Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
23 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво, јас сум нова на форумот. Пред 6 дена купивме нимфа, па ме интересира совет околу припитомување, дали е попаметно на почеток да не ја пуштаме да лета, или обратно? Ја земаме во раце и ја галиме, ама ако ги тргнеме рацете бега. Најбитно ми е да не апе и да иде сама кај нас, поточно кај моите дечиња (7 и 11год) за кои и ја купивме. Ако може мислење за полот и возраста?
Благодарам
 

Attachments

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Zdravo. Ve molam za predlog na dobar veterinar vo Skopje i po moznost da e specijaliziran za tigrici ? Imam tigrica i vekje 3 nedeli povrakja proso i na momenti i shlajm. Od prviot den koga povrati e odnesena na eden veterinar i vo rok od 14 dena i bea smeneti dve terapii i bidekji nemase podobruvanje (t.e. podobruvanjeto bese samo 3 dena) ja odnesov i kaj drug veterinar koj i prepisa antibiotik sto se stava direktno vo klun na 12h. Isto imase 2 dena podobruvanje i sega povtorno ne e dobra. Ne znam vekje sto da pravam i kako da i pomognam. Pocnuva i apetitot da go gubi od deneska. Blagodaram odnapred
Што направи со папагалчето??? Јас дури сега го видов постот, иако неможев да ти помогнам...незнам ниеден ветеринар
Автоматски споено мислење:

Здраво, јас сум нова на форумот. Пред 6 дена купивме нимфа, па ме интересира совет околу припитомување, дали е попаметно на почеток да не ја пуштаме да лета, или обратно? Ја земаме во раце и ја галиме, ама ако ги тргнеме рацете бега. Најбитно ми е да не апе и да иде сама кај нас, поточно кај моите дечиња (7 и 11год) за кои и ја купивме. Ако може мислење за полот и возраста?
Благодарам
само пополека и без нагли трзаи....спријателувај се малку по малку...да стекно доверба
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Што направи со папагалчето??? Јас дури сега го видов постот, иако неможев да ти помогнам...незнам ниеден ветеринар
Автоматски споено мислење:


само пополека и без нагли трзаи....спријателувај се малку по малку...да стекно доверба
Досега го имаме папагалчето точно еден месец, после 2 недели се сприпитоми, сега ни е најверно другарче, нонстоп е со нас, освен навечер за спиење...дури и тогаш сака да излезе :)
Што направи со папагалчето??? Јас дури сега го видов постот, иако неможев да ти помогнам...незнам ниеден ветеринар
Автоматски споено мислење:


само пополека и без нагли трзаи....спријателувај се малку по малку...да стекно доверба
Досега го имаме папагалчето точно еден месец, после 2 недели се сприпитоми, сега ни е најверно другарче, нонстоп е со нас, освен навечер за спиење...дури и тогаш сака да излезе :)
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
159
Поени од реакции
76
Пред 2 дена добив папагал Козица - Kakariki жолт, луѓето што го чувале заминуваат во странство и ми го дадоа па го прифатив. Стар е 2 години, не знам дали е машко или женско (тие што го чувале го оставија во продавница за папагали и сопственикот ми го поклони мене ама и тој не знаеше за полот). Како и да е, купивме нов кафез, нови хранилки и поилка, лулашка, сипина коска, играчки, огледалце му ставивме, од тој аспект мислам дека се е во ред. Го чуваме во дневна кај што сме ние вело време, топла е собата (23-25 степени постојано), секој ден го пуштаме да шета, да пролета по соба малку, му ставам канче со вода да се бања (читав дека многу салале вода)… за ова до сега ако нешто правам грешно ве молам да ме советувате и корегирате.
Дополнително што сакам дс потенцирам: на главата (најизразено околу левото око и кон вратот) се гледа недостсток на пердуви, се лешка често на тоа место, по нет пто читав вика дека се работи за “mites”. Го однесовме на ветеринар денес (вет-свет кај песталоци) и ни рекоа дека најверојатно е тоа, му ставија некое лекче околу главата и ни рекоа за 1 недела ако нема подобрување да одиме пак. Го храниме со просо и со семиња, од продавница за миленици тоа ни препорачаа, дополнително купувме некои капки со висока количина на витамини па од тие ставаме по 1 капка во поилката (ја пие и со тоа водата и нема проблеми) и дополнително некои кекси за мали птици па и од тоа по малку грицка (многу е тврд бисквитот не знам дали ќе може баш да го јаде али можеби тоа му е намената за да го остри клунот - поправете ме и за ова ако грешам).
Подоле ќе сравам и некоја слика од папагалит па по основ на ова со пердувиве ако имате некаков совет или слично искуство ве молам да ме советувате. Фала на сите што ќе споделат нешто однапред…

Edit: му пуштаме музика да му пее (ставив еден стср телефон до кафезот и свири радио) гледам дека има и многу видеа на youtube ао parrot tv и кога ќе му пуштам тоа баш е заинтересиран и сака да дојде до телефонот, второто прашање ми е : дали сакаат музика да им свири и дали е добро да му пуштам такви видеа со други папагали ?
 

Attachments

Член од
9 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Имам проблем со тигрица, веќе цел месец има пролив. Прво и дадоа антибиотик, не поминуваше. Правев брис, и вет ми рече не е за антибиотик, дај му пробиотик и електроцити па утре треба да идам да ми даде уште нешто за паразити (се сомнева на тоа). Има ли некој вакво искуство и како го решивте? Инаку од ветеринари ми ги препорачаа др. Налетовски од ѓорче или др. Верче од аеродром. Каде е подобро да продолжам?
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
Здраво,

Некој што чува тигрици да ми каже како оди со размножувањето? Треба ли некој посебен третман? Јас чувам неколку години еден пар, но нема никакво потомство. А сигурно се пар, многу луѓе што повеќе се разбираат од мене го потврдиле тоа. Чисто ради ќеиф би сакал кога би се размножиле.

Инаку за храна им давам просо, витамини плус нешто зелено пошто го сакаат (на пример обожаваат магдонос).
 
Член од
31 март 2017
Мислења
10
Поени од реакции
12
jas imam tri tigricki dve mazi i edna zena kiki riki i viking. kupiv i kukicka za razmnozuvanje. kafezot im je mal za trojcata. pa da prasam dali ima nekoj pogolem kafez da mi podari ili prodate poeftino. vo prodavnica se mnogu skap
tel 075552973
blagodaram odnapred.
 

Attachments

Член од
31 март 2017
Мислења
10
Поени од реакции
12
имам три папагалчиња кики рики и вики. Едниот рики многу спие не се двизи многу подебел е. Дали е настуден илисто му е ке мозе некој да ми одговори?
 
Член од
31 март 2017
Мислења
10
Поени од реакции
12
ve molam nekoj neka mi kaze sto da pravam ednoto od moite papagalcinja riki samo spie za sega jade ama ne znam. ve molam da mi kazete sto da pravam
Автоматски споено мислење:

ve molam nekoj neka mi kaze sto da pravam ednoto od moite papagalcinja riki samo spie za sega jade ama ne znam. ve molam da mi kazete sto da pravam
Автоматски споено мислење:

ve molam nekoj neka mi kaze sto da pravam ednoto od moite papagalcinja riki samo spie za sega jade ama ne znam. ve molam da mi kazete sto da pravam
 

Attachments

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
IMG_2738.jpg zosto se grci papagalov? Deluva kako da umira


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Многу жалосно кога ќе ти угини домашно милениче. Кога ми угина Росе Колинсот, 13-14 годни немав купено папагал...

Дали е ова тигрица? Ако е..тигриците живеат во просек 7 години
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Многу жалосно кога ќе ти угини домашно милениче. Кога ми угина Росе Колинсот, 13-14 годни немав купено папагал...

Дали е ова тигрица? Ако е..тигриците живеат во просек 7 години
Da, da tigrica bese stara dve i nesto godini. Cudno sto poslednive denovi, nedela-dve da recam, bese mnogu pitoma. Vo megjuvreme dali se razbolela ili nesto drugi i' bilo koj da znae.. uste pocudno e sto poslednive nedeli naglo smeni boja na nozete od rozevi kon temno violetovi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
и животните заболуваат од болести...и обично е касно кога ќе се детектира за каква болест се работи
 
Член од
6 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали некој има прашак за прочистување од паразити за тигрички? Имам две тигрички машко и зенско кики и рики. Во центар зивеам. Ако има некој нека ми пише и да ми донесе до центар ако мозе. Ви благодарам однапред.
Автоматски споено мислење:

mojot mail reks12@gmail.com
 

Kajgana Shop

На врв Bottom