Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Здраво.Имам тигрица стара само 3 месеци..Ја имам дома веќе 3 недели,но незнам како да го научам да стои на прст..сум пробал да ги извадам сталките на кој што седи му пуштам прст но не сака..БЕГА! ве молам помогнете како да го научам..
:(:tapp:
На мене до сега тигриците ниту една не сакала на прст да ми застане. ...а нимфата ми стои! :D
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 14:59 ---
Кога го купував пред 1 година ми кажаа дека е машко, вчера му покажав слика на човек што се занимава со одлгледување на папагали ме убедува дека е женско. Ако можете од слика да процените кој пол е, ве молам кажете ми, барем да го прекрстам.Прегледај го приврзокот 40303
Ако под крилјата има бели точки,е женка.Барем така ми кажаа на мене во пет шопот кога ја земав мојата нимфа,но сега ако пролетта ќе почне да снесува јајца сигурно е женско...ако неможеш да определиш по крилјата,најдобро е да видиш дали април овде негде почне да снесува па ќе определиш...поздрав
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 15:01 ---
Ми умре папагалот :( Се задави со храна кретенот....
Мое сочуство.Појди во пет шопот јасмин 1 кат гтц имаат одлични примероци на подмладоци,а и имаш карактеристични бои,ете пример можеш да купиш скроз бела тигрица...
а имаше и еден папагал Александар сорта мал беше тукушто ќе расте,ме фасцинираше ...а имаше и други сорти но беа над 1000 денари,а александарот 8000.поздрав!
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ако под крилјата има бели точки,е женка.Барем така ми кажаа на мене во пет шопот кога ја земав мојата нимфа,но сега ако пролетта ќе почне да снесува јајца сигурно е женско...ако неможеш да определиш по крилјата,најдобро е да видиш дали април овде негде почне да снесува па ќе определиш...поздрав
Јас мислам дека е машко, женските имаат повеќе бели точки низ пердувите. Ако свирка поубаво и зборува тогаш сигурно е машко. И кај ќе снесе јајце бре Хиперактив ако нема машко да ја оплоди?
еве ти сликиче како изгледаа женка и какви знаци да бараш


edit: Еве на Википедија можеш повеќе да прочиташ
http://en.wikipedia.org/wiki/Cockatiel
Сепак мислам дека е машко
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Јас мислам дека е машко, женските имаат повеќе бели точки низ пердувите. Ако свирка поубаво и зборува тогаш сигурно е машко. И кај ќе снесе јајце бре Хиперактив ако нема машко да ја оплоди?
еве ти сликиче како изгледаа женка и какви знаци да бараш


edit: Еве на Википедија можеш повеќе да прочиташ
http://en.wikipedia.org/wiki/Cockatiel
Сепак мислам дека е машко
хаха абе мојата тигрица шо беше снесуваше...и на другар ми тигриците снесуваат неоплодени јајца,но веднаш се тргаат да не би лежеле за џабе!сега сум на план на мојата нимфа да и земам женка,па во април мали да исчувам.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Здраво.Имам тигрица стара само 3 месеци..Ја имам дома веќе 3 недели,но незнам како да го научам да стои на прст..сум пробал да ги извадам сталките на кој што седи му пуштам прст но не сака..БЕГА! ве молам помогнете како да го научам..
:(:tapp:
Заради ваквите мрзи како тебе ми се одмилува да пишувам совети. Имаш на некоја страна наназад. Читни, нема да биде лошо за тебе.
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
Ај копирај ми го тој дел оти цела вечер го барав неможев да го најдам..фала од напред :confused::icon_lol:
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Ако сакаш да се зближиш со нив стави ги во посебен кафез пошто вака си имаат друштво и нема да ти обрнат многу внимание, а не па да ги припитомиш.
И..
Колку многу е непослушно? :) Стои на прст барем?
Ако не стои ни на прст, пробај со тоа да му ја тргаш храната од кафез и ти со рака давај му да јаде. Тоа е за да го привикнеш да не се плаши од раката. Во сите пет шопови имаш различни стапчиња со храна, прво со нив пробувај. Нема да сака, има да ти падне раката држејќи ама мораш. Од кога ќе се привикне на тоа, почни да ставаш во рака па да ти се качува на рака и да ти јаде, исто пробувај со прстот да го погалиш. Па полека почнувај за ноџињата да го фаќаш, да го креваш на прсте и слично.
Обавезно посветувај му го целото внимание и обраќај му се, збори му.
Прво пробај со ова, па ќе видиме понатака, бидејќи има некои не се припитомуваат.

Заборавив да те прашам, колку е старо ?

И слична копија на тоа, што може да послужи..
Освен храна, вода и сипина, земи му и витамини и по некоја играчка. И после некој месец стави му огледалце.
А за да не бега од тебе, само јас имам 5 пати пишано малце поназад, а да не зборам другите. Ве мрзи да читнете мајку му.
Почни со зборење, посветувај му МНОГУ внимание, па после некое време почни да му брцаш рака во кафез и да му даваш да јаде. Има храна на стапчиња во било кој пет-шоп. Многу трпеливост е потребна. Од кога ќе пројаде така зимај од зрнестата храна па учи го од рака да ти јаде. Треба да се спријатели со тебе, да не бега и да се плаши од раката. Страв му е бидејќи поминало низ многу раце, посебно на тие од пет-шопот и ти треба да му покажеш дека нема да го повредиш. Пробај вака, па што ќе упали супер, што не ќе смислуваме друго.
Праќај извештаи повремено.

п.с: Многу се убави :love:
На само 5 страни поназад. Си се утепал од барање.
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
Фала многу ми поможи :) Ќе пробам со сето тоа:D
Јас барав на првите 10 страни затоа неможев да најдам:unsure:
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
decki deneska si zedov malecka tigrica dali e dobro da se cuva vo poladna soba ili???
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
па гледај температурата да и биде над 18 степени,нема да им биде баш добро во студена соба,сепак тие се животни кои во природата живеат на топли предели.поздрав
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
papagalcevo sto go imam e malo i mozebi zgresiv sto go pustiv no ne saka v kafez treba so kafezot po nego ili samo ce si vlezi inace go imam samo 3 dena pozz
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
papagalcevo sto go imam e malo i mozebi zgresiv sto go pustiv no ne saka v kafez treba so kafezot po nego ili samo ce si vlezi inace go imam samo 3 dena pozz
Не бе никако со кафезот по него. Остави го сам ќе се врати штом ќе огладне, тоа треба да го научиш и ќе се враќа без проблем. Инаку птица како птица ретко сака кафез ако се навикне на слобода.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
papagalcevo sto go imam e malo i mozebi zgresiv sto go pustiv no ne saka v kafez treba so kafezot po nego ili samo ce si vlezi inace go imam samo 3 dena pozz
Да, треба! 3 дена го имаш, тоа не се навикнало на просторот и може греотичка не ни знае како и каде да се врати. Постој малце со кафезот у вис, вежбај бицепс :).
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
jas od kaj shto go kupiv mi kazaja deka ako nemozam da go fatam koga ke zastane na nekoe mesto da ja zatemnam prostorijata pa nezno da go fatam i ostavam vo kafez..pozz :D
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
jas od kaj shto go kupiv mi kazaja deka ako nemozam da go fatam koga ke zastane na nekoe mesto da ja zatemnam prostorijata pa nezno da go fatam i ostavam vo kafez..pozz :D
мислам дека ако правилно го воспиташ и припитомиш нема да има потреба од такви дивјачки работи и стресирања зашто после такво стресирање уште повеќе ќе замрази и од страв нема да сака да излезе од кафезот више...а кога тогаш мора да огладни и да влезе пак во кафез неможе цел ден надвор да стои...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Jas cuvav papagalcinja doma i gi kotev i se ragjaa kaj mene ama najdrago mi bese edno koa koa bese samo ne samo sto nauci da zboruva sto mu povtoruvav nego tolku me zasaka sto a mu podadev prst mi zastanuvase na prst i na ramo, najtesko mi padna koga si zamina od ovoj svet, a posle toa tesko mi padna epten koga macorot go ubi toa edno papagalce sto go imav, i sea vise neam lezet da cuvam iako mnogu sakam zivotni. Najtesko e koga umiraat i togas seta radost sekoj mig na sreka sto si ja imal vo vremeto pominato so niv se naplaka so golema taga i zal...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom