Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Ф

Флеш

Гостин
Почивај во мир, Сина ! Те сакам многу .

Последната вечер .... Последни моменти .

IMG_20181212_193840.jpg

Не ми се верува,си замина .
 
Член од
9 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,

Доколку некој има инфо да напише каде во Скопје може да се купи јајчана храна CeDe за папагали.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Некој кој што чува розели ако може да ми пообјасни општо за нив, карактерно, исхрана, дали се бучни, дали се припитомуваат. Гледав по нет али би ми било драго доколку некој ми сподели искуства.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Малку да ја освежиме темава. ,,Овој,, само храна го интересира...а се јади, тој е прв:tapp:







 

DD`

Член од
9 јануари 2019
Мислења
13
Поени од реакции
4
Здраво пред 4 дена ми донесоа мал александар 1 месец стар, кога го донесоа крилото беше крваво, се засири и се беше океј. Денес додека подлетнуваше низ кафезот на ѕидот има испрскано мали капки крв. Се нормално си јаде и пие вода, но некако како да подзамирисува кога ќе се доближи. Човекот од кој што го земавме рече нема гајле. Кажете ми чаре? Да се носи ли на ветеринар или да се почека? Претходно купивме болна тигрица на пола пат до ветеринар умре. Смее ли да се вади надвор? Многу е див не можеме да му го рашириме крилото, страв ни е да не му направиме некој стрес. Сечиј совет е добродојден, до сега немаме искуство со папагали. Ви благодарам
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.493
Поени од реакции
80.553
Здраво пред 4 дена ми донесоа мал александар 1 месец стар, кога го донесоа крилото беше крваво, се засири и се беше океј. Денес додека подлетнуваше низ кафезот на ѕидот има испрскано мали капки крв. Се нормално си јаде и пие вода, но некако како да подзамирисува кога ќе се доближи. Човекот од кој што го земавме рече нема гајле. Кажете ми чаре? Да се носи ли на ветеринар или да се почека? Претходно купивме болна тигрица на пола пат до ветеринар умре. Смее ли да се вади надвор? Многу е див не можеме да му го рашириме крилото, страв ни е да не му направиме некој стрес. Сечиј совет е добродојден, до сега немаме искуство со папагали. Ви благодарам
Ако е див ондак ништо, не му правете дополнителни стресови... само ќе го надгледувате повеќепати да не ја чеша сам раната.

Ама ако продолжи да пушта крв, ондак мачкајте го со кантарионо масло, тоа е одлична маст за отворени рани
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DD`

DD`

Член од
9 јануари 2019
Мислења
13
Поени од реакции
4
Ако е див ондак ништо, не му правете дополнителни стресови... само ќе го надгледувате повеќепати да не ја чеша сам раната.

Ама ако продолжи да пушта крв, ондак мачкајте го со кантарионо масло, тоа е одлична маст за отворени рани
Некоја препорака како да го намачкам? Бега, ми е страв да не му направам некој стрес, а еве и денес ѕидот повторно крвав.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.493
Поени од реакции
80.553
Некоја препорака како да го намачкам? Бега, ми е страв да не му направам некој стрес, а еве и денес ѕидот повторно крвав.
Епа див е :toe: Види изгасни светло и полека фати го со рацете, папагалите ништо не гледаат во темница. Нека ти асистира некој до тебе, пример ти го држиш папагалот, друг го мачка на крилцето.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам папагал тигрица, во последниот период му се појави нешто како шуга на клунот, доколку има некој слично искуство да сподели со што би можело да се излечи. Претходно пробавме со interflox капки но не помогна.
 

Attachments

Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
однеси го да го види ветеринар најдобро, па ќе ти кажат за терапија
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Здраво, имам папагал тигрица, во последниот период му се појави нешто како шуга на клунот, доколку има некој слично искуство да сподели со што би можело да се излечи. Претходно пробавме со interflox капки но не помогна.
пред повеќе од 30 години!!!!! имав тигрица со ваква краста на клунот. папагалот си се навикна и со тек на време кога ќе се исушеше крастата му нокт му ја откорнував...и некое време немаше мака. но повторно се појавуваше

тогаш немаше ветеринари како сега...тој што беше во мојот град беше само ветеринарен техничар кој воглавном се занимаваше со крави, свињи и слично
 

DD`

Член од
9 јануари 2019
Мислења
13
Поени од реакции
4
И еве ме повторно по 10 дена. Бев на ветеринар ни даде 2 инекции едната со антибиотик другата со витамини да му ставам по 1на капка во водата, 7 дена. Витамините ич не ги сакаше, а од антибиотикот пиеше 7 дена и супер беше. Денес леташе малку низ кафезот и повторно е крвав. Веќе неам идеја што да се прави и дали повторно да се јавувам на ветеринар или да почекам. А почне да лета раната се отвора (не цела, денес кокретно само во долниот дел) и висат пердувчиња. Ми е страв да не ми умре и ова. Еве колку успеав да го сликам, а раната му е под крилото. Не само што тој се прави со крв и сипината коска и кафезот повторно му се измачкани со крв. Со кантарион нема шанси да се намачка, многу се плаши. Поздрав
 

Attachments

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.493
Поени од реакции
80.553
И еве ме повторно по 10 дена. Бев на ветеринар ни даде 2 инекции едната со антибиотик другата со витамини да му ставам по 1на капка во водата, 7 дена. Витамините ич не ги сакаше, а од антибиотикот пиеше 7 дена и супер беше. Денес леташе малку низ кафезот и повторно е крвав. Веќе неам идеја што да се прави и дали повторно да се јавувам на ветеринар или да почекам. А почне да лета раната се отвора (не цела, денес кокретно само во долниот дел) и висат пердувчиња. Ми е страв да не ми умре и ова. Еве колку успеав да го сликам, а раната му е под крилото. Не само што тој се прави со крв и сипината коска и кафезот повторно му се измачкани со крв. Со кантарион нема шанси да се намачка, многу се плаши. Поздрав
Види нека го среди пак ветеринар, и потоа не го пуштај папагалот воопшто од кафез едно 2-3 недели, додека не му се засуши и зарасне раната. Ако му било подобро од тоа лековите, ондак нека дреме во кафез додека скроз не се опорави.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DD`
Ф

Флеш

Гостин
Не сакам да ги отерам упм ветеринарите,но досега 4 пати у животот што бев за птиците шо сум ги чувал,во посета,секогаш завршувале со 2 инекции едната со антибиотик другата со витамини и дијагноза (да ја дигне малце) и 400 денари за сето тоа.Многу се сомневам дека Сина можеше да биде спасена,а беше недела пред да умре заради ногата што и беше како парализирано,ја влечеше ....
Секој пат само инекција да шитнат,ги гледам птиците не ги форсираат толку на внимание,што е лошо,само кучиња и мачиња и да вртат пари,мое искуство шо сум имал.....Да им донесат макау од 1800е,изгледа третман ќе му даде пак 2 инекции едната со антибиотик другата со витамини како често:facepalm::boksix:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom