Санџак и Србија(на Велика Албанија од каде се картите). Доколку го гледаш видеото што си го постирал ќе можеш да го видиш и Грчкиот режимот во 1939.

Добро би било да се едуцираш пред воопшто да кажеш нешто. И би било добро доколку е тоа твое мислење, да излезеш малце од стереотипите што ти ги зацртале и да го поткрепиш твојот став барем со еден линк.
Некако историјата не ти се вклопува во твоите теории за заговор.Fuck that, историјата е лажна, масоните, илуминатите се криви. :vozbud:

The Italian invasion of Albania (April 7 – April 12, 1939) was a brief military campaign by the Kingdom of Italy against the Albanian Kingdom. The conflict was a result of the imperialist policies of Italian dictator Benito Mussolini. Albania was rapidly overrun, its ruler, King Zog I, forced into exile, and the country made part of Greater Italy and the Italian Empire as a separate kingdom in personal union with the Italian crown.

The Declaration by United Nations was a World War II document agreed to on January 1, 1942 during the Arcadia Conference by 26 governments: the Allied "Big Four" (the USA, the UK, the USSR, and China), nine American allies in Central America and the Caribbean, the four British Dominions, British India, and eight Allied governments-in-exile, for a total of twenty-six nations.
The original signatories were
Big Four United StatesUnited KingdomSoviet UnionChina
British Commonwealth AustraliaCanadaIndiaNew ZealandSouth Africa
Other powers Costa RicaCubaDominican RepublicEl SalvadorGuatemalaHaitiHondurasNicaraguaPanama
In exile
BelgiumCzechoslovakiaGreeceLuxembourgNetherlandsNorwayPolandYugoslavia
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.592
Поени од реакции
26.101
http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Kingdom_(1939–1943)

Нигде не спомнав теорија на заговор ниту пак, илуминати и масони, тоа е прво и основно.

Второ. Тоа што еден режим е тргнат и инсталиран друг режим, со помош на фашистичка Италија, слично како во Хрватска, Бугарија, Романија и Унгарија, не може да ги амнестира Албанците од подршката на новиот режим. Тоа што во Грција фашистичкиот режим паднал пред 1941, не значи дека во 1939 не бил фашистички.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Kingdom_(1939–1943)

Нигде не спомнав теорија на заговор ниту пак, илуминати и масони, тоа е прво и основно.

Второ. Тоа што еден режим е тргнат и инсталиран друг режим, со помош на фашистичка Италија, слично како во Хрватска, Бугарија, Романија и Унгарија, не може да ги амнестира Албанците од подршката на новиот режим. Тоа што во Грција фашистичкиот режим паднал пред 1941, не значи дека во 1939 не бил фашистички.
И во Албанија и во Грција, за време на Втората Светска Војна, постоеа многу силни Партизански антифашистички движења.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
отвораш нова тема затоа што те банираа од една друга, па сега тука труеш. се надевам дека администраторите го следат оовој интересен и искомплексиран карактер. не ти реплицирам на наредното, не заслужуваш повеќе од едно, па затоа не се замарај.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.592
Поени од реакции
26.101
И во Албанија и во Грција, за време на Втората Светска Војна, постоеа многу силни Партизански антифашистички движења.
Грција пред окупацијата го сменила Фашистичкиот режим, затоа што и постоела силна опозиција на режимот. Додека во останатите квислиншки режими, се додека сојузниците, не покажале вистински знаци на победа, овие режими биле бајаги стабилни. И немало баш знаци на вооружена борба против режимите.
--- надополнето: 19 април 2012 во 15:24 ---
отвораш нова тема затоа што те банираа од една друга, па сега тука труеш. се надевам дека администраторите го следат оовој интересен и искомплексиран карактер. не ти реплицирам на наредното, не заслужуваш повеќе од едно, па затоа не се замарај.
Ок може нема да одговориш, и добро е тоа што нема да одговориш, но сигурно дека ќе прочиташ, пошто очигледно на некои луѓе сум им станал опсесија, па ме следат каде и да одам. Ако можеш да видиш, доста од темите отворени во овој подфорум се од мене, пошто и највеќе сум присутен тука на овој подфорум. Туку морам да признам дека ми годи, кога се повеќе луѓе почнуваат да го анализираат мојот искомплексиран карактер, ниска интелегенција и така натака да не набројувам, тоа покажува јасно и гласно дека побудувам интерес.

И мило ми е што ете на некој начин сум те натерал да влезеш на овој подфорум, иако очигледно никогаш не си влегол, иначе ќе знаеше дека причината што овде отворам нови наслови е дека едноставно само тука ги отворам, а не дека ме банирале од друга тема. Тоа сепак говори дека моето влијание допрело и до тебе и дека ќе треба почесто да излегувам од овој подфорум.
 
G

Gray Foxx

Гостин
Слушај пријател, ако не те интересираат анализи, зошто уопште си ја отворил оваа тема. Не разбирам дали ти е полесно да јадеш тука гомна, да иритираш и да иницираш непотребен конфликт, отколку да стиснеш (а и сите други што не сакаат да ме читаат) едно дугме игноре и да престанеш да ме читаш еднаш засекогаш.
Пријателе, шириш лоши и депресивни вести што мене ми бодат во очи.
Ако недостатокот од љубов во детството те натерало да мислиш само на убиства и смрт, има луѓе кои се среќни и полни со љубов. Остај ги на раат и поштеди ги од твоите "анализи".
Што добивме од твојава анализа?
Ќе прочита некое дете ќе се затвори дома од страв од војна ебате.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom