Парадокси доколку патување низ времето е возможно

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од blagojkk, 12 јануари 2017.

 1. blagojkk

  blagojkk

  Член од:
  5 март 2014
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  Пред некое време гледав еден филм и видов многу интересен парадокс, па си реков да ја отворам темава за споделување на парадокси доколку патувањето во времето е возможно. Парадоксов беше следново, дечкото во главна улога сакаше да дознае која му е мајка, а татко му исто така не знаеше да му каже бидејки со неа се забавувал се додека не се родило детево и после тоа му го оставила детево и ги напуштила. Дечково понатаму наога начин да се врати во минатото, од прилика 9 месеци пред некговото рагање и го наога татко му во еден кафич и почнува да се дружи со него внимавајки со која девојка ке заврши (бидејки таа нели ке му е мајка). Додека се забавуваат, во исто време, дечково се запознава со една девојка, имаат секс и поради некој компликации мора да се врати во сегашноста. Се врака и си тече животот. По некое време иде татко му и му вика дека ниту тој не му бил биолошки татко туку дека некогаш во минатото се запознал со некој младич и девојка (младичов е всушност дечково) и дека од кога се запознале дечково имал секс за една вечер со мајка му и после тоа го снемало, додека татко му продолжил да се гледа со девојката т.е. мајка му, али од кога оваа се породила му го оставила бебето и ја снемало. И на овој му било жал да го даде на посвојување и си го чувал како негово. Така да на крај испадна дека дека девојката со која што дечково имаше секс за една вечер е мајка му и дека всушност дечково си е сам на себеси и татко.

  бонус прашање: доколку ова може реално да се случи дали ке се рачуна како инцест? :)
   
 2. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  3.015
  Допаѓања:
  3.356
  Не може да се случи пошто како прво кој е глуп туѓо дете да израсне.

  Јас ја гледам ситуацијава он прво бил син на татко му после се вратил низ времето и ја оплодил мајка си ама со тоа бебето би било не он туку друг микс на гени.

  П.С Фан сум на СФ приказни за time-travel ама не верувам дека патување низ времето е можно

  П.С2 Ако имаш секс со биолошката мајка е инцест само што детето ќе биде микс на гените на двајцата и сигурно нема мајка ти да роди твоја копија.(И веројатно ќе испадне ретардирано детето :pos:)
   
 3. blagojkk

  blagojkk

  Член од:
  5 март 2014
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  па за тоа се парадокси и интересни ми се. и не е битно дали веруваме или не веруваме у патување низ време, и јас не верувам, али теоретски муабет си правиме.
   
 4. Атлантист

  Атлантист Гостин

  Затоа се и парадакси, односно невозможно е. Иако разни фантазери па дури и научници си прават екскурзии на умот. Има и такви кои тврдат дека е можно но само во една насока, односно во иднината, но не и враќање назад за да се избегнат ваквите парадокси.
   
 5. blagojkk

  blagojkk

  Член од:
  5 март 2014
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  да де демек нели некое тело колку е по мало а се наога у близина на мммннноооггуууу големо тело на помалото тело побрзо му минува времето или така нешто, и тоа е во пракса докажано само што тоа се толку мали временски разлики што нас сега за сега ништо не не значат.

  п.с. може не сум 100% во право али така некако беше :)
   
 6. elpapi

  elpapi

  Член од:
  19 јануари 2012
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  102
  Како се вика филмот?
   
 7. Limbo

  Limbo maybe an alien

  Член од:
  26 декември 2007
  Мислења:
  694
  Допаѓања:
  1.125
  Па такво „патување“, или прескокнување е можно според познатите закони на физика, иако немаме технологија, а богами и ќе ни треба огромно количество на енергија за тоа. Но, дилатацијата на времето е и експериментално докажана, така да дури ни на Земјата на различни висини, односно каде што има минимална разлика во гравитациската сила тече по различна стапка, иако тоа е сосемо занемарливо за нас. Но, GPS системите не би можеле да работат точно доколку не би сметале на таа разлика.

  За патување во минатото, уште нема сериозен принцип според кој би ни дал барем теоретска основа да се сомневаме. Но, доколку е и теоретски можно, сепак такви парадокси не би биле возможни. Тие претпоставки се само резултат на лошото поимање на времето, дури и да испадне после не знам колку години дека е возможно да се „вратиш“ во времето, не значи и дека можеш да го промениш, туку само би учествувал во неговото креирање. Нешто како на Интерстелар :D со што нема простор за парадокси.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Novikov_self-consistency_principle
   
  На Атлантист му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blagojkk

  blagojkk

  Член од:
  5 март 2014
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  се сум сигурен одамна го гледав и пред некој ден паднавме на муабет за парадоски и ми текна на него, али мислам дека овој беше http://www.imdb.com/title/tt2397535/?ref_=fn_al_tt_1

  може и да го имаш гледано пошто малку ја сменив приказнава за парадоксов за полесно да ја објаснам ситуацијава, али у принцип филмот се работи за таков парадокс. вечер пак ке го гледам.
   
 9. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Ме потсети на ова
   
 10. Љубовен Каскадер

  Љубовен Каскадер fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.326
  Допаѓања:
  6.160
  Не знам дали примети дека он е и девојката/мајката у predestination, односно дечкото е роден со сет од машки и женски репродуктивни органи, и фактички се среќава/ебе себеси.
   
  Последно уредено: 12 јануари 2017
  На ILIJA_NEO му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kurtoazija

  kurtoazija

  Член од:
  29 септември 2016
  Мислења:
  464
  Допаѓања:
  281
  заеби филмови со птаувања низ времето се се тоа глупости
  а тој филм за кој што расправаш мислам дека е еден од најглупавите претенциозно срање
  претпоставувам овој е филмот Predestination (2014)
   
 12. blagojkk

  blagojkk

  Член од:
  5 март 2014
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  да бе у право си, не се секавам баш нај нај одамна го гледав, само ми беше муабет парадоксов оти за тоа праднавме некако да муабет.

  --- Споено дупло мислење, 12 јануари 2017 ---
  не ја отворив темава за фимот да зборувам туку за парадокси, пат би било кад би било ако некад би било патување низ време.

   
 13. Љубовен Каскадер

  Љубовен Каскадер fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.326
  Допаѓања:
  6.160
  Ако те интересираат општи примери за парадокси поврзани со простор-време побарај некои примери од релативистичка физика. Таму има вакви работи, не мора да навлегуваш во математиката и без тоа се супер објаснети.
   
  На blagojkk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kurtoazija

  kurtoazija

  Член од:
  29 септември 2016
  Мислења:
  464
  Допаѓања:
  281
  џабе везеш ништо не бидува од тоа
  патување низ времето mission impossible
   
 15. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.409
  Допаѓања:
  923
  Уште помалку е веројатно да си го опнеш и да забремениш. Мислам, глупо е...
   

Сподели преку: