Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Абе ко не те изедил до сега.....

Шо сакаш ти? Не се управува со далински управувач тој.....

Ајде бриши темата, нема смисла....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Нормално дека ,,апе,,.јас имам козица и еве после 6 години и прст да му покажам-апе. Но со ќерката е сосема друга ,,личност,,:vozbud:. Нејзе ја остава и да го гали и све.....мене ме апе
 

TheHamsterOreo

hamster expert
Член од
11 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
8
zdravo! jas sum zainteresirana za kupuvanje na papagal. pred nekoja godina chuvav 2 tigrici koi za zhal bea prilichno divi i teshki za pripitomuvanje. ako mozhe nekoj koj ima iskustvo na ovaa tema da mi kazhe koj vid na papagal e druzheljubiv, lesen za pripitomuvanje i ima mozhnost da nauci i da kazhuva po nekoj zbor :)
blagodaram odnapred!!
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.584
zdravo! jas sum zainteresirana za kupuvanje na papagal. pred nekoja godina chuvav 2 tigrici koi za zhal bea prilichno divi i teshki za pripitomuvanje. ako mozhe nekoj koj ima iskustvo na ovaa tema da mi kazhe koj vid na papagal e druzheljubiv, lesen za pripitomuvanje i ima mozhnost da nauci i da kazhuva po nekoj zbor :)
blagodaram odnapred!!
Сите папагали се дружељубиви, само треба повеќе време да поминуваш со нив и да им обрнуваш внимание за да ја стекнат твојата доверба.
 
Ф

Флеш

Гостин
zdravo! jas sum zainteresirana za kupuvanje na papagal. pred nekoja godina chuvav 2 tigrici koi za zhal bea prilichno divi i teshki za pripitomuvanje. ako mozhe nekoj koj ima iskustvo na ovaa tema da mi kazhe koj vid na papagal e druzheljubiv, lesen za pripitomuvanje i ima mozhnost da nauci i da kazhuva po nekoj zbor :)
blagodaram odnapred!!
Нимфите се супер и достапни,но они само знаат да имитираат свирење ....Александарот е исто но ниво повисоко,они се папагали штетници,лом ќе ти напраат дома :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.048
Поени од реакции
13.539
zdravo! jas sum zainteresirana za kupuvanje na papagal. pred nekoja godina chuvav 2 tigrici koi za zhal bea prilichno divi i teshki za pripitomuvanje. ako mozhe nekoj koj ima iskustvo na ovaa tema da mi kazhe koj vid na papagal e druzheljubiv, lesen za pripitomuvanje i ima mozhnost da nauci i da kazhuva po nekoj zbor :)
blagodaram odnapred!!
Јас имам чувано тигрици. Ги имав од малечки и за 2-3 месеци почнуваат да зборат и стануваат многу привезани. Едната ја имав 10 год и можев и надвор да излезам не бегаше. Мислам дека за било кој папагал е важно ид мали да ги земеш и доволно време да проаѓаш со нив
 

TheHamsterOreo

hamster expert
Член од
11 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
8
izgleda jas koga gi zemav bea pogolemki i zatoa beshe malku poteshko da se pripitomat :) sega mozhe kje zemam edna nimfa, mislam deka ako e eden papagal mozhe polesno da se navikne
Јас имам чувано тигрици. Ги имав од малечки и за 2-3 месеци почнуваат да зборат и стануваат многу привезани. Едната ја имав 10 год и можев и надвор да излезам не бегаше. Мислам дека за било кој папагал е важно ид мали да ги земеш и доволно време да проаѓаш со нив
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.358
Поени од реакции
19.189
Ја мислу дека моја нимфа е заљубена у мене,чеша гу пердувесто дунде кд ке ме види,сака да се трие сс мене :icon_mrgr:
Финта е куде сфи папагали још од почетак на чување да ги галиш, сакаш, да знаеш што мисли тој малецко глафче. Сс мене и спие некад,од уста дака да ми еде, сфе еде, вино пие,еадознали су и стрвни.
Али пољубоморно молениче нема еј,осфен њима нејкеф ништо друго да чуваш, ни пауци по ќошкови :D
Види га, мутле.
IMG_20200527_143325.jpg
 
Последно уредено:

TheHamsterOreo

hamster expert
Член од
11 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
8
Ја мислу дека моја нимфа е заљубена у мене,чеша гу пердувесто дунде кд ке ме види,сака да се трие сс мене :icon_mrgr:
Финта е куде сфи папагали још од почетак на чување да ги галиш, сакаш, да знаеш што мисли тој малецко глафче. Сс мене и спие некад,од уста дака да ми еде, сфе еде, вино пие,еадознали су и стрвни.
Али пољубоморно молениче нема еј,осфен њима нејкеф ништо друго да чуваш, ни пауци по ќошкови :D
Види га, мутле.
Прегледај го приврзокот 258612
aaaaaaa kolku e ubavkoo
pozdrav od mojot hrchak
Автоматски споено мислење:

zdravo dali nekoj znae kolku chini papagal aleksandar?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
Здраво на сите, планирам да вадам мали тигри, па ке ве замолам да ми го објасните процесот. Како треба да се одржаваат родителите и како да почнат со парење? Во план сум за рачно хранење и каква храна треба да им даваш, како и кога? И секоја друга информација е добредојдена.
 
Член од
2 април 2020
Мислења
18
Поени од реакции
24
Здравоо :) Ме замолија да почувам брауноухи папагалче 10 дена додека сопствениците се на одмор, питомо и дружељубиво :) Јас веќе имам Fischer lovebird, послушно ама не многу питомо, односно не слетува на луѓе. Има ли некој искуство со вакво нешто? Смеат ли кафезите да им бидат во иста соба и дали мислите дека е добра идеја да бидат двата пуштени истовремено? :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Duri ne probaš nema da znaeš. Nekogas se trpat..nekogas ne razlicni sorti
 

Kajgana Shop

На врв Bottom